22. ledna 2018 16:07, aktualizováno  20:25 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Bartoška, Dejdar, Svěrák a písnička Ach, synku, synku. Podpora Drahoše v Lucerně

Večerem v Lucerně zakončil Drahoš kontaktní kampaň. Voličům se pak představí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Večerem v Lucerně zakončil Drahoš kontaktní kampaň. Voličům se pak představí... | foto:  Petr Topič, MAFRA

Dva prezidentští kandidáti, dva rozdílné přístupy vedení kampaně. Zatímco Miloš Zeman večer - stejně jako v neděli - vystoupí v televizní diskuzi, Jiří Drahoš upřednostnil setkání s občany. Vyzyvatel současné hlavy státu vyrazil do Lucerny, kam jej přišli podpořit i neúspěšní uchazeči o Hrad z prvního kola Marek Hilšer, Michal Horáček a Pavel Fischer.

20.03 - Zeman začal podle Drahoše vystupovat jako umírněný státník, který slibuje polepšení. Debatu na Nově nepokládá za zajímavou, Zeman v ní podle něj řekl, co říci chtěl.

19.32 -  Podpořit Jiřího Drahoše dorazili také herci Jiří Bartoška, Martha Issová, Martin Dejdar, Milan Šteidler či zpěvák Vladimír Mišík se synem Adamem.

19.22 -  V diskuzi Drahoš lidem vzkázal, aby se přestali bát a nenechali se strašit politiky, zejména pak předsedou SPD Tomiem Okamurou. „Je to prezident, kdo by měl lidem dávat naději a říkat jim, že všechno zvládneme. A prezident by měl tyto názory říkat velmi nahlas. Miloš Zeman to nedělá.”

Na závěr ještě apeloval na všechny své příznivce a dobrovolníky, kteří mu pomáhali v kampani, s tím, že mohou ovlivnit nerozhodnuté. “Když každý přemluví jednoho váhavého voliče, ještě lépe bývalého voliče Miloše Zemana, tak by to byla úžasná pomoc,” řekl s tím, že sám už to v následujících dnech nestihne.

„Musíme to dát, já chci toho pána vystřídat,” dodal důrazně a jako již poněkolikáté v průběhu večer sklidil hlasitý potlesk.

19.16 - Během večera došlo také na diskuzi s návštěvníky akce. Na řadu přišla i otázka, koho by si Drahoš případně vzal na Hrad. Akademik jména neprozradil.

“Omlouvám se. Toho, koho vezmu na hrad, nepředstavím. Mám jména v hlavě,” řekl s tím, že nejprve chce situaci probrat s určenými lidmi osobně. “Na tyto debaty není nyní vhodný čas, soustředíme se na finále. Nedlouho poté svůj tým představím,” doplnil.

19.07 - Na pódiu se nyní objevila dvojice Zdeněk Svěrák, Jaroslav Uhlíř. Návštěvníkům setkání přišli zazpívat tři písně, které jim dle jejich slov pomáhají, když jde do tuhého: Není nutno, Dělání, Statistika. Sál je místy doprovázel rytmickým potleskem i slovy. Svěrák vzápětí přiznal, že jej krok tří neúspěšných kandidátů, kteří po prvním kole podpořili Drahoše, dohnal k slzám dojetí.

22.ledna 2018 v 18:59, příspěvek archivován: 22.ledna 2018 v 19:12

VIDEO: Nen? nutno, nen? nutno... #volby https://t.co/x9mZ2TmTIr

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

Není nutno, není nutno... #volby https://t.co/x9mZ2TmTIr

18.54 - Na pódiu zlínského divadla se objevil i herec Marek Příkazký, imitátor Andreje Babiše a JIřího Ovčáčka, jehož satirický projev promítaný na obrazovkách pražské Lucerny rozesmál Jiřího Drahoše i celý kinosál.

18.53 - Pražská Lucerna se nyní na dálku skrze telemost propojila se zlínským Městským divadlem, kde diskutuje s občany Drahošova žena Eva. Společně se pak návštěvníci obou setkání připojili k Marii Rottrové, která ve Zlíně zpívala za houslového doprovodu píseň Ach synku, synku. Po písni následoval hlasitý potlesk.

Jiří Drahoš své ženě vzkázal přes obrazovku, že ji miluje. Eva Drahošová reagovala stejně, přičemž přidala úsměvný dotaz zdali akademik bez její přítomnosti má doma co jíst. “Müsli tam je a jogurtu máš plnou lednici,” rozesmála pražskou Lucernu.

18.39 -  Po trojici Hilšer, Fischer, Horáček dostali prostor také návštěvníci setkání, kterých do Lucerny dorazilo odhadem čtyři stovky. Drahoš je ujistil, že i jej přes náročnou kampaň neprovází únava a je naopak plný sil a odhodlaný k souboji se současnou hlavou státu.

Neúspěšní kandidáti na prezidenta Pavel Fischer, Michal Horáček a Marek Hilšer...
Do Lucerny za Drahošem přišel i herec Ivan Trojan.

18.31 -  Další z Drahošových bývalých soupeřů Pavel Fischer označil pondělní setkání za svědectví velkorysosti a ochoty hledat v rozmanitosti společnou cestu do budoucna. “Je to skoro až koperníkovský obrat, znamení, že se blýská na lepší časy.“

18.26 -  Michal Horáček, který pronesl svou řeč po Drahošovi, uvedl, že v souvislosti s blížící se prezidentskou volbou se mu vybavuje také 28. říjen, kdy si připomeneme 100 let od založení československého státu. 

„Moc bych si přál, aby ten den byli ve Vladislavském sále všichni rektoři vysokých škol, aby byli přivítání prezidentem. Aby tam byli vyznamenaní, kteří budou vyznamenáni právem. Ne proto, že se s nikým znají, ale protože odvedli dílo, kterým nás inspirovali. To je něco, co se tento večer vyhrát,” řekl Horáček.

„Emocionálně je to pro mě, jako když jsem v mládí sledoval hokej a my hráli proti Rusku. A my proti němu nyní hrajeme,” dodal vzápětí.

18.19 -  Po Jiřím Drahošovi si vzal slovo Marek Hilšer, který připomněl, že ústředním mottem jeho kampaně bylo sousloví srdce na Hrad. „Srdce symbolizuje pravý opak toho, co je nenávist, urážení, pomsta. Vyjadřuje respekt, úctu a to, že každý člověk má hodnotu. Měli bychom být ochotni pomáhat druhým a bojovat za ně,” řekl Hilšer s tím, že svou pomyslnou štafetu nyní předává Jiřímu Drahošovi, neboť podle něj tyto hodnoty dobře reprezentuje.

18.11 - „Dnes končí moje kontaktní kampaň, toto je poslední akce. Chtěl bych poděkovat všem, co mě podpořili sběrem podpisů, roznášením materiálů, letáků. Děkuji také všem, kteří mě podpořili nejen prací, ale také finančně,” pronesl Jiří Drahoš v úvodu své řeči. „Rád bych ocenil velkorysou podporu, které se mi dostalo od tří bývalých soupeřů,” řekl na adresu Marka Hilšera, Pavla Fischera a Michala Horáčka, které vzápětí pozval na pódium. Zmiňované trojici se dostal snad ještě větší potlesk, než předtím Drahošovi.

18.05 -  Do kinosálu v pražské Lucerně právě přišel i herec Ivan Trojan. Krátce po něm přichází i Jiří Drahoš, ze tří čtvrtin zaplněný sál jej vítá bouřlivým potleskem.

17.50 -  Na místo již dorazili Michal Horáček, Pavel Fischer i Marek Hilšer. Hosté se pomalu přesouvají z kavárny do kinosálu Lucerny. Hlavní program večera by měl začít v 18 hodin.

17.27 - Jiří Drahoš před začátkem akce předstoupil před návštěvníky vyčkávající v pasáži budovy ve Vodičkově ulici, aby jim sdělil, že patrně ne všichni se budou moct události z kapacitních důvodů přímo účastnit. Pro ty, na něž se nedostane je před vstupem přichystána velkoplošná obrazovka.

V kavárně v prvním patře se krátce po otevření shromáždily zhruba dvě stovky novinářů a Drahošových stoupenců. Akademik se se všemi osobně přivítal. Po celou dobu na jeho bezpečnost dohlíží několik členů soukromé agentury.

Drahoš se v Lucerně objevil bez své manželky Evy, která diskutuje s veřejností v Městském divadle ve Zlíně. Zatímco dříve oba objížděli mítinky pospolu, nyní mají mnohdy samostatný program. V úterý bude Drahošová agitovat za svého muže v Jihomoravském kraji.

Zeman na další debatě bez soupeře

Bývalý šéf Akademie věd upřednostnil společenské setkání v Lucerně před předvolební diskuzí s Milošem Zemanem na televizi Barrandov. Na ní vystoupí současná hlava státu – stejně jako v neděli na televizi Nova – sama s moderátorem bez svého soupeře.

Zeman už v nedělní debatě ujistil, že se k Drahošovi nebude nikterak vyjadřovat, když jí není osobně přítomen. „Snad si to vynahradím, až někdy přijde,“ řekl.

Tváří v tvář se oba utkají poprvé až v úterý na Primě a poté ve čtvrtek v České televizi. Zeman po úvodním dějstvím prezidentských voleb změnil své rozhodnutí, že se nebude zúčastnit televizních debat. Posléze přehodnotil i své stanovisko, že více než dva duely by byly nudné a přislíbil účast ve čtyřech. Drahoš trval na dvou, a to i přes kritiku z tábora svého oponenta.

V úterý bude debata na Primě, ve čtvrtek na ČT

„V souladu s jedním z vyjádření pana Zemana se rovněž domnívám, že tři nebo více televizních debat by diváky již nudily,“ komentoval Drahoš se slovy, že více diskuzí odmítl také z důvodu již naplánovaného vyvrcholení své kontaktní kampaně. V neděli mimo jiné debatoval s občany v Brně a Ostravě.

Miloš Zeman se koncentruje výlučně na vystoupení v televizích. Jiný program, kromě středečního ukládání korunovačních klenot a přijímání demise vlády, naplánovaný nemá. Podle hradního kancléře Vratislava Mynáře jezdil Zeman po krajích posledních pět a za v těchto dnech již nic nedohoní.

Prezidentský duel na Primě se uskuteční v Karlínském divadle a odmoderuje jej Karel Voříšek. Moderátorkou čtvrteční diskuze na veřejnoprávní televizi, která proběhne v Rudolfinu, bude Světlana Witovská. Ta nahradí tradičního průvodce Václava Moravce, jenž usměrňování souboje mezi Zemanem a Drahošem odmítl, aby předešel možné kritice tohoto média skrze svou osobu.

Robert Sattler

Autor

Robert Sattlerrobert.sattler@lidovky.czČlánky