4. června 2013 6:02, aktualizováno  9:11 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Drama se přesouvá na sever: Vltava klesá, Mělník evakuuje, Zálezlice odřízla voda

Zaplavená krajina u Mělníka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zaplavená krajina u Mělníka. | foto: Michal Sváček, MAFRAČTK

MĚLNÍK Praha má to nejhorší za sebou, Vltava v Praze již kulminovala. V šest hodin ráno dosáhl průtok hodnoty 3210 metrů krychlových za sekundu. Voda ale děsí obyvatele dál po proudu. Mělník evakuuje 1500 lidí. V Zálezlicích na Mělnicku, které byly symbolem ničivých záplav v roce 2002, se protrhla rozestavěná hráz. Obec je odříznutá od světa a voda dál stoupá.

Hladina Vltavy dosáhla v Praze maxima a podle hydrologů i meteorologů už nebude růst. Nyní v hlavním městě protéká 3190 kubíků vody za sekundu. Situaci dříve komplikoval sílící průtok Berounky, ale i ta již podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) kulminovala a její hladina klesá. Navíc vodohospodáři neplánují upouštět vltavské přehrady. Oznámili Roman Finkous z magistrátu a pracovníci ČHMÚ a Povodí Vltavy.

Podrobnou on-line reportáž sledujte zde:

Pražské protipovodňové zábrany, které byly připraveny na stoletou vodu, tak vydržely.  Zábrany by podle Jiřího Vávry, šéfa zastupitelů pražské TOP 09, měly udržet vodu o průtoku 4160 metrů krychlových za sekundu, hranice stoleté vody na Vltavě je přitom o 160 kubíků nižší.

Drama se přestěhovalo do Mělníka, kde začala evakuace lokalit Staré Mlazice a Pšovka, celkem jde o 240 domů a 1500 lidí.

Dolní toky stoupají, voda má sedm obětí

Dolní toky Vltavy a Labe budou podle meteorologů stoupat, což si vynutí další evakuace. V Praze, která je podle magistrátu připravena i na stoletou vodu, má Vltava kulminovat ráno, Labe v Ústí nad Labem pak ve středu dopoledne. V ostatních oblastech zasažených povodněmi by měly řeky postupně klesat. Záplavy dosud zřejmě připravily o život sedm lidí, tisíce musely opustit domovy.

Tyto části chrání před stoletou vodou protipovodňové bariéry, které zatím mají rezervu. Řekl to místopředseda povodňové komise Miroslav Neumann. Na Labi u Mělníka od noci platí extrémní stupeň povodňového ohrožení.

Ohrožené části se nacházejí nedaleko mělnického přístavu na pravém břehu Labe. Voda se tam podle Neumanna sice blíží k hranici devíti metrů, ale protipovodňové bariéry ještě mají rezervu. "Hráz je stavěná na 920 centimetrů. Životy jsou daleko důležitější než mokré baráky," uvedl Neumann.

Podle hydrometeorologů hladina řeky u Mělníka před 8:30 dosáhla k 895 centimetrům. Kulminace Labe v Mělníku se očekává odpoledne. V Mělníku již lidé museli v pondělí opustit lokality Rybáře a Vinařství. To se ale týkalo jen malého počtu lidí.

Zálezlice - symbol povodní z roku 2002

Zálezlice byly poničeny během povodní v roce 2002. Tenkrát v obci spadlo 121 domů a hospodářských stavení. Voda kromě toho poničila třeba rozvody elektřiny, pouliční osvětlení, silnice, kanalizaci, čističku, vodovod nebo fotbalový stadion. Škody se vyšplhaly přes 200 milionů korun.

V Zálezlicích na Mělnicku muselo být evakuováno 80 lidí, dalších asi 120 odešlo samo. Zůstává ještě kolem stovky obyvatel, řekla manželka starosty Zdeňka Čížková. Obec je podle ní odříznutá od okolního světa a voda stále stoupá.

Provizorně postavená hráz se začala protrhávat už během pondělí. Obec nechala osmimetrovou díru ve valu zavést zeminou a místo se snažila zabezpečit. Večer ale hráz velkému tlaku vody neodolala. "K večeru začala voda stoupat, bylo jasné, že se to udržet nedá. To, co jsme tam dosypali a nebylo zhutněné, se protrhlo," uvedla Čížková.

Evakuace v Terezíně

V Terezíně na Litoměřicku se mělo do půlnoci evakuovat téměř 2000 lidí, většina z města už odešla. Uzavřen je i Památník Terezín připomínající nacistické židovské ghetto.

Odejít zatím museli lidé z nejníže položených míst, je ale pravděpodobné, že evakuace bude pokračovat. "Silnice do obce je neprůjezdná, obec je de facto odříznutá od okolního světa," řekla Čížková. Do Zálezlic se dnes chystá ministr zemědělství Petr Bendl (ODS), podle Čížkové je otázkou, zda se do obce vůbec dostane. "Venku se rozednilo, takže monitorujeme další škody. Uvidíme, jaká bude situace," dodala.

Evakuace v Děčíně, zavřené mosty v Ústí

V Děčíně nařídili evakuaci většiny ulic, které sousedí s Labem. V městské části Podmokly se to týká kromě obytných domů také kina, velkého obchodního centra či benzinové pumpy v okolí hlavního nádraží. Časně ráno byla hladina ve výšce 831 centimetrů, obvykle tam jsou méně než tři metry vody. Labe stoupne podle nejnovějších prognóz o půl metru méně než v roce 2002, kdy dosáhlo 12,25 metru.

V Ústí nad Labem uzavřeli v noci oba silniční mosty spojující čtvrť Střekov se zbytkem města. Krátce před 05:00 k ní vyrazil první speciální vlak. Podle policie je uzavřeno mnoho silnic na obou březích Labe. Střekov zůstal pro auta odříznutý od zbytku města. Ve čtvrti bydlí asi 13.000 lidí, část z nich už se musela evakuovat a další nejspíš odchod čeká dnes.

Lidovky.cz, ČTK