NEW YORK/PRAHA Skvrnité a trochu nažloutlé listiny, některé vypadají, jakoby měly opálené okraje. Inkoust je místy méně čitelný, ale podpisy prozrazují, kdo jsou autoři těchto starých a nesmírně vzácných rukopisů. Je to například prezident Abraham Lincoln, odpovídající na petici za osvobození všech amerických dětí z otroctví nebo John Brown, bojovník za práva otroků píšící dopis z vězení dva týdny před popravou. Tyto a mnoho dalších dokumentů významných postav amerických dějin se včera dražilo v newyorské aukční síni Sotheby's.
Za nejcennější listinu z celkem 111 dokumentů je považován dopis složený z šestaosmdesáti slov, který v roce 1964 vlastnoručně napsal Abraham Lincoln. Adresoval jej vdově po pedagogovi Horaci Mannovi, který se v 19. století věnoval školské reformě ve státě Massachusets. Po Mannově smrti založila jeho žena školu a zorganizovala, že 195 jejích studentů - dívek i chlapců podepsalo petici „Little People's Petition“, požadující „osvobodit všechny dětské otroky ve státě.“ Lincoln dal dětem naději Prezidentova odpověď byla stručná, ale upřímná. „Prosím vyřiďte těmto mladým lidem, že jsem velmi rád, že jsou jejich mladá srdce plná spravedlnosti a velkorysých sympatií. ale že nemám tolik moci, abych udělal to, oč mě žádají. Věřím, že si budou pamatovat, že Bůh tuto moc má a zdá se, že chce, aby se tak stalo,“ citoval část jeho dopisu server CNN. „Lincoln nemohl dětem odpovědět strohými právnickými slovy jako to často dělal,“ vysvětlil serveru BBC News odborník na rukopisy Selby Kiffer. „V dopise v podstatě slibuje, že skrze jeho osobu Bůh dětské otroky zachrání,“ dodal Kiffer. Ačkoli Lincolnův dekret o zrušení otroctví (Emancipation Proclamation) vešel v platnost 1. ledna 1863, definitivně se otroctví zrušilo až v prosinci 1865 třináctým dodatkem k ústavě.
Předpokládaný výtěžek z prodeje Lincolnova dopisu byl před dražbou odhadován na 3 až 5 miliónů dolarů, což je zatím nejvyšší částka za kterou byl kdy nějaký Lincolnův dokument nabízen. Doposud nejdražším prodaným rukopisem tohoto prezidenta je jeho poslední řeč ze dne 11. dubna 1865, ve které mluvil o povolení hlasovacího práva černochům. O čtyři dny později byl zastřelen. Aukční síň Christie's tuto listinu prodala v roce 2002 za 3,1 milionu dolarů.
Dále se dražily stránky z deníku George Washingtona, korespondence Thomase Jeffersona a Johna Adamse, vzácný dokument, který zároveň podepsali Meriwether Lewis a William Clark, asi 10 listin Roberta E. Lee a listiny Johna Browna, Samuela Clemense, Orvilla Wrighta a mnoha dalších. Celkový výtěžek z dražby byl podle včerejších informací aukční síně Sotheby's více než 5, 6 milionu dolarů. Cena Lincolnova rukopisu nebyla do uzávěrky zveřejněna.