Středa 29. června 2022, svátek má Petr, Pavel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dřív čeští záchranáři do míst neštěstí jezdili. Teď na Haiti rozkaz nepřišel

Česko

  7:00
PRAHA - Šance, že by čeští profesionální záchranáři se psy mohli odjet na Haiti, aby tam ještě byli užiteční, rapidně klesá. Například ze Španělska již odletěla tři letadla se záchranáři, pokrývkami a stany. Tým českých hasičských specialistů a trénovaných psů je připraven vyrazit do čtyř hodin po povolání, žádný rozkaz ale zatím nepřišel. Oficiální důvody? Chybí přepravní kapacita letadel a zázemí.

Zraněný muž přináší dítě na ošetření. foto: ČTK

Vše o katastrofě na Haiti


Přitom stát disponuje armádními letouny nebo by si mohl stroj pronajmout. Vždyť do sousední Dominikánské republiky míří co deset dní charterové lety s turisty přímo z Prahy. Mnohem pružněji zareagovala liberecká nevládní organizace Hand for Help, která chce hned na Haiti vyslat deset lidí se psy.

Pomozte i vy

*Člověk v tísni – posílat lze SMS ve formě "DMS SOSHAITI" na číslo 87777

*Arcidiecézní charita – posílejte "DMS HAITI" na číslo 87777

*Český červený kříž – číslo účtu: 222 826/5500 (bez variabilního symbolu)

*ADRA – číslo účtu 4028 4028/0300, variabilní symbol 391

*Lékaři bez hranic – číslo účtu
210 10 50 700/2700, variabilní symbol 111

Hand for Help se přes další nevládní organizace již dohodla na zajištění podpory přímo na Haiti. Namísto leteckých speciálů chce tým cestovat komerční linkou. Organizaci ale zatím chybí peníze. Jde o jeden a půl milionu korun. Intenzivně proto jedná s českým ministerstvem zahraničí a dalšími partnery.

"Zdravotní tým se skládá z lékařů z nemocnic z celé republiky. Součástí je i střední zdravotní personál. Vesměs jde o lidi, kteří jezdí v sanitkách. Psovodi jsou z kynologického záchranného sboru z Hejnic na Liberecku. Byli již v Turecku nebo v Íránu," sdělil LN šéf organizace Jaromír Dolanský.

Profesionální hasičský záchranný tým zůstává na místě a pravděpodobně vůbec nevyrazí. Šance na to, že by záchranáři se psy na vyhledávání zavalených mohli být na místě užiteční, totiž rapidně klesá.

Více o pomoci postiženému Haiti si můžete přečíst v pátečním vydání deníku

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!