Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Droga stokrát silnější než morfium. Na Česko se valí nová hrozba v podobě syntetických opioidů

Česko

  5:00
Praha - Po loňské kauze smrtících syntetických kanabinoidů se na Česko řítí další hrozba. Tentokrát ještě vážnější. České uživatele drog mohou ohrozit syntetické opioidy ze Spojených států, které jsou padesátkrát silnější než běžné dávky heroinu a mohou snadno zabíjet.

ilustrační snímek foto: Shutterstock

V USA kvůli opioidům osiřely tisíce dětí. Pomozte jim, prosí Američany jejich vlastní stát

Šíření smrtících syntetických drog usnadňuje prodej přes internet. „Epidemie propukla ve Spojených státech a vzhledem k dostupnosti drogy na internetu lze předpokládat, že se syntetické opioidy dostanou do České republiky,“ uvedl pro Lidovky.cz ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych.

Osobní věci náležející jednomu z podezřelých. Na snímku je vidět i sáček s...
Pervitin nalezený v Pečkách.

Syntetické opioidy obsahují umělé látky, které jsou podstatně silnější než látky v běžných drogách. Například fentanyl, který patří do skupiny syntetických opioidů, je až stokrát účinnější než přírodní morfium a zhruba padesátkrát silnější než heroin. 

„Lidé si dají dávku v množství, na které jsou z konvenčních typů opioidů zvyklí, a to je zabije,“ vysvětlil Frydrych. Podle něj se nebezpečná syntetická droga dostala už i na evropský kontinent. „Už je v Pobaltských státech, kde je v současnosti míra úmrtnosti po užití syntetických opioidů velmi vysoká,“ upozorňuje šéf Národní protidrogové centrály.

Po užití syntetických kanabinoidů se loni na severní Moravě otrávily desítky lidí, dva muži zemřeli.

Česko zůstává zemí pervitinu

I přes nástup nebezpečných opioidů Česko stále vyniká spíše ve spotřebě a výrobě pervitinu. Podle nejnovější Zprávy o drogových trzích v Evropské unii, kterou vydalo drogové centrum EMCDDA a Europol, se produkce metamfetaminu neboli pervitinu soustřeďuje hlavně do Česka a jeho okolí.

„Výroba pervitinu má u nás dlouholetou tradici, už od sedmdesátých let, proto se tu produkce natolik rozšířila,“ řekl pro Lidovky.cz vedoucí Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti Viktor Mravčík. Na našem území je navíc po pervitinu vysoká poptávka. V českých laboratořích se vyrobí přibližně sedm tun pervitinu ročně a šest a půl tuny se v Česku i spotřebuje. „Zbytek se vyváží většinou do Německa,“ dodal Mravčík.

Varna pervitinu - ilustrační foto.

Česko dominuje „domácími“ laboratořemi. „Většina českých varen jsou malé laboratoře třeba v kuchyních, což není v Evropské unii běžné,“ uvedl Frydrych. Národní protidrogová centrála loni odhalila na českém území 240 laboratoří a jen osmnáct z nich bylo velkoprodukčních. „V laboratořích se v rámci jednoho výrobního procesu vyrobí maximálně padesát gramů,“ pokračuje Frydrych. Češi zůstávají u malých varen, neboť výrobcům často stačí vyrobit drogu pro sebe a své blízké okolí.

Z konopí k pervitinu

Evropské úřady ve zprávě upozorňují i na vietnamské organizované skupiny, které na českém území operují od roku 2009. Europol varuje, že tyto zločinecké organizace v posledních letech přešly z pěstování marihuany na výrobu pervitinu. „Z pervitinu mají rychlejší zisk a větší výdělek,“ vysvětluje Frydrych. Tento trend potvrzuje i Mravčík z Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti. „Bohužel se tyto organizované skupiny rychle podřídily poptávce a zjistily, co je pro ně výhodnější a jednodušší,“ řekl Mravčík.

Čtyři lidé byli zadrženi v Česku na území Prahy a Libereckého kraje.

Díra na trhu v pěstování marihuany ale dlouho nezůstala. Vietnamské gangy nahradily skupiny ze Srbska. „Poslední čtyři roky pozorujeme výskyt komerčních velkoobjemových pěstíren konopí s produkcí určenou na vývoz, které jsou výlučně srbské,“ sdělil Frydrych. Srbové si pronajímají objekty, které průběžně mění, zboží ihned vyváží a peníze posílají do Srbska, proto není snadné takové skupiny dopadnout. „Děje se to i v sousedním Slovensku či v Maďarsku, Polsku a Rakousku, stejný trend pozorují i zahraniční kolegové,“ uvedl šéf Národní protidrogové centrály.

Dominantní cizineckou skupinou jsou ale v Česku stále Vietnamci. „V posledních deseti letech tvoří polovinu drogové trestné činnosti cizinců u nás,“ řekl Frydrych.

Prodej a produkce drog v celé Evropské unii nebezpečně roste. Evropané utratí za drogy průměrně třicet miliard eur ročně, což je v přepočtu 765 miliard korun. Přičemž evropskému trhu dlouhodobě vévodí konopí, za nějž evropští uživatelé drog zaplatí 11,6 miliardy ročně, přibližně 290 miliard korun. Tuto drogu užilo v loňském roce podle evropské zprávy asi 25 milionů Evropanů.

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...