Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Severu Čech, Plzeňskému a Jihočeském kraji hrozí povodně

Česko

  10:26aktualizováno  12:47
CHOMUTOV - Na severu Čech a v krajích Plzeňském a Jihočeském hrozí kvůli tání sněhu a vydatnému dešti povodně. V Libereckém kraji a na Děčínsku meteorologové vyhlásili od úterního poledne povodňové ohrožení s extrémním stupněm nebezpečí. V Plzeňském kraji a na jihu Čech platí povodňová bdělost. Většinu České republiky také ve středu čeká silný vítr. V úterý o tom informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Povodeň z letadla: Zbraslav, Praha foto: MAFRA - Michal Sváček

Výraznější srážkové úhrny očekávají meteorologové ve středu a v noci na čtvrtek na Šumavě a v Jizerských horách. Napršet tam může 40 až 60 milimetrů. V kombinaci s táním sněhu a větrem to způsobí zvýšení hladin. „Nejvýraznější vzestupy předpokládáme v povodí Smědé, Mandavy, Lužické Nisy, Kamenice a Ploučnice, kde nelze vyloučit dosažení třetího stupně povodňové aktivity,“ uvedli meteorologové.

Druhý povodňový stupeň platí na Mandavě ve Varnsdorfu. „Mandava je taková hodně živá, má malé koryto, takže stačí trochu víc srážek a spolehlivě bude mezi prvními, kde bude nějaký povodňový stupeň, ale dokud tam není trojka (třetí povodňový stupeň), moc to neznamená,“ uvedl Svejkovský. Bdělost, tedy první stupeň, platí na Libockém potoku ve Vilémově na Chomutovsku.

Nějaké stupně povodňové aktivity během tání sněhu očekávají vodohospodáři na tocích pod Krušnými horami, kde je aktuálně nejvíce sněhu z celého území Povodí Ohře. „Čekáme pozvolné odtávání, žádné povodně,“ zdůraznil mluvčí.

Na větší objem vody jsou připraveny nádrže. „Pokud leží souvislá vrstva sněhu, lze spočítat, kolik v ní je vody, podle toho odpouštíme nádrže,“ řekl Svejkovský. Sníh zároveň doplní zásoby na sušší období.

Sněhová pokrývka napadla na ne příliš promrzlý povrch, půda není zledovatělá, část tajícího sněhu se proto vsákne. „Nevíme, zda doplní všechny deficity z minulosti, které vznikly přes suché roky, ale určitě se podzemní vody zčásti nasytí,“ dodal Svejkovský. Povodí počítá s tím, že sníh zmizí z vrcholků hor nejpozději v dubnu.

Obleva spojená s vylitím vody do krajiny zasáhla Povodí Ohře v zimě 2013 a 2011. Ani v jednom případě nebyly škody velké, ačkoliv třeba na Ohři byl v roce 2011 třetí povodňový stupeň. Životy lidí v Ústeckém kraji ovlivnily významněji jarní záplavy v roce 2006. Tehdy bylo mimo domov zhruba 1500 obyvatel regionu, stav nebezpečí platil pro 48 měst a obcí v kraji.

Počasí zatím ve Středočeském kraji komplikace nezpůsobuje, hladiny řek se nezvyšují.

„Ve všech vodních dílech Vltavské kaskády takzvaně upouštíme vodu pořád, protože musíme udržet nějaký předepsaný minimální průtok pod vodními díly,“ řekl Roldán. Podle něj má povodí v současné době dostatek volného prostoru.

„Máme volné dva prostory, a to zásobní prostor a větší část retenčního prostoru, právě s ohledem na očekávané tání sněhu,“ dodal Roldán. Nadměrné snižování hladiny vodních nádrží tak podle něj Povodí Vltavy v tuto chvíli neplánuje. „Mimořádné snižování hladiny není potřeba,“ uzavřel mluvčí.

Počasí zatím ve Středočeském kraji na vodních tocích nezpůsobuje problémy, hladiny se drží v běžných hodnotách. Pouze ve Zbečně na Rakovnicku v pondělí dopoledne hladina Berounky překročila druhý stupeň povodňové aktivity, během odpoledne se ale hladina snížila na první stupeň. První stupeň byl následně večer odvolán a řeka je v současnosti na běžných hodnotách.

Hladiny toků v celé České republice se budou podle meteorologů zvedat kvůli dešti a tajícímu sněhu i v následujících dnech, povodňové ohrožení se ale nečeká. Nadprůměrné teploty se očekávají bude do čtvrtka, rtuť teploměru vystoupá nad deset stupňů Celsia.

Na severu Čech a v kraji Plzeňském a Jihočeském hrozí povodně, na Šumavě a v Jizerských horách bude vydatně pršet. Část ČR čeká ve středu silný vítr.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!