25. července 2018 19:34 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Družstvo Svatopluk snížilo hodnotu majetku, tvrdí další klienti H-Systemu. S vystěhováním ale nesouhlasí

Projekt stavební firmy H-System | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Projekt stavební firmy H-System | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Sdružení Maják, které zastupuje část klientů společnosti H-System, nemá zájem na tom, aby se lidé z družstva Svatopluk, sdružujícího další klienty H-Systemu, vystěhovali ze svých domovů. V prohlášení ve středu vsak sdružení Maják upozornilo, že družstvo Svatopluk svévolně snížilo majetek zahrnutý do konkurzní podstaty, ze které mají být odškodněni všichni bývalí klienti H-Systemu. Vyzvalo také politiky, aby hledali peníze, které z H-Systemu zmizely.

„Sdružení Maják nemá zájem na vystěhování klientů H-Systému z jejich domovů a zásadně se nestaví proti jiné skupině klientů H-Systému, kteří byli stejně jako oni podvedeni jednateli H-Systému, konkrétně panem Petrem Smetkou a jeho společníky. Je však nutné si uvědomit, že tito lidé přes družstvo Svatopluk stavěli zcela svévolně bez povolení konkurzního správce a tím byli významně poškozeni ostatní klienti a věřitelé, neboť se snižovala hodnota majetku v konkurzní podstatě,“ uvedlo sdružení. 

Upozornilo, že do Svatopluku ještě dlouho po krachu H-Systému ze zoufalství přispívali i další klienti H-Systému a nikdy za to nic nedostali, tedy na bydlení 60 rodin přispívali i další věřitelé. 

Sdružení Maják také připomnělo, že se peníze z H-Systému nepodařilo najít. „Policie nebyla za 20 let schopna dohledat ani nepatrnou část ze dvou miliard korun, které pan Smetka získal úvěry z bank, a jednu miliardu od samotných klientů,“ uvedlo sdružení. 

Vyzvalo politiky, aby se nezasazovali pouze o jednu skupinu podvedených klientů H-Systému, lidi z družstva Svatopluk. „Nenavyšujme napětí a pomozte nám hledat peníze a majetek, který pan Smetka zašantročil a který nemíní vydat,“ uvedlo sdružení. 

„Hysterie a plamenná vyjádření mnohých politiků značí, že si nikdy nic důsledně nepřečetli o H-Systému a že by právě teď měli být velmi zdrženliví, aby nepoškodili ty, kteří trpělivě 20 let čekali na spravedlivé vyrovnání,“ napsal Maják. Nebydlících rodin z H-Systému je asi 950, což je zhruba 15krát více než těch rodin bydlících v Horoměřicích, připomnělo sdružení. 

Družstvo Svatopluk musí podle verdiktu Nejvyššího soudu zveřejněného v úterý do měsíce vyklidit byty v osmi domech v Horoměřicích. Týká se to asi 60 rodin. Poškozených v kauze H-System je dohromady více než tisíc. str rot

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!