26. července 2018 11:59 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman se kvůli H-Systemu v úterý sejde s předsedy Ústavního a Nejvyššího soudu

Miloš Zeman | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloš Zeman | foto:  Petr Topič, MAFRA

Prezident Miloš Zeman se v úterý na Pražském hradě sejde s předsedy Ústavního soudu Rychetským a Nejvyššího soudu Šámalem. Budou konzultovat kauzu H-System.

Na twitteru to uvedl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Zeman minulý týden zkritizoval rozsudek Nejvyššího soudu (NS) v kauze H-System. Společně s dalšími rozsudky vyvolává podle něj vážné pochybnosti o kvalitě a lidskosti soudního systému. Avizoval, že bude chtít mluvit se Šámalem a o tomto tématu diskutovat. NS rozhodl, že družstvo Svatopluk musí do měsíce od právní moci vyklidit byty v osmi domech v Horoměřicích u Prahy. 

26.července 2018 v 11:38, příspěvek archivován: 26.července 2018 v 12:14

Prezident republiky Miloš Zeman se v úterý dne 31. července 2018 na Pražském hradě setká s předsedou Ústavního soudu Pavlem Rychetským a předsedou Nejvyššího soudu Pavlem Šámalem za účelem konzultace v kauze H-System.

Vyhověl tak dovolání správce konkurzní podstaty společnosti H-System Josefa Monsporta. V minulosti pražské soudy žalobu správce zamítly, mimo jiné pro rozpor s dobrými mravy. NS dospěl k opačnému závěru. Družstvo Svatopluk tvoří někteří bývalí klienti H-Systemu, kteří si po pádu firmy svépomocí byty dostavěli. Nájemní smlouvy mezi družstvem a obyvateli bytů jsou ale podle NS absolutně neplatné. 

Družstvo pokračovalo v započaté stavbě na pozemcích H-Systemu. V podstatě tak investovalo do cizího majetku. Správce chce nemovitosti zpeněžit ve prospěch všech někdejších klientů vytunelované firmy H-System. Rozhodnutí o vyklizení se týká 60 rodin. Obyvatelé na rozsudek reagovali prohlášením, že se nevystěhují. Zeman se s oběma představiteli soudů setkal i na konci června, kdy ještě společně s předsedou Nejvyššího správního soudu Josefem Baxou řešili systémové otázky justice, například věk začínajících soudců.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
STROJNÍ ÚDRŽBÁŘ - ELEKTRO

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 26 000 - 26 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz