1. února 2017 16:48 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Trumpův zákaz se Čechů netýká. Problém nemají ani lidé s dvojím občanstvím

Letiště. (Ilustrační foto.) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letiště. (Ilustrační foto.) | foto: Shutterstock

PRAHA Českých občanů se dočasný zákaz vstupu do USA netýká. A to ani tehdy, pokud pocházejí z jedné ze sedmi vybraných muslimských zemí. Když mají český pas, nemusejí se podle mluvčí ministerstva zahraničí Michaely Lagronové obávat.

„Naše ambasáda ve Washingtonu si vyžádala upřesnění od amerického ministerstva zahraničí a podle jejích informací žádný limit pro české občany není,“ uvedla na dotaz serveru Lidovky.cz Lagronová.

Držitelé platného českého cestovního dokladu by podle mluvčí neměli mít problém. Přístup amerických úřadů k nim by měl fungovat za standardních podmínek. I tehdy, mají-li dvojí občanství.

Právě to byl nejdiskutovanější aspekt příkazu nového amerického prezidenta Donalda Trumpa, který na 120 dní pozastavil proces přijímání uprchlíků pocházejících ze sedmi blízkovýchodních států s muslimskou většinou. Nejasnost přístupu k držitelům dvojího občanství způsobila na amerických letištích chaos.

Americký prezident Donald Trump podepisuje exekutivní příkaz nařizující...
Fuad Sharef se svojí rodinou na letišti po té, co prezident Trump zakázal vstup...

Ani představitelé Evropské unie si nejprve nebyli jistí, jak si Trumpův příkaz vyložit. „Jsme uprostřed procesu zjišťování, zda má exekutivní příkaz důsledky pro cesty evropských občanů s dvojím občanstvím jedné ze sedmi zemí, pro které zákaz nyní platí,“ řekl v pondělí mluvčí Evropské komise Margaritis Schinas s tím, že EU zajistí, aby se jejích občanů nedotkla žádná diskriminace.

fasJakub Fajnor

Najdete na Lidovky.cz