1. února 2017 14:44 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Proti Trumpově ‚zavření hranic‘ protestuje 900 amerických diplomatů

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 64Diskuse
Proti Trumpovu příkazu k omezení migrace byla podána první žaloba. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Proti Trumpovu příkazu k omezení migrace byla podána první žaloba. | foto: Reuters

WASHINGTON Už 900 amerických diplomatů podepsalo prohlášení protestující proti rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa pozastavit přistěhovalecké programy a zakázat vstup občanů sedmi muslimských států na území USA. Napsala to ve středu agentura Reuters. Dva diplomaté kvůli obavě z postihu podpis odvolali.

Skupina diplomatů zaslala o víkendu vedení ministerstva zahraničí memorandum, podle něhož Trumpův exekutivní příkaz nezvýší americkou bezpečnost, je v rozporu s americkými hodnotami a vyvolá protiamerické reakce po celém světě. Stovky dalších diplomatů později obsah prohlášení podpořily.

Diplomati zvolili formu takzvané „nesouhlasné depeše“, což je tradiční prostředek pro kritiku vládní politiky. Zaveden byl v době vietnamské války, naposledy ho diplomati použili k vyjádření nesouhlasu s postupem vlády Baracka Obamy v Sýrii. S tak masovou podporou se ale podle agentury AP nikdy žádný protest nesetkal.

Spojené státy v zahraničí reprezentuje víc než 270 velvyslanectví a konzulárních úřadů. Ministerstvo zahraničí zaměstnává kolem 15 tisíc diplomatických pracovníků. Z dostupných informací není jasné, zda mezi signatáři memoranda jsou i bývalí američtí diplomaté.

Nehrajte si s životy imigrantů. Další protestující ve Washingtonu.
Americký prezident Donald Trump podepisuje exekutivní příkaz nařizující podrobnější prověřování přijíždějících uprchlíků. Za ním zleva viceprezident Mike Pence a ministr obrany James Mattis.

Bílý dům na protestní memorandum reagoval podrážděně. Mluvčí prezidenta Sean Spicer prohlásil, že každý, kdo má s rozhodnutím prezidenta problém, „se musí přizpůsobit, nebo může jít“.

Řada činitelů zřídila nové twitterové účty, na nichž se objevuje kritika Bílého domu. Úředníci americké vlády podle agentury Reuters spěšně ukládají na paměťové nosiče dokumenty o klimatických změnách a dalších otázkách v očekávání, že je vláda přinutí smazat je z webových stránek. Trump teorie globálního oteplování kritizuje a tvrdí, že ekologická opatření podvazují výkonnost americké ekonomiky.

Manažeři vládních agentur apelují na zaměstnance, aby z úřadů neodcházeli. „Některá Trumpova rozhodnutí jsou hloupá a z hlediska řízení nesmyslná,“ citovala agentura Reuters nejmenovaného vládního činitele. „Řekl jsem ale svým lidem, aby zachovali klid a nepanikařili. Co jiného jsem jim měl říct? Někdo musí mít rozum, jinak vznikne chaos,“ uvedl činitel.

ČTK
  • 64Diskuse
Provident Financial s.r.o.
Specialista péče o zákazníky v terénu

Provident Financial s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj

Najdete na Lidovky.cz