31. ledna 2017 14:29 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Netanjahu pobouřil Mexičany obdivem Trumpova plánu na stavbu zdi. Omluvu obešel

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu na schůzce vládního kabinetu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Izraelský premiér Benjamin Netanjahu na schůzce vládního kabinetu. | foto: Reuters

JERUZALÉM Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v úterý obešel žádost Mexika o omluvu za svůj výrok k úspěšnosti izraelské metody ochrany proti imigraci. Netanjahu o víkendu tweetem komentoval účinnost pohraničních zdí proti migraci, což se považuje za jeho souhlas s plánem amerického prezidenta Donalda Trumpa postavit zeď na americko-mexické hranici.

„Prezident Trump má pravdu. Já jsem postavil zeď na izraelské jižní hranici. Zastavilo to veškerou nelegální imigraci. Velký úspěch, výborná myšlenka,“ tweetoval Netanjahu v sobotu.

V pondělí řekl, že reagoval na Trumpovu chválu bariéry, kterou Izrael vybudoval na hranici s Egyptem. Je vybavená elektronickými senzory a Izrael jí zastavil příliv nelegálních uprchlíků z Afriky.

Mexický ministr zahraničí Luis Videgaray požádal Netanjahua o omluvu. Řekl, že je jasné, že Netanjahu tweetem komentoval americko-mexické vztahy. „Myslím si, že v tomto případě by byla vhodná omluva,“ řekl ministr a dodal, že Izrael a Mexiko pojí dobré vztahy. Jeho úřad si povolal izraelského velvyslance a požádal o vysvětlení.

Netanjahu v úterý na konferenci v Tel Avivu žádnou omluvu neposkytl a prohlásil, že neměl na mysli americko-mexické vztahy. „Poukázal jsem na úžasný úspěch izraelského bezpečnostního plotu, ale nekomentoval jsem vztahy mezi USA a Mexikem. Měli jsme a budeme mít s Mexikem dobré vztahy,“ řekl.

V izraelských sdělovacích prostředcích se objevila informace, že izraelský prezident Reuven Rivlin v úterý bude telefonovat mexickému prezidentovi Enriquemu Peňovi Nietovi. Rivlinův úřad nesdělil, zda se chce prezident za Izrael omluvit, hodlá prý hovořit o významu vztahů s Mexikem.

Izraelští komentátoři povětšinou soudí, že Netanjahu zbytečně zatáhl Izrael do současného americko-mexického sporu. Netanjahu, který v únoru míří na setkání s Trumpem do USA a který projevuje k novému prezidentovi mnohem víc sympatií než k jeho předchůdci, po vzoru Trumpa obvinil izraelské „levičácké“ novináře z toho, že věc kolem Mexika dramatizují.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz