26. ledna 2017 11:56, aktualizováno  18:41 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Nezaplatíte za zeď? Tak do Washingtonu raději nejezděte, vzkázal Trump do Mexika. Nieto návštěvu zrušil

Donald Trump v úterý tvrdil, že stavbu zdi bude hradit Mexiko. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Donald Trump v úterý tvrdil, že stavbu zdi bude hradit Mexiko. | foto: Reuters

MEXIKO Mexický prezident Enrique Peňa Nieto zrušil svou návštěvu USA, kde se měl příští týden sejít s novým americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Mexičan to oznámil novinářům s tím, že o kroku již informoval Trumpa. Důvodem je spor kolem stavby zdi na hranici obou zemí, kterou ve středu šéf Bílého domu nařídil exekutivním příkazem.

„Dnes ráno jsme informovali Bílý dům, že se nezúčastním setkání s prezidentem USA plánovaného na příští týden,“ uvedl mexický lídr na twitteru. Peňa Nieto dodal, že Mexiko je bez ohledu na spor o zeď připraveno spolupracovat s USA na dohodách, které by přinesly prospěch oběma státům.

Trump zrušení návštěvy prezentoval jako vzájemnou shodu obou státníků.

Schůzka s mexickým prezidentem Enriquem Peňou Nietem by byla „neplodná“, pokud Mexiko nebude respektovat zájmy Američanů. Prohlásil to ve čtvrtek nový americký prezident Donald Trump, podle něhož se oba lídři shodli na zrušení setkání plánovaného na příští úterý. Trump rovněž během projevu před republikánskými poslanci Kongresu zopakoval, že vyváže USA ze severoamerické obchodní dohody NAFTA, která podle něho poškozuje americké zájmy.

Mexický prezident Enrique Pena Nieto and prezident Barack Obama.
Mexický prezident Enrique Peňa Nieto na tiskové konferenci v prezidentském...

Podle Trumpa by schůzka s jeho mexickým protějškem neměla smysl, pokud Mexiko odmítá zaplatit za zeď na hranici obou zemí, jejíž stavbu nařídil exekutivním příkazem. „Dokud nebude Mexiko přistupovat ke Spojeným státům férově, s respektem, bude tato schůzka neplodná. A já se chci vydat jiným směrem,“ uvedl Trump během projevu ve Filadelfii.

Mluvčí Bílého domu Sean Spicer oznámil, že Trump hodlá uvalit na veškerý dovoz z Mexika dvacetiprocentní clo. „Opatření by mělo být součástí daňového balíčku, který chce Trump prosadit v Kongresu,“ uvedl Spicer bez podrobností.

Mexiko se podle nového šéfa Bílého domu těší přílišným ekonomickým výhodám díky zmíněné dohodě zahrnující vedle USA a Mexika i Kanadu. Trump proto zopakoval, že USA od této smlouvy odstoupí stejně jako od transpacifické dohody TTP a nahradí je řadou bilaterálních obchodních smluv.

„Věřte mi, budeme mít spoustu obchodních dohod. A jestli s námi nebude ta která země jednat férově, pošleme jí třicetidenní výpověď,“ prohlásil Trump.

Ještě v úterý Trump tvrdil, že stavbu zdi bude hradit Mexiko

Trump v úterý řekl, že zahájení stavby zdi lze očekávat během několika měsíců. Její financování budou podle prezidenta hradit nejprve Američané, nakonec ale „stoprocentně“ Mexiko. Proces to prý může být složitý.

„Pokud Mexiko nehodlá zaplatit za stavbu tolik potřebné zdi, pak bude lepší zrušit nadcházející schůzku,“ uvedl ve čtvrtek Trump na twitteru s tím, že Spojené státy mají se sousední zemí deficit obchodní bilance ve výši 60 miliard dolarů (1,5 bilionu korun) a severoamerická obchodní dohoda NAFTA připravila Američany o mnoho pracovních míst.

Peňa Nieto stavbu zdi opakovaně odsoudil a kategoricky vyloučil, že by se Mexiko jakkoli podílelo na jejím financování, jak požaduje americký prezident.

„Říkal jsem to v minulosti a říkám to znovu. Mexiko nebude platit za žádnou zeď. Lituji a odsuzuji rozhodnutí USA pokračovat v budování zdi, která nás po léta dělila, místo abychom se sjednocovali. Mexiko nevěří ve zdi,“ prohlásil mexický prezident. ̈

V Mexiku se proti Trumpově výzvě k zaplacení stavby hraniční bariéry vzedmula vlna negativních reakcí od všech klíčových politických stran. K odvolání prezidentské návštěvy vyzval i šéf opoziční levice Andrés Manuel López Obrador, který je podle průzkumů favoritem prezidentských voleb plánovaných na příští rok.

Mexický prezident je domácími politiky a médii obviňován ze slabosti a v zemi panují obavy, zda dokáže záměrům velkého severního souseda čelit. Popularita hlavy státu se pohybuje kolem 12 procent, což je nejnižší hodnota od počátku průzkumů v Mexiku.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz