Sobota 18. května 2024, svátek má Nataša
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Dubaj nezaplatí za své firmy

Česko

Za státní společnosti ani jejich miliardové dluhy neručíme, je to vaše chyba, vzkázal emirát investorům

DUBAJ Vláda emirátu Dubaj se odmítá zaručit za dluhy tamní společnosti Dubai World a její developerské odnože Nakheel. Přitom finanční problémy obou státních firem způsobily minulý týden takovou paniku na světových finančních a akciových trzích, že se analytici začali obávat návratu celosvětové krize. Včera se propadly ceny akcií na arabských burzách a pokračoval i mírný propad cen v Evropě.

Odložit splácení je moudré „Věřitelé musí nést část odpovědnosti za své rozhodnutí půjčit peníze těmto firmám. Myslí si, že Dubai World je součástí vlády, ale tak to není,“ prohlásil včera v dubajské televizi Abdal Rahmán Sálih, ředitel z tamního ministerstva financí. „Vláda je majitelem společnosti, ale od jejího založení za ni neručí.“ Sálih dokonce pochválil rozhodnutí obou společností: „Restrukturalizace je moudré rozhodnutí, které je v dlouhodobém zájmu všech stran, i když může věřitelům krátkodobě způsobit nesnáze.“

Nesnáze znamenají, že věřitelé podle listu Gulf Times zřejmě nedostanou zpátky včas 5,7 miliardy dolarů, které firmy měly vrátit do května příštího roku. Dubai World už požádala burzy o stažení tří emisí svých islámských dluhopisů v hodnotě 5,25 miliardy dolarů. Dubai World dluží svým věřitelům 59 miliard dolarů a celkové dluhy Dubaje a jejích polostátních společností jsou minimálně 88 miliard dolarů. Největšími věřiteli emirátu jsou banky sousedního Abú Zabí, další arabské banky, bankovní domy z Evropy, Jižní Koreje a Indie. Podle agentury Dow Jones banky ve Spojených státech půjčovaly Dubaji v nepoměrně menším rozsahu než evropské bankovní domy. Abú Zabí oznámilo, že jeho centrální banka případně poskytne hotovost komerčním finančním domům, ale že neočekává, že by to bylo třeba. Už o víkendu tamní vláda oznámila, že nebude sanovat všechny dubajské dluhy. Centrální banka v Abú Zabí je i centrální bankou Dubaje, protože Dubaj a Abú Zabí jsou součástí federálních Spojených arabských emirátů. Abú Zabí hraje ve federaci hlavní roli.

Dubaj byla dosud považována za příklad rozvojové země, která se osvobodila ze závislosti na těžbě surovin a úspěšně diverzifikovala svou ekonomiku. Zaměřila se na investice do zahraničních akcií, stavbu nemovitostí a poskytování finančních a dopravních služeb celému regionu.

U pobřeží vyrostly umělé ostrovy a v poušti kancelářské mrakodrapy. Světová finanční krize ale srazila hodnotu dubajských investic i poptávku po finančních službách a lodní dopravě. Zároveň praskla realitní bublina. Cena nemovitostí spadla na polovinu a ve výškových budovách je skoro milion volných metrů kancelářské plochy. Dubaj začala mít problémy se splácením dluhů.

Na dluhy s PR Podle informací novin Financial Times chce dubajská vláda řešit celou situaci PR kampaní. Ta vysvětlí, proč bylo nutné odložit splácení dluhů, a samozřejmě obviní investory z nepřiměřených reakcí a zbytek světa ze závisti vůči dubajskému zázraku.

Takové články se už objevily v místním tisku. Dále zdůrazní, že Dubai World plánuje restrukturalizovat své špatné dluhy ve výši 25 miliard dolarů a prodat některá svá aktiva. Prodej by se měl týkat nejen nemovitostí Nakheelu ale také cenných papírů, která vlastní Istihmar World, další dceřiná společnost Dubai Worldu.

Jak se propadly burzy v Emirátech

Hlavní index burzy v Dubaji včera ztratil 7,3 procenta a poklesl na 1940 bodů. Burza v Abú Zabí včera odepsala 8,2 procenta a poklesla na 2671 bodů. To byl největší procentní pokles v historii této akciové burzy.

Emirát Dubaj 25. listopadu otřásl finančními trhy sdělením, že požádá věřitele konglomerátu Dubai World, aby po firmě zatím nevyžadovali splátky dluhů. Dubai World a jeho developerská součást Nakheel mají zásadní vliv na ekonomiku celého emirátu a stojí za jeho masivním rozvojem v minulých letech.

Autor: