Sobota 28. listopadu 2020svátek má René -1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Důchodci a děti zřejmě budou méně doplácet za léky. Novelu podpořil zdravotnický výbor

Léky (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Léky (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Praha Důchodci a rodiny s dětmi do 18 let zřejmě budou od příštího roku méně doplácet za léky. Roční limity na doplatky pro děti do 18 let a seniory od 65 let by se měly snížit podle vládní novely o veřejném zdravotní pojištění z 2500 na 1000 korun, u důchodců nad 70 let věku na 500 korun. Novelu ve čtvrtek podpořil zdravotnický výbor. Po překročení limitu pojišťovny vracejí pacientům peníze, které zaplatili navíc.

Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD) ve čtvrtek řekl, že opatření bude mít finanční dopad do 0,5 miliardy korun a ministerstvo při přípravě úhradové vyhlášky na příští rok s těmito náklady počítá.

Poslankyně Jana Hnyková (Úsvit) žádala, aby ministerstvo informovalo pacienty, které doplatky na léky jsou do ochranného limitu započítávány. Do hranice se totiž nezapočítávají doplatky na všechny léky. S tím souhlasili i zástupci lékárníků a majitelů lékáren.

„Požádal bych, aby veřejnost byla informována, aby nepočítala s tím, že jakýkoliv doplatek bude započítán,“ poznamenal prezident lékárenské komory Lubomír Chudoba. Podle Ludvíka výši doplatku může sdělit pacientům lékárník, obecně je ale započítáván zpravidla doplatek na lék, který je v konkrétní skupině nejlevnější.

Předseda zdravotnického výboru Rostislav Vyzula (ANO) zase poznamenal, že novela nezohledňuje konkrétní situaci jednotlivců. Podle něj by někteří senioři limit vůbec nepotřebovali, naopak u některých by mohl být limit ještě nižší.

Výbor ani ministerstvo zdravotnictví nepodpořily pozměňovací návrh exministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09), který by rozšířil pravomoci praktických lékařů při předepisování léků. Na odstranění některých preskripčních omezení se přitom ministerstvo loni s praktickými lékaři dohodlo.

Praktičtí lékaři v současnosti musí kvůli předepisování některých běžných léků posílat pacienty ke specialistům. Praktický lékař smí lék předepsat, ale pacient si pak musí léčivý přípravek zaplatit a nemá nárok na úhradu ze zdravotního pojištění. „Praxe dokladuje, že regulace je zbytečná a dehonestuje praktické lékaře. Omezení je zavedeno pouze jako obstrukční mechanismus, který má hlídat výdaje ze zdravotního pojištění,“ poznamenal Heger.

Celkové příjmy systému veřejného zdravotního pojištění by měly letos dosáhnout 276,59 miliardy korun, výdaje by měly být asi o 23,5 milionu nižší.

Do mého soukromí nikomu nic není, říká moderátorka Světlana Witowská

Světlana Witowská | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Profesionálka každým coulem, ale také matka… Právě touha strávit se svým synem více času ji před časem přiměla k...

Ekonomika výrazně klesne, musíme omezit podporu byznysu, říká Rusnok

Jiří Rusnok (19. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Snaží se zachovat chladnou hlavu a Čechům slibuje, že inflace, která je nejvyšší v Evropě, výrazně klesne. Guvernér...

Dnes vidím jen urážky a hněv. S tím se těžko žije, říká Jiřina Bohdalová

Jiřina Bohdalová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nenechá se zastavit ani pandemií. Když nemohla na jaře hrát, začala Jiřina Bohdalová (89) mezi vařením a starostí o...

Otestujte s námi balíček kosmetiky JOHNSON’S®. Přihlášení je snadné
Otestujte s námi balíček kosmetiky JOHNSON’S®. Přihlášení je snadné

Vyzkoušejte sadu dětské kosmetiky JOHNSON’S® Bedtime™, která je určena pro všechna miminka od 6 měsíců. Složení se speciální esencí NaturalCalm™...