Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Česko

Jak vyzrát na „perverzní“ důchody? A co vám o nich ve škole neřekli? Přečtěte si manuál pro všechny generace

Důchodový průvodce pro vnuka i babičku foto: Umělá inteligence Midjourney/Petr Vnouček

Doporučujeme
Že máte do důchodu daleko a nepotřebujete o něm nic vědět? Ale jděte, tohle téma se dotýká naprosto každého - od žáků základní školy až po lidi na zaslouženém odpočinku. Ne každý má ale ví, jak se na něj připravit. Šéfkomentátor Petr Kamberský proto napsal sedmidílnou minisérii, v níž vysvětluje, jak (ne)funguje penzijní systém, jak velký nám hrozí průšvih a proč by to všechno mělo zajímat i dnešní teenagery. Přečtěte si kompletní sérii článků.
  5:00

1. Penze à la Zápotocký

Současné tuzemské důchody se podobají nechvalně známé měnové reformě z roku 1953: čím více vyděláváme, tím méně v penzi dostaneme. U toho, kdo vydělává málo, je to přesně naopak.

Perverze českých důchodů: část Čechů dostane víc, než vydělávala. Pro jiné jsou jako měnová reforma z 50. let

2. Co vám ve škole neřekli

Samotný důchodový věk nestačí, abyste dostali penzi. Musíte mít takzvaně „odplaceno“ České správě sociálního zabezpečení nejméně 35 let. Tohle je zatraceně klíčová podmínka, kvůli které mnozí lidé na stará kolena přesluhují i o mnoho let déle, než by chtěli a museli.

Zapamatujte si magické číslo 35. Co vám ve škole neřekli o důchodech?

3. Rady jistého „pana Švarce“

Zlaté pravidlo českého důchodového systému zní – kromobyčejně se vyplatí chudým, kromobyčejně se nevyplatí bohatým. A úplně nejvíce se vyplatí živnostníkům – jak těm skutečným, tak těm fiktivním.

Jak vyzrát na důchody a ušetřit ohromné množství peněz? Odpověď má jen čtyři písmena

4. Holky vs. kluci: kdo víc tratí?

Kdo je větší obětí penzijního systému? Z čistě účetního pohledu víc trpí muži. Ženy jsou naopak paradoxně trestány za produkci budoucích plátců. Tak si vyberte...

Trestané rodičky vs. upracovaní muži: kdo je vítězem brutální přetahované o důchody?

5. Hrozí nám válka generací?

Důchodový systém skončil za rok 2012 v deficitu 26 miliard korun, psalo se s hrůzou před deseti lety. Teď ke stejně děsivé cifře stačí tři slova: leden, únor, březen. Vítejte v realitě, kdy jedněm penze rostou rychleji než inflace – a druhým se budou nezadržitelně snižovat. Jedni na druhé mohou začít štěkat.

Hrozí válka generací: obětujeme kvůli nedostatku daňových poplatníků důchodce, nebo školy?

6. Rodiče vs. bezdětní

Existuje ještě jedna skupina, která je z hlediska toku peněz obětí. A to jsou rodiče. Bez ohledu na to, zda mají výdělek velký či malý, zda jsou zaměstnanci či živnostníci. Nejlepším lékem pro naše penze totiž nejsou žádné vládní změny procentíček. Nejlepším lékem by byla chuť mladých dělat děti.

Ploďte děti, naplníte důchodcům kapsy. Rodiče mají být továrna na poplatníky, místo toho je čeká mnohonásobný trest

7. Reforma? „Kecy v kleci“

Je to zkrátka tak. Žádná zásadní reforma není a nebude. Náš průběžný důchodový systém je v podstatě úplně stejný jako před 30 lety: všichni platíme velkou část příjmu do státního rozpočtu, všichni dostaneme více méně stejný důchod, o výši reálné penze nakonec rozhodne parlamentní většina.

Penzijní reforma? Zapomeňte! České důchody trefilo hned šest problémů najednou, bojujeme jen s jedním

Autor: