Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dům roku stojí v Hlubočepích

Česko

  13:32
PRAHA - Hlubočepy, někdejší nenápadná obec u Prahy a nyní součást páté městské části, jsou po včerejšku o poznání blíž k takzvané dobré adrese. Proslavil je nový unikátní dům přilepený k jedné ze skal Prokopského údolí, který vloni nechal postavit pražský právník pro svou rodinu.

Vítězný dům je přilepený k jedné ze skal Prokopského údolí foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

Tento dům včera zvítězil v celorepublikové soutěži Klubu za starou Prahu o nejlepší novostavbu v historickém prostředí. „Je to vůbec poprvé v historii, kdy cenu získal rodinný dům, a nikoli veřejná stavba,“ zdůraznil předseda poroty Rostislav Švácha z Ústavu dějin umění Akademie věd. V předešlých ročnících zvítězila například dostavba zámku v Komořanech nebo dostavba novorenesanční fary na Smíchově.

Unikátní hlubočepský dům vytvořila trojice architektů ve složení Barbora Rossi, Jan Mrázek a Josef Šanda. Autoři stáli před nelehkým úkolem. Ke stavební parcele patří i strmá skála, kterou si právník koupil také.

Porota ocenila zakomponování moderní architektury do romantické přírodní scenerie, nepřehlédnutelné jsou italské vlivy. „Nehledali jsme je záměrně, snad to v nás vyvolalo to, že ta skála je orientovaná na jih a bývá ozářena sluncem. Ale na druhou stranu, Italové jsou známí tím, jak umí pracovat s prostředím,“ prohlásila mladá architektka Barbora Rossi, pro kterou to byla první zakázka v životě.

Energeticky úsporný dům, který má celkovou plochu asi 500 metrů čtverečních, má tři dětské pokoje a dvě pracovny. Pohled na okolní krajinu umožňují dvě terasy a dvě zahrady, v některých partiích se chodí po střechách spodnějších částí. Technického řešení se projektanti báli, takže dům nakonec postavila firma Subterra.

O pražských novostavbách se v posledních letech hovoří spíše nelichotivě. „Za posledních šestnáct let obohatily Pražskou památkovou rezervaci pouze Tančící dům a budova Euro na Václavském náměstí,“ podotkl Švácha. Ostatní novostavby podle něj neprokazují architektonickou kvalitu.

„Problém není v tom, že nemáme kvalitní architekty. Ale investoři, kteří stavějí v cenném historickém jádru, většinou dají zakázku takovým architektům, kteří dokážou sehnat potřebná razítka,“ zdůraznil Švácha. Za naprosté nepochopení sepětí novostavby s historickým prostředím považuje právě vznikající projekt Palladium na náměstí Republiky.

Autoři:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště
V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště

Navzdory nepříznivé situaci dnešní doby, otevřelo obchodní centrum Galerie Butovice několik dalších obchodů a rozšířilo svou pestrou nabídku o...