Úterý 10. prosince 2019svátek má Julie 1 °C polojasno Předplatné LN
20. listopadu 2013 11:06, aktualizováno  12:12 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Soud: Ďuričko musí zaplatit za vraždu Kočky pozůstalým 550 tisíc korun

Pražský hoteliér Bohumír Ďuričko u soudu. Za vraždu Václava Kočky mladšího dostal 12,5 roku vězení. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pražský hoteliér Bohumír Ďuričko u soudu. Za vraždu Václava Kočky mladšího dostal 12,5 roku vězení. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Vrah Václava Kočky mladšího Bohumír Ďuričko musí zaplatit Kočkově družce a jejich společnému synovi 550 000 korun. Nepravomocně o tom rozhodl pražský městský soud. Družka požaduje celkem deset milionů za zásah do práva na rodinný život, soudkyně ale poukázala na to, že soužití ženy s Kočkou bylo velmi netypické. Kočka totiž souběžně vedl dvě domácnosti - jednu s družkou, jednu s manželkou.

Kočkova bývalá přítelkyně se žalobou na ochranu osobnosti domáhá tří milionů pro sebe, pěti milionů pro syna, kterého zplodila s Kočkou, a dvou milionů pro svého syna z předchozího vztahu. Argumentuje tím, že všichni sdíleli společnou domácnost.

Soudkyně Dagmar Stamidisová ale dospěla k názoru, že ačkoliv Ďuričko vraždou Kočky skutečně neoprávněně zasáhl do osobnostních práv všech tří žalobců, družčin syn z předchozího vztahu na odškodnění nárok nemá. Zbylým dvěma žalobcům přiřkla jen zlomek požadovaných částek - družce 250 000 a Kočkovu synovi 300 000 korun.

Kočka se ve společnosti objevoval s více ženami

"Soud má pochybnosti, že se jednalo o lásku na celý život," podotkla soudkyně s tím, že Kočka se ve společnosti objevoval i s dalšími ženami. S manželkou, se kterou má dvě děti, se navíc rozvedl teprve den před svou vraždou.

Připomněla také, že v souvislosti s trestním řízením ohledně Kočkovy vraždy už soudy Ďuričkovi uložily povinnost vyplatit každému ze tří žalobců odškodné 240 000 korun.

Zasedání se zúčastnil i Ďuričko, který se snažil zpochybnit vážnost vztahu mezi Kočkou a jeho družkou. "Kočku jsem na rautech potkával, žalobkyni ale nikdy. Milenek měl asi víc. Která další po mně bude chtít peníze? Kolik jich asi je? Je to všechno k smíchu, je to hra, která mě má zničit," prohlásil.

ČTĚTE TAKÉ:

Do jednací síně ho přivedla pětičlenná ozbrojená eskorta Vězeňské služby. Ďuričko měl při tom na sobě neprůstřelnou vestu, na což také poukázal. Kočkova rodina je podle něj "naprostá mafie", která usiluje o jeho život a která "je všeho schopná", takže ho Vězeňská služba musí neustále chránit.

"Na mou hlavu je vypsána odměna 20 milionů korun. Na vězeňských zdích byly nápisy, že mi dávají rok a den života," popsal. Znovu zopakoval, že na vraždě měl zásadní podíl Kočka, který ho opakovaně napadl. Podnikatel už dříve uvedl, že je ve velmi špatné finanční situaci. Po společnostech, které vlastnil, mu prý zbyl dvacetimilionový dluh, platí výživné a posílá peníze nemohoucím rodičům. Dnes ale připustil, že majetek daroval svým dětem, které z obavy před pomstou přestěhoval a změnil jim jména.

Proti dnešnímu verdiktu se lze odvolat k pražskému vrchnímu soudu. Obě strany sporu si ponechaly lhůtu na rozmyšlenou, zda této možnosti využijí.

Ďuričko třikrát vystřelil

Tragická událost se stala před pěti lety v pražské restauraci Monarch po křtu a autogramiádě knihy tehdejšího předsedy ČSSD Jiřího Paroubka. Ďuričko a Kočka mladší se tehdy dostali do roztržky, při které Kočka podnikatele nejméně jednou udeřil do obličeje. Ďuričko pak vytáhl od pasu zbraň, namířil na svého protivníka a třikrát na něj z bezprostřední vzdálenosti vystřelil.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

nevěra - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...