Neděle 15. prosince 2019svátek má Radana, Radan 2 °C občasný déšť Předplatné LN
25. srpna 2017 21:54 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Důvody Dalíkova odsouzení: otočil pozdě a nikdo jej nepodpořil

Marek Dalík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Marek Dalík | foto: ČTK

PRAHA Ačkoliv se při novém projednávání kauzy Pandur lobbista Marek Dalík rozhodl změnit od základu svoji výpověď a přiznat požadavek na téměř půl miliardy, vrchní soud nepřesvědčil. Podle rozsudku jeho verzi totiž nikdo nepodpořil a on sám s ní přišel příliš pozdě. Jeho výpověď byla podle soudce účelová.

„Výpověď obžalovaného u odvolacího soudu není podpořena žádným dalším důkazem, naopak je v rozporu s důkazy provedenými,“ stojí v odůvodnění rozsudku v Dalíkově kauze, která vznikla kolem nákupu obrněných vozidel Pandur. Podle soudce byla Dalíkova nová výpověď účelová.

„Na důvěryhodnosti ji rozhodně nepřidává ani fakt, že s ní obžalovaný, zjevně účelově, pomine-li se jeho vyjádření k věci novinářům, vyrukoval až v této fázi trestního řízení,“ napsal soudce Zelenka do rozsudku.

Dalík během červencového projednávání případu připustil, že padla částka třikrát 60 milionů eur. Odmítl však, že by o půlmiliardový úplatek požádal na schůzce se zbrojaři on. Podle Dalíka částku zmínil slovenský lobbista Miroslav Výboh, jehož firma měla v kontraktu nahradit společnost zbrojaře Pavla Musely.

Soud začal znovu řešit kauzu lobbisty Dalíka. Poradce expremiéra Topolánka k...
Dalík si podle trestního spisu řekl v listopadu 2007 na neformální schůzce v...

S tím však soudce Zelenka nesouhlasí. „Toto tvrzení je v rozporu s výpověďmi Stefana Szücse a Victora Jackoviche, kteří kategoricky uvedli, že s tímto požadavkem vystoupil právě Dalík. Již tato skutková okolnost jednoznačně znevěrohodňuje jeho novou obhajobu,“ stojí v rozsudku, který má k dispozici server iRozhlas.cz

Dalík v příštích měsících do vězení vrátí. Proti rozhodnutí sice opět lze podat stížnost k Nejvyššímu soudu, nemůže ale odložit nástup do výkonu trestu. Datum nástupu však zatím stanovené není. Rozhodne o něm Městský soud až Dalíkův spis obdrží. „Zatím je spis stále u Vrchního soudu v Praze,“ uvedla pro iRozhlas mluvčí Městského soudu.

Nákup Pandurů v celkové hodnotě 20,8 miliardy korun schválila v roce 2006 vláda Jiřího Paroubka (tehdy ČSSD). Koncem roku 2007 Topolánkův kabinet od zakázky ustoupil kvůli porušení smluvních podmínek ze strany dodavatele - firmy Steyr. O půl roku později ale rozhodl o nové zakázce, kde Česko koupilo 107 transportérů za 14,4 miliardy korun.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

TIPY: Dárky pro malé princezny, které zaručeně potěší
TIPY: Dárky pro malé princezny, které zaručeně potěší

Nemáte ještě nakoupené všechny vánoční dárečky? Pokud zrovna vybíráte pro slečny, jistě uvítáte inspiraci.