Neděle 7. března 2021svátek má Tomáš 5 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Topolánek si koupil byt ve Špindlu, jeho sousedy jsou další Dalíkovi známí

Lobbista Marek Dalík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lobbista Marek Dalík | foto: MAFRA: Dan Materna

PRAHA Expremiér Mirek Topolánek s manželkou Lucií Talmanovou si za 17 a půl milionu korun v květnu koupili byt v někdejší horské chatě Sněženka. Prodejcem je záhadná firma s neznámými vlastníky a sídlem v USA. S jejich sousedy je spojuje známost s Markem Dalíkem, bývalým Topolánkovým tajemníkem. Byty v chatě vlastní také například investiční ředitel skupiny Penta Václav Jirků s manželkou nebo šéf dozorčí rady operátora O2 patřící k PFF Martin Štefunko.

Dalík na dotaz, jaký má vztah k Sněžence, neodpověděl, informaci neposkytl ani Topolánek. Sousedé pro MF DNES potvrdili, že Dalík na chatu jezdí, a že ho tam viděli už v dubnu po propuštění z věznice.

Jeden z apartmánů v březnu výhodně koupila také firma Imperia, která patří Jaromíru Benešovi, otci ženy, o které se mluvilo jako o přítelkyni Dalíka. Imperia za něj zaplatila 1,7 milionu korun, zbytek předplácela už od roku 2013.

Pozemky sousedící s horskou chatou levně koupila firma Bramley, v níž skončil také Dalíkův podíl v tenisových kurtech ve Vestci. Šéfem její dozorčí rady je Dalíkův strýc Zdeněk Pánek. Právě tomu dělal Dalík na začátku svojí lobbistické kariéry pravou ruku. Byl také ředitelem jeho kampaně, když se Pánek pokoušel v roce 1996 neúspěšně kandidovat do Senátu.

Sám Marek Dalík není oficiálním vlastníkem bytu v horské chatě Sněženka. MF DNES se snažila zjistit, jestli nepobývá v bytě společnosti Imperia, kontaktovala proto Jaromíra Beneše, který společnost vede. Ten je ale v zahraničí a na dotazy zaslané jeho asistentkou ve čtvrtek neodpověděl.

Expremiér Mirek Topolánek se rozešel s lobbistou Markem Dalíkem v době, kdy soud Dalíka poslal na čtyři roky do vězení za podvod při nákupu obrněných transportérů Pandur. Podle soudu měl Dalík získat od firmy Steyr, která Pandury dodávala, 18 milionů eur za zajištění prodloužení smlouvy. Nejvyšší soud ale případ vrátil k odvolacímu soudu a Dalík se tak dostal na svobodu. 25. července ho čeká další stání, ze kterého se může znovu dostat za mříže.

Po propuštění si Dalík zařídil nové živnostenské listy, díky nimž se může živit realitní činností a správou a údržbou nemovitostí.

KOMENTÁŘ: Čekejme rekordní ekonomický růst, říká ekonom Michl

Aleš Michl | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium První lockdown omráčil mnohé podniky, od konce října máme druhý lockdown a průmysl zázračně ožil. Ba co víc, ve druhém...

Jako když dostane padáka uklízečka, popisuje výpověď pilot obřího A380

David Hecl | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Řídil obří letoun, pivo v New Yorku a káva v Sydney pro něj byla všední věc. Výpověď přišla záludně, poslední den...

Exmanžel trenérky fitness: Sebevraždou ublížila dětem a zbavila se démonů

První slova zdrceného expartnera ke smrti Zuzany Drnek. Co za tím podle něj... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nad sebevraždou krásné trenérky fitness Zuzany Drnek se vznášejí otazníky. Zabila se kvůli rozvodu a sporům o děti,...