Středa 19. února 2020svátek má Patrik 4 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Dvořáková: Plzeňská práva se snaží o nápravu, proto byl jejich postih mírný

Studenti v posluchárně plzeňské právnické fakulty | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Studenti v posluchárně plzeňské právnické fakulty | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PLZEŇ Postih plzeňské právnické fakulty od Akreditační komise ČR byl podle její předsedkyně Vladimíry Dvořákové mírný kvůli úsilí školy o nápravu pod novým vedením. Zjištění spojená s problémy fakulty, kterou postihly skandály s plagiátorstvím a zkráceným studiem, by měly vést ke změnám zákona. Dvořáková to naznačila při jednání senátního školského výboru, který ale žádné doporučení nepřijal.

"Ta reakce je z hlediska akreditační komise dosti mírná," podotkla Dvořáková s tím, že komise pouze navrhla ministerstvu školství pozastavit přijímání uchazečů o doktorská studia na plzeňských právech a dočasně zakázat fakultě udělování doktorských titulů. Například zrušit fakultu v okamžiku, kdy sama zahájila kroky k nápravě, by znamenalo házet jí "klacky pod nohy", vysvětlila přístup komise k problému Dvořáková.

Akademický senát fakulty má podle jejího nového děkana Jiřího Pospíšila ještě do Vánoc projednat změny ve výuce a struktuře fakulty. Děkan chce například některé katedry zrušit či přeměnit, jejich vedoucí by měli vzejít z výběrového řízení na počátku příštího roku. Pospíšil slíbil personální obměnu vyučujících, změnu pravidel přijímacího řízení a provedení reforem do jara tak, aby do půlky května 2010 mohla akreditační komise dostat požadovanou zprávu. Fakulta po očistě a obnovení kontrolních mechanismů může během půl roku prokázat svoji životaschopnost a zachovat kvalitu výuky, míní děkan.

Fakulta se snaží očistit poté, co vyšlo najevo, že školu vystudovali někteří lidé nestandardně rychle, nefungovalo na ní transparentní přijímací řízení, selhaly standardní kontrolní mechanismy, které se týkaly i praxe zapisování výsledků zkoušek a zápočtů. Podle Dvořákové by to mohlo být důvodem pro trestní stíhání. Dění na škole už prověřuje speciální útvar policie. Speciální komise Západočeské univerzity prověřila studium všech doktorandů fakulty, u čtvrtiny z nich zjistila pochybení. Do konce ledna prověří i absolventy magisterského studia.

Mezi problémy, které by mohla řešit změna zákona, Dvořáková jmenovala potřebu lepší úpravy celoživotního vzdělávání pro ty, kdo kvůli zaměstnání musejí mít vysokoškolský titul. Týká se to například policistů, z nichž přes 500 studovalo nebo ještě studuje na plzeňských právech. "Není nikde definováno pořádně, není akreditováno," uvedla Dvořáková na adresu těchto vzdělávacích kurzů. Zmínila se také o problémech své komise s pobočkami vysokých škol, jichž je pět desítek na území ČR a několik dalších na Slovensku. "Nejsou definovány v zákonu, nevíme, jak se tam učí, kdo tam učí, co tam učí a jak se tam dávají diplomy," podotkla.

Ředitel ministerského odboru vysokého školství Václav Vinš poznamenal, že vysokoškolský zákon byl vypracován pro standardní akademické prostředí. Chybí v něm prý potřebné sankce a restrikce vzhledem k autonomii vysokých škol. Za těžkopádné zástupce ministerstva školství označil projednávání akreditací podle správního řádu, které, jsou-li odmítnuty, trvá až rok, kontrola výuky až půl roku.

Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Jak Nico měnil triko. Proč Stanciu opustil Spartu? A proč šel do Slavie?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Když se po rozhovoru loučí, otře čelo a prohodí: „Uf, to bylo hodně otázek!“ Muselo být. Logicky. Zpátky v Praze je...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!