Pátek 1. prosince 2023, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Úvod Dvořákovy Prahy nabídne hudbu i velkoplošnou instalaci před Rudolfinem

Česko

  17:59
Úvod Mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Praha, který se uskuteční od 7. do 25. září, nabídne hudbu i velkoplošnou instalaci před Rudolfinem.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Petra Hajská

První tóny festivalu budou tradičně patřit Violoncellovému koncertu Antonína Dvořáka, který v předvečer 182. výročí skladatelových narozenin přednese sólistka Anastasia Kobekinová. Doprovodí ji curyšský Tonhalle a jeho šéfdirigent Paavo Järvi, kteří provedou v druhé části večera Dvořákovu Novosvětskou symfonii. Novináře o tom dnes informoval ředitel festivalu Jan Simon.

„V prvním týdnu nás čeká pět koncertů zahraničních orchestrů završených 13. září vystoupením Vídeňských filharmoniků s dirigentem Jakubem Hrůšou a klavíristou Igorem Levitem. Patří sem i zahájení Komorní řady s Pavel Haas Quartetem 9. září a prezentace audiovizuální instalace Dvořák Dreams turecko-amerického digitálního tvůrce Refika Anadola,“ uvedl Simon.

Dvořákova Praha měla letos šťastnou ruku. Vystoupila i legendární klavíriska Martha Argerich

Digitální audiovizuální instalace s názvem Dvořák Dreams bude před Rudolfinem pro veřejnost umístěna od 8. září. Projekt amerického umělce tureckého původu Anadola vznikal dva roky. K vytvoření velkoplošného díla autor čerpal z hudby i z informací z Dvořákova života. Po skončení výstavy v Praze se Dvořákovy sny i další díla z kolekce iniciativy 0xCollection vydají na světové turné.

Letošní ročník festivalu bude holdem nejen skladateli Dvořákovi, ale i Johannesu Brahmsovi. Nejpevněji se Dvořák s Brahmsem, od jehož narození letos v květnu uplyne 190 let, propojí 13. září na koncertu Vídeňských filharmoniků, kde zazní nejprve Brahmsův Druhý klavírní koncert se sólistou Igorem Levitem a poté Dvořákova Osmá symfonie.

Programová řada festivalu Světové orchestry dále nabídne dvojí vystoupení Izraelské filharmonie s jejím hudebním ředitelem Lahavem Shanim a houslistou Gilem Shahamem. V neděli 10. září zazní Brahmsův Houslový koncert, o den později Dvojkoncert pro housle a violoncello.

Programová řada Dvořák Collection se již druhým rokem zaměřuje na kompletní provedení smyčcových kvartetů Dvořáka a svou náplní tak splývá s Komorní řadou. Pod kurátorským dohledem členů Pavel Haas Quartetu znějí Dvořákovy skladby v interpretaci české i světové kvartetní špičky. V rámci Komorní řady kvarteta rozšíří klarinetistka Sharon Kamová nebo klavírista Bertrand Chamayou.

Pocta královně a lekce Vídeňanům. Dvořákova Praha nabízí mistrovský zvuk

V programové řadě Brahms 190 si posluchači vyslechnou Brahmsův První klavírní koncert v podání Paula Lewise, který zazní 25. září na závěr festivalu. Partnerem mu bude Symfonický orchestr Českého rozhlasu se svým šéfdirigentem Petrem Popelkou.

Programová řada Pro budoucnost nabídne finálová kola soutěže Concertino Praga v komorní i sólové kategorii a 17. září vystoupení stipendistů Akademie komorní hudby s jejím uměleckým vedoucím Tomášem Jamníkem. Také letos bude výtěžek ze vstupného věnován do Stipendijního fondu Karel Komárek Family Foundation pro talentované mladé hudebníky.

Betlémská kaple bude místem konání koncertů nové programové řady Akademický cyklus. Rezidenčním orchestrem Dvořákovy Prahy je i v této sezóně Česká filharmonie.

Podle pořadatelů loni festival navštívilo 15.000 lidí. Festival s rozpočtem přibližně 64 milionů korun se po dvou covidových letech v zájmu diváků o vstupenky vrátil na úroveň roku 2019.

Autoři: ,