Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

Ekonomiku dusí sopečný popel

Česko

Ztráty zaznamenávají kromě aerolinek i cestovní kanceláře, hotely a restaurace Rekordně vydělávají dráhy

PRAHA V kráteru islandské sopky Eyjafjallajökull, která svým výbuchem zastavila letecký provoz nad většinou Evropy, mizí také stamiliony českých korun. Vyplývá to z analýzy společnosti Mag Consulting. Podle jejích propočtů přichází Česko každý den, po který je zastavený letecký provoz, o 120 až 150 milionů korun, které by jinak turisté utratili v hotelích, restauracích a obchodech. Podle šéfa agentury Jaromíra Beránka by se delší výpadek než pět dní výrazně podepsal na celoročních příjmech ze zahraničního cestovního ruchu.

O velké peníze přicházejí v první řadě společnosti, jejichž byznys je spojený s létáním. „Aktuální odhady hovoří o ztrátách ve výši desítek milionů korun,“ řekla LN mluvčí Českých aerolinií Hana Hejsková. Ztrátu přináší zavření vzdušného prostorou nad republikou i Řízení letového provozu. „Každý den přicházíme o osm až deset milionů korun,“ uvedl jeho tiskový mluvčí Richard Klíma. Pražské letiště pak bez provozu letadel tratí denně osm až dvanáct milionů korun.

Problémy mají pochopitelně i čeští turisté. Podle mluvčího Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomia Okamury se do Česka nevrátilo dva a půl tisíce klientů cestovních kanceláří. Zhruba stejný počet jich neodletěl o víkendu na dovolenou.

Celkem čtyřicet tisíc českých cestujících se kvůli sopečnému popelu nedostalo na místo svého určení, uvedl včera Okamura. „Ztráty jsou vysoké, v milionech korun. Zvláště je postižený incoming, tedy průmysl zaměřený na turisty přijíždějící do České republiky. Ztráty utrpěly také hotely, restaurace, obchody se suvenýry a podobně,“ řekl Okamura. Odhadem nemohly přijet do Česka na plánovanou návštěvu desetitisíce zahraničních turistů.

Z Česka neodchází také letecká pošta. Na místo určení nedorazilo pět tun listovních zásilek, přes čtrnáct set balíků a více než čtyři tisíce zásilek typu EMS.

Letadla stojí, vlaky jedou Vracet peníze budou také prodejci letenek. Podle Radima Jančury ze Student Agency půjde v případě jeho společnosti o deset milionů korun za den, které ale zpětně dostane od leteckých společností. Ty nemusejí své klienty odškodňovat jako při normálním zpožděním či zrušení letu. Vulkanický popel je totiž zásah „vyšší moci“. Jančura nicméně vydělává na svém druhém byznysu, provozování autobusové dopravy. „Každou hodinu prodáme jeden autobus do Londýna. Problém je, že jich nemáme tolik. Pokud by měla situace přetrvávat, přesunuli bychom naše žluté autobusy z vnitrostátních linek a poslali je do Evropy,“ řekl LN Jančura.

Islandský vulkán notně pomáhá i hospodaření Českých drah. Ty v pátek prodaly deset a půl tisíce mezinárodních jízdenek za devět a půl milionu korun. To jsou skoro čtyřnásobné tržby než ve stejném dni loňského roku. „Většina lidí si navíc kupuje dražší jízdenky do vzdálenějších destinací,“ řekla mluvčí drah Radka Pistoriusová. Výrazný zájem zaznamenal vlakový dopravce i o víkendu. „Přes den jsme posilovali desítky spojů, třeba vlak do Moskvy o tři vagony,“ dodala Pistoriusová.

Zástupci Evropské komise v neděli uvedli, že od tohoto týdne začne fungovat i speciální skupina, která se bude zabývat vlivem vulkanického popela na evropskou ekonomiku. „Oblak sopečného popela způsobil situaci, kterou jsme nikdy nezažili,“ řekl v prohlášení šéf komise José Manuel Barroso.

V pondělí se tak kvůli popelu ministři dopravy evropských zemí místo setkání v Bruselu spojí pomocí videokonference, kterou bude řídit španělské předsednictví EU.

Autor:

10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?
10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?

V digitální éře, kde technologie proniká do všech aspektů našich životů, se také zvyšuje riziko podvodů. Od falešných e-mailů a inzerátů až po...