Pondělí 26. října 2020svátek má Erik 12 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Elektronické recepty na léky? Jen další tunel, tvrdí lékařská komora

Prezident ČLK Milan Kubek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident ČLK Milan Kubek | foto: ČTK

Tištěné recepty u lékaře jsou minulostí. Sněmovna odhlasovala návrh, který nařizuje doktorům povinně vystavovat pouze jejich elektronické verze, tzv. eRecepty. Platit má od roku 2015. Prezident České lékařské komory Milan Kubek ovšem považuje celý plán za "obludnou buzeraci" a "další tunel jako jsou sKarta a IZIP".

Lidovky.cz: Sněmovna podruhé odsouhlasila návrh povinné elektronické verze lékařských receptů, čeká se jen na podpis prezidenta. Jaký z toho máte dojem?

Nejedná se o nic jiného než o obludnou buzeraci lékařů a pacientů a další tunel jakým byly sKarta, IZIP a podobné IT projekty. Kdyby lékaři a pacienti měli zájem o elektronické recepty, pak by je už využívali. Jenže nemají, protože je to jen zdržování. Reakce ministerstva, že když někdo o něco nestojí, tak mu to vnutíme povinně a utratíme za to stovky milionů, je naprosto úchylná. Reálně není na léky, ale tímto stylem se vyhazují peníze.

ČTĚTE DÁLE:


Lidovky.cz: Jak myslíte, že bude návrh vypadat v praxi? Podaří se ho do roku 2015 zrealizovat?

Jsme v situaci, kdy 20 % lékařů nepracuje na počítači, kdy řada lokalit ČR nemá dostupný spolehlivý internet, takže je to celé naprostý nesmysl. Jediný efekt do roku 2015 bude, že stát vyhodí velké peníze a někdo si namastí kapsu.

Pokud vám například spadne internet, což se stává poměrně často, tak neuděláte vůbec nic. Zlikviduje to praxe starších lékařů, kterým je sedmdesát, jsou to odborníci, ale s počítačem neumí nebo ho nemají. Takto megalomanský povinný systém elektronických receptů nikde jinde v Evropě není.

Lidovky.cz: Máte představu, jak chce danou situaci ministerstvo řešit? Jsou v plánu třeba rekvalifikační kurzy nebo dokoupení vybavení?

Tohle se vůbec neřeší, cílem není, aby to fungovalo, cílem je utratit prachy. Ideálně z evropských fondů, což je nejhorší varianta. Když by pak někdo chtěl celý projekt zastavit, tak bude stát před rozhodnutím, jestli všechno kompletně zrušit nebo do toho investovat ještě víc peněz. Celý systém je neskutečně složitý, má velké nároky na připojení na internet, kvalitní software, hardware, kalibrovanou tiskárnu a následně i kvalitní čtečky kódů.

Prezident České lékařské komory Milan Kubek.

Prezident České lékařské komory Milan Kubek.

Lidovky.cz: Jak se podařilo návrh ve sněmovně prosadit?

Možné přínosy eReceptu

  • Těžší falzifikace receptů
  • Přesnější evidence farmakoterapie konkrétního pacienta
  • Zamezení lékovým duplicitám
  • Přehled o předepisování léků s pseudoefedrinem 
  • Snazší zjištění podezřelých nárůstů počtu předepsaných léků v konkrétním zdravotnickém zařízení.
  • Úspory ve výdajích zdravotních pojišťoven a omezení korupce při nákupu léků. 

Ministr Heger s poslancem Šťastným, Skalickým a Rusnokem zneužili zákon o léčivech, který měl být původně jen o určitých pravidlech sledování nežádoucích účinků léků. Obešli legislativní proces, pozměnili znění zákona a přesvědčili poslance VV, aby změnili názor a zákon jim pomohli protlačit. Ten zákon je ale naprosto špatný.

Lidovky.cz: Je systém v současné podobě schopný běžného provozu? Vyhovuje potřebám lékařů?

V současné době je systém sice hotový, ale nemá dostatečnou kapacitu. Zatím bylo za několik let elektronicky vystavěno asi 300 tisíc receptů, ovšem ročně lékaři vystavují 70 - 80 milionů.

Lidovky.cz: Takže nevidíte v elektronizaci žádný přínos? Co třeba omezení falzifikátů?

Za předpokladu, že přináší přidanou hodnotu, má elektronizace smysl. Nikdo ale není schopný odpovědět na tu jednoduchou otázku, zda ji skutečně přináší. Falzifikáty tvoří jen mizivé množství, jsou jen zlomkem toho, co bude stát nový systém. Navíc recepty můžete chránit i jinak, třeba na ně tisknout speciální znaky .

Leoš Heger projekt elektronizace hájí

  • Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) považuje zavedení elektronického receptu za velký krok kupředu. Podle něho může přispět k zefektivnění systému, zlepšení kontroly, omezení padělání receptů a odstranění potíží s jejich možnou nečitelností. 
  • „Cílem je modernizace poskytování zdravotních služeb,“ nastínil svou vizi. "Předepisující lékař díky tomuto systému bude mít přehled o tom, jak pacient dodržuje léčebný režim a zároveň se zabrání chybám způsobeným přepisem dat z papírových receptů," vysvětlil dále ministr. 

Lidovky.cz: Co máte v plánu dál? Jak se spolu s lékaři k situaci postavíte?

Uděláme mezi lékaři anketu a pokud bude dostatek z nich proti novému systému, tak ho budeme prostě ignorovat. Přeci není jen tak možné odstřihnout velkou skupinu lékařů od možnosti léčit. Primárně jde o pacienty. 

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Knížkový adventní kalendář: vyměňte letos čokoládu za kouzelné vánoční příběhy
Knížkový adventní kalendář: vyměňte letos čokoládu za kouzelné vánoční příběhy

Chvíle strávené nad knížkou jsou pro děti velmi důležité. Pořiďte dětem adventní kalendář plný kouzelných vánočních příběhů. Zkraťte si čekání na...