7. prosince 2012 8:38 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Konec papírových receptů. Lékaři asi budou muset dávat elektronické

Lékař (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lékař (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

PRAHA Lékaři asi budou muset povinně používat elektronické recepty, papírové už jen výjimečně. Pacienti budou moci spolu s tím využít zásilkový prodej i u některých léků na předpis. Opatření, které by mělo platit od roku 2015, navrhl sněmovní výbor pro zdravotnictví přidat do novely zákona o léčivech. Původně technická norma má hlavně ochránit české pacienty před padělky léků.

Pozměňovací návrhy vedoucí k další elektronizaci zdravotnictví podali koaliční poslanci Boris Šťastný (ODS), Jiří Skalický (TOP 09/STAN) a Jiří Rusnok (LIDEM). "Je to přelomová a převratná záležitost, změní fungování celého systému," soudí Šťastný, podle kterého elektronický recept přinese úspory v řádu miliard korun.

ČTĚTE TAKÉ:

Zjednoduší se podle Šťastného práce lékařů a lékáren a nebudou falešné recepty. Papírovou podobu receptu budou moci lékaři používat podle Skalického jen ve výjimečných případech. Šťastný jmenoval výpadek proudu nebo internetu a návštěvu pacienta doma - vše by mělo být ve vyhlášce.

Internetový prodej volně dostupných léků nyní nabízí podle informací z výboru na 180 lékáren. Od roku 2015 by se mohl tento způsob rozšířit i na některé léky na předpis, nebudou to ale podle Šťastného všechny. U některých například není možné porušit teplotní řetězec skladování.

Podrobnosti by stanovila ministerská vyhláška.

Elektronický recept téměř nikdo nepoužívá

Elektronický recept mohou lékaři vystavovat po dohodě s pacientem od roku 2008. Do praxe ho ale bylo možné zavést kvůli nutnosti vybudovat centrální úložiště až o rok později, uvádí důvodová zpráva pozměňovacího návrhu.

Systém ale prý není příliš využíván, drtivá většina receptů je nyní papírová. Předkladatelé uvádějí, že recepty v elektronické podobě předepisuje jen 369 lékařů, kteří jich takto od loňského srpna do konce letošního října vystavili zhruba 256.460. Celkem loni lékaři vydali téměř 74 milionů receptů, stojí v důvodové zprávě.

Dvouletá lhůta pro zavedení povinných elektronických receptů by měla být podle předkladatelů dostatečná na přípravu. Elektronické recepty podpořilo prostřednictvím náměstka ministra Petra Noska ministerstvo zdravotnictví.

Podle něho má nyní počítač zhruba osm z deseti lékařů. Pavel Antonín (ČSSD) podotkl, že na počítačích píše recepty většina lékařů už nyní. Jeho stranický kolega Jiří Koskuba ale namítal, že systém bude muset někdo zaplatit, a zajímal se o to, kdo.

Výbor navrhl do vládní novely přidat i další změny. Týkají se omezení vývozu léků z českého trhu provozovateli lékáren, kteří jsou zároveň distributory, a funkce vedoucího lékárníka. Jeden farmaceut by ji mohl výslovně vykonávat jen pro jednu lékárnu.

Lidovky.cz, ČTK