Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Emma škodila, protože jsme ji podcenili

Česko

ÚHEL POHLEDU

Mohla to být v zásadě docela příjemná zpráva – loni narozený Kyrill dostal o tomto víkendu sestřičku!

Dali jí jméno Emma, a jak bývá v případě narození sestřičky běžné, slušelo se jí do života popřát plného zdraví a rozkvětu. To ale asi málokdo z nás udělal. Emmě to ovšem nijak zvlášť nevadilo a k světu se i bez našeho přání měla docela dobře. Novorozená dívka bývá většinou subtilnější než novorozený chlapec. A proto se ani Emma při svém vstupu do života Kyrillovi nevyrovnala, i když se mu vyrovnat hodně snažila…! Stovkám tisíc domácností po téměř celé republice hned v první den svého života Emma vypnula elektrický proud, stovkám domácností odnesla střechu nad hlavou, v domě pro seniory ve Veselí nad Lužnicí dokonce pronikla až do pokojů. Stovky tisíc kubíků dřeva popadaly, aniž by se kdokoliv chopil pily, a některé z nich doslova pohřbily i naše auta, kolaps byl na silnicích i na železnicích.

Sečteno a podtrženo – trochu to ta malá dívenka přehnala.

Pokračování na straně 10

Dokončení ze strany 1

A dost možná, že se nám i mstila za to, že jsme ji při jejím narození „přehlédli“. Úplně nejvíce se ale pomstila jedenáctileté dívce v Líbeznici a muži v Sadské, kteří ji, bohužel, nepřežili…! Přehlédli jsme ale její narození skutečně? Nešlo také trochu o naše podcenění?

Otázky, které se nabízejí To, že mělo být o minulém víkendu dost větrno, nám naši meteorologové slibovali již několik dní předtím. Již několik dní bylo zřejmé, že nad Evropou dochází k přestavbě cirkulace a že v sobotu a v neděli se naše území dostane do prostoru mezi hlubokou tlakovou níží na severu a rozsáhlejší tlakovou výší na jihu. Vždy platí, že čím je tlakový gradient mezi severem a jihem Evropy větší, tím vyšší rychlost větru můžeme u nás očekávat.

Když meteorologové viděli, jak se tlaková níže stále více a více prohlubuje, upozornili nás, že nebude „pouze větrno“, ale že se budeme muset připravit i na vichřici či orkán. Kdo zcela neztratil paměť, ten měl dost času na to, aby si vzpomněl, jak se před třinácti měsíci choval hned po svém narození Kyrill. Možná že by někde stačilo si jenom vzpomenout a trochu více využít „osobních zkušeností“ či více naslouchat radám, jak se za očekávané situace chovat.

Někde by bývalo stačilo jenom trochu více zabezpečit naše příbytky či zajistit ledabyle odložený materiál… Američané již třeba vědí, jak reagovat v době hurikánové sezony na časté přechody tropických cyklon či výskyt lokálních tornád.

I my bychom si již měli pomalu zvykat, že projevů extrémního počasí i u nás spíše přibývá a že třeba pravděpodobnost výskytu period krátkodobého silného či extrémně silného proudění nad střední Evropou na přelomu zimy a jara se bude čím dál tím více zvyšovat.

Samozřejmě že nelze dávat jednoznačné rovnítko mezi Emmu a globální změnu klimatu. Na druhé straně ale určitě není dobré již napozorované či odhadované a vědecky podložené budoucí trendy zcela podceňovat. Neznamená to sice, že bychom se museli obávat narození dalších sourozenců Kyrilla a Emmy každý rok, nelze ale ani vyloučit, že by se další bratříček či sestřička nemohli narodit ve velmi krátkém časovém odstupu – zde doba devíti měsíců pro matičku Zemi vůbec neplatí!

Nejde ale jenom o nás, jednotlivce. S riziky vyšší extremality počasí a větších pravděpodobností jejich výskytu by měli počítat již třeba projektanti staveb a přístaveb, měly by s nimi počítat i stavební firmy či provozovatelé energetických distribučních soustav. Skutečně by bylo právě pro ČEZ tak neskutečně drahé a nedostupné, aby uložil některé části soustav, hlavně v rizikových územích, pod zemský povrch? Nestálo by za to třeba bedlivěji sledovat stav stromů v okolí domů, komunikací, ale i již zmíněných distribučních soustav? Takových otázek bychom si určitě mohli položit daleko více.

Je jasné, že ani kladné odpovědi na tyto otázky by vzniklým škodám, strastem a utrpení mnohých zcela nezabránily, ale určitě by je zmírnily. Asi by skutečně stálo za to rizika nepodceňovat a naslouchat dobře míněným radám odborníků. Také by nevadilo si trochu více „pamatovat“ a poučit z dosavadních osobních zkušeností i ze zkušeností druhých.

Není určitě dobré se nechat ukonejšit představou, že vichřice či orkán projeví svoji ohleduplnost a že nás při svém postupu krajinou zcela minou. Není ani dobré se nechat ukolébat přesvědčením pana prezidenta, že se vlastně vůbec nic neděje a že diskuse točící se kolem měnícího se klimatu a jeho důsledků jsou pouze planými poplachy zavilých environmentalistů, kteří se snaží soustavně omezovat naši svobodu. Tvrzení, že třeba snížení emisí skleníkových plynů o několik procent by zrození Emmy či staršího Kyrilla zabránilo, je samozřejmě zcela absurdní nesmysl. Na druhé straně však je asi dobré se zamyslet i nad tím, jestli zrození Emmy právě naše svobody o minulém víkendu také trochu neomezilo.

***

Stálo by za to nepodceňovat rizika a naslouchat dobře míněným radám odborníků

Názory v této rubrice nemusejí vyjadřovat stanovisko redakce

O autorovi| Jan Pretel, klimatolog, Český hydrometeorologický ústav

O autorovi| JAN PRETEL, klimatolog

Autor:

Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění
Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění

Spousta důchodců si dnes přivydělává, aby zvládli zaplatit stále rostoucí výdaje a nemuseli se spoléhat na pomoc svých blízkých. Podobně tomu bylo...