Pátek 10. května 2024, svátek má Blažena
130 let

Lidovky.cz

Energetická burza skomírá

Česko

ČEZ výrazně omezil prodej prostřednictvím pražské burzy. Obchodníci kritizují vysoké poplatky

PRAHA Pražská energetická burza (PXE) bojuje s poklesem zájmu výrobců a obchodníků s elektřinou. Své působení na burze zásadně omezil ČEZ i další významní hráči na energetickém trhu.

Přitom ještě předloni prodal dominantní výrobce elektřiny v Česku prostřednictvím burzy proud v hodnotě 25 miliard korun. Loni to byly jen čtyři miliardy. ČEZ podle svých slov jen reaguje na požadavky obchodních partnerů. „Obchod je vždy o dvou partnerech a protistrany v čase krize preferují přímé obchody,“ vysvětluje mluvčí ČEZ Eva Nováková.

Přitom to byl právě ČEZ, který svým rozhodnutím prodat elektřinu na roky 2008 a 2009 přes burzu zajistil velmi nadějný start pražského energetického trhu.

Obchodování na pražské energetické burze omezují i další společnosti. „Také u nás došlo ke snížení objemů nákupu na PXE pro konečné zákazníky. Bylo to způsobeno výhodnějšími kontrakty, z pohledu ceny i charakteru dodávky, uzavřenými s nezávislými výrobci a ostatními obchodníky,“ vysvětluje ředitel odboru nákupu a prodeje elektřiny ve firmě Czech Coal Zdeněk Fousek.

Obchodníkům vadí výše poplatků „Je pravdou, že řada obchodníků omezuje obchody na PXE z důvodu vysokých poplatků a požadavků na vysoké finanční zajištění obchodů. Rovněž dáváme přednost kontraktům uzavíraným přes brokery a bilaterálním obchodům,“ říká generální ředitel firmy United Energy Trading František Čupr. Předmětem kritiky nejsou jen poplatky a obchodní podmínky. Často se také objevuje výtka, že vedení PXE přechází od obchodů s fyzickým vypořádáním, kdy kupující odebere nakoupenou elektřinu, k obchodům s finančním vypořádáním. To je výhodné pro spekulanty, kteří chtějí vydělat na vývoji cen nebo přeshraničním obchodování a o odběr proudu zájem nejeví.

Je sporné, zda spekulativní obchodníci jsou tím, komu by energetická burza měla vycházet vstříc. Podle informací LN se část z nich, například J. P. Morgan Energy Europe, z českého trhu stahuje. Burza: Nabízíme jistotu Pražská energetická burza nicméně má oproti jiným zprostředkovatelům obchodů s elektřinou i své výhody. Klientům nabízí garanci dodávky, která je v případě bilaterálních obchodů a obchodů zprostředkovaných brokery často nevymahatelná. Generální sekretář energetické burzy David Kučera popírá, že by PXE byla příliš drahá. „Za účelem zvýšení likvidity na trhu nabízíme těm účastníkům obchodování, kteří jsou ochotní dělat tvůrce trhu, tak výrazné slevy, že mohou na PXE obchodovat za minimální poplatky,“ upozornil Kučera.

Zavedení produktů s finančním vypořádáním prý schválila většina účastníků obchodování na burze.

„Kromě toho burza od 1. února nabízí konverzi finančních kontraktů do fyzické dodávky, takže pokud někdo opravdu stojí o obchodování s fyzickou energií na burze, prostor rozhodně má,“ dodává Kučera.

Prodej elektřiny přes pražskou energetickou burzu tvořil loni pouze 4 procenta z celkových tržeb společnosti ČEZ Komu ČEZ prodává elektřinu (tržby v miliardách korun)

***

dceřiné firmě ČEZ Prodej

41,9

48,2

na pražské energetické burze

4,2

25,0

ostatní prodej v Česku

34,7

41,9

prodej v zahraničí

8,4

8,5

podpůrné služby, regulace

7,4

7,6

Objem obchodů uzavřených prostřednictvím pražské energetické burzy PXE (v milionech eur)

2007

1898

2008

2441

2009

1159

2010

958

2011

220

Objem obchodů na pražské energetické burze loni meziročně klesl o více než 17 %

Graf

Autor:

Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?
Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?

Syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS – sudden infant death syndrome) je doslova noční můrou všech rodičů. V současné době lze tomuto zbytečnému...