Pondělí 14. října 2024, svátek má Agáta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Erik Truffaz je zpátky

Česko

Nejkreativnější jazzový trumpetista vystoupí v pátek na Besedě u Bigbítu

PRAHA Inteligentní, nekompromisní hudba současnosti, kterou hrají virtuózní hráči s bohatou fantazií a odvahou, napsal časopis JazzTimes. Eriku Truffazovi vděčí hudební scéna za mnohé: neúnavně popularizuje a propaguje moderní jazz a přibližuje ho i lidem, kteří by ani netušili, že by je tento „aristokratický“ žánr mohl oslovit.

Už léta brouzdá evropskými kluby a nevyhýbá se ani České republice. Naposledy se svým Quartetem vystoupil v rámci turné ke svojí poslední desce Arkhangelsk, vloni v září také v Praze, Brně i Ostravě. Navštěvuje i festivaly: zatímco v loňském roce byl k vidění nejblíže na slovenské Pohodě, letos vystoupí v pátek 1. srpna na menším festivalu v Tasově u Veselí nad Moravou. Bude jednou z nejzářivějších hvězd festivalu Beseda u Bigbítu.

České fanoušky má Truffaz rád. „To, že publikum vyžadovalo konkrétní skladby a spolu s Nyou deklamovalo jeho texty, se nám stalo za celou dobu a v takové míře jen v Jeruzalémě. Určitě se brzy vrátíme, byl to výtečný koncert,“ řekl nadšeně po vystoupení v Praze před sedmi lety.

Miles Davis acid jazzu Ve Švýcarsku narozený a ve Francii žijící trumpetista, zejména díky starší tvorbě přezdívaný „Miles Davis acid jazzu“, se svým kvartetem spojuje jazzové experimenty, drum’n’bass i hip hop. Pokud jde o kombinování různých stylů a vlivů, patří Truffaz k nejkreativnějším hudebníkům současnosti.

Truffaz se narodil ve francouzském městečku Gex nedaleko švýcarských hranic, studoval na konzervatoři v Ženevě. V roce 1984 sestavil svoji první skupinu Orange, ve které s ním již hrál na bicí Marc Erbetta, který s ním hraje dodnes.

Počátkem 90. let si začal budovat svoji kariéru ve Francii a ve Švýcarsku, první album vydal v roce 1994 a absolvoval turné po Evropě, Brazílii a Rusku. Od roku 1991 již několikrát vystoupil na velkém jazzovém festivalu ve švýcarském Montreux. Pro francouzskou pobočku firmy Blue Note vydal v roce 1997 album Out of a Dream, o rok později také The Dawn a následující rok album Bending New Corners. Blue Note pak pro celosvětovou distribuci připravila z těchto tří alb výběr s názvem The Mask.

Kvalita, nadhled V novém tisíciletí nahrál desky Mantis, Magrouni, remixy Revisité, The Walk of the Giant Turtle a překvapil hiphopově laděným Saloua. Face-a-face byl rozsáhlý záznam koncertního vystoupení, vloni se přihlásil takřka popovým Arkhangelsk s vokálními hosty.

„Žánr jako forma nás nezajímá, hledáme kvalitu, pohodu a nadhled,“ tvrdí dramaturg Besedy u Bigbítu Zdeněk Neusar. V Truffazovi zřejmě trefili do černého.

Mezi další lákadla slováckého festivalu patří maďarské skupiny Erik Sumo Band se zpěvačkou Erzsi Kiss a Másfél z Budapešti a také Tres Hombres z rakouského Bregenzu. Z českých zástupců zahrají mj. Vypsaná fixa, Midi Lidi, Insania, Landmine Spring, Jindra Holubec, Zloděje uší, Like She, Michal Mariánek nebo Dva.

S ohledem na základní poslání Besedy, podporu česko-slovenské vzájemnosti, se v Tasově kromě slovenské čajovny setkáte s řadou zajímavých souborů ze Slovenska: Chiki liki tu-a, Lavagance, Longital nebo Živé kvety. Na dvou scénách se první srpnový víkend představí celkem 51 kapel z pěti zemí.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!