Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Erik Truffaz je zpátky

Česko

Nejkreativnější jazzový trumpetista vystoupí v pátek na Besedě u Bigbítu

PRAHA Inteligentní, nekompromisní hudba současnosti, kterou hrají virtuózní hráči s bohatou fantazií a odvahou, napsal časopis JazzTimes. Eriku Truffazovi vděčí hudební scéna za mnohé: neúnavně popularizuje a propaguje moderní jazz a přibližuje ho i lidem, kteří by ani netušili, že by je tento „aristokratický“ žánr mohl oslovit.

Už léta brouzdá evropskými kluby a nevyhýbá se ani České republice. Naposledy se svým Quartetem vystoupil v rámci turné ke svojí poslední desce Arkhangelsk, vloni v září také v Praze, Brně i Ostravě. Navštěvuje i festivaly: zatímco v loňském roce byl k vidění nejblíže na slovenské Pohodě, letos vystoupí v pátek 1. srpna na menším festivalu v Tasově u Veselí nad Moravou. Bude jednou z nejzářivějších hvězd festivalu Beseda u Bigbítu.

České fanoušky má Truffaz rád. „To, že publikum vyžadovalo konkrétní skladby a spolu s Nyou deklamovalo jeho texty, se nám stalo za celou dobu a v takové míře jen v Jeruzalémě. Určitě se brzy vrátíme, byl to výtečný koncert,“ řekl nadšeně po vystoupení v Praze před sedmi lety.

Miles Davis acid jazzu Ve Švýcarsku narozený a ve Francii žijící trumpetista, zejména díky starší tvorbě přezdívaný „Miles Davis acid jazzu“, se svým kvartetem spojuje jazzové experimenty, drum’n’bass i hip hop. Pokud jde o kombinování různých stylů a vlivů, patří Truffaz k nejkreativnějším hudebníkům současnosti.

Truffaz se narodil ve francouzském městečku Gex nedaleko švýcarských hranic, studoval na konzervatoři v Ženevě. V roce 1984 sestavil svoji první skupinu Orange, ve které s ním již hrál na bicí Marc Erbetta, který s ním hraje dodnes.

Počátkem 90. let si začal budovat svoji kariéru ve Francii a ve Švýcarsku, první album vydal v roce 1994 a absolvoval turné po Evropě, Brazílii a Rusku. Od roku 1991 již několikrát vystoupil na velkém jazzovém festivalu ve švýcarském Montreux. Pro francouzskou pobočku firmy Blue Note vydal v roce 1997 album Out of a Dream, o rok později také The Dawn a následující rok album Bending New Corners. Blue Note pak pro celosvětovou distribuci připravila z těchto tří alb výběr s názvem The Mask.

Kvalita, nadhled V novém tisíciletí nahrál desky Mantis, Magrouni, remixy Revisité, The Walk of the Giant Turtle a překvapil hiphopově laděným Saloua. Face-a-face byl rozsáhlý záznam koncertního vystoupení, vloni se přihlásil takřka popovým Arkhangelsk s vokálními hosty.

„Žánr jako forma nás nezajímá, hledáme kvalitu, pohodu a nadhled,“ tvrdí dramaturg Besedy u Bigbítu Zdeněk Neusar. V Truffazovi zřejmě trefili do černého.

Mezi další lákadla slováckého festivalu patří maďarské skupiny Erik Sumo Band se zpěvačkou Erzsi Kiss a Másfél z Budapešti a také Tres Hombres z rakouského Bregenzu. Z českých zástupců zahrají mj. Vypsaná fixa, Midi Lidi, Insania, Landmine Spring, Jindra Holubec, Zloděje uší, Like She, Michal Mariánek nebo Dva.

S ohledem na základní poslání Besedy, podporu česko-slovenské vzájemnosti, se v Tasově kromě slovenské čajovny setkáte s řadou zajímavých souborů ze Slovenska: Chiki liki tu-a, Lavagance, Longital nebo Živé kvety. Na dvou scénách se první srpnový víkend představí celkem 51 kapel z pěti zemí.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat