22. září 2009 15:38 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Eskalátor v metru rozřízl dítěti botu

Boty poškozené eskalátorem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Boty poškozené eskalátorem | foto: Lidovky.cz

PRAHA Nedávná nehoda malého chlapce ve stanici metra Můstek není ojedinělým případem. Redakci serveru Lidovky.cz se ozvala žena s podobnou zkušeností. Před rokem se jejímu pětiletému synovi ve stanici metra Českomoravská také zaklínila noha v pojízdných schodech, ale naštěstí nedošlo ke vážnějšímu zranění. Při nehodě v srpnu byly chlapci amputovány na noze tři prsty. Podle Dopravního podniku města Prahy jsou však eskalátory bezpečné.

V pátek 21. srpna po sedmé hodině večerní vstoupil Denis Gaidoš se svým sedmiletým synem a dcerou do prostorů stanice metra B Můstek. Při jízdě eskalátorem stál mladý chlapec proti madlu a choval se neukázněně. Při vystupování se mu pak noha zaklínila mezi pojízdné schody a boční stěnu.

"Těsně před tím, než jsme opustili eskalátor, se ozvala rána a synovi zůstala noha v pojízdných schodech," sdělil tehdy jeho otec médiím. Ze zastaveného eskalátoru se chlapce nepodařilo vyprostit. Vysvobodil ho až zákrok přivolaných hasičů.

Tento případ vyvolal vlnu zájmu veřejnosti ohledně bezpečnosti pojízdných schodů ve stanicích pražského metra. Dopravní podnik vydal zprávu, ve které tvrdil, že staré eskalátory sovětské výroby jsou sice méně bezpečné, ale všechny bezpečnostní normy splňují.

Není to jediný případ

Nehody na eskalátorech

 • Rok 2006
  284 nehod na eskalátorech
  18 zranění
 • Rok 2007
  333 nehod na eskalátorech
  30 zranění
 • Rok 2008
  411 nehod na eskalátorech
  50 zranění
 • 1.1.-22.9. 2009
  244 nehod na eskalátorech
  41 zranění

Nejčastějším důvodem nehod je ztráta rovnováhy, špatná manipulace s kufry, taškami, kočárky apod. Následuje jízda pod vlivem návykových látek nebo sražení jinou osobou.

Zdroj: DPP

Případ malého Denise však není ojedinělý. Jedna ze čtenářek nám poslala svoji zkušenost, která je srpnové nehodě velice podobná. Loni v neděli 18. května jela se svým manželem a pětiletým synem na eskalátoru stanice Českomoravská.

"Těsně před výstupem v dolní části uslyšel manžel ránu, intuitivně strhl syna dozadu na sebe a eskalátor se automaticky zastavil. Poté zjistil, že syn je v bezvědomí a jedna jeho bota zůstala zaklíněná v místě, kde schody zajíždí dovnitř," popsala nehodu čtenářka, která nám zaslala i fotografie roztrhané dětské boty.

Ta, podle ženy, malého chlapce zachránila, protože byla o číslo větší, a proto šla velice snadno zaklíněnému dítěti vyzout.

Chlapec naštěstí prožil jen šok a ležel jeden den na pozorování ve Fakultní nemocnici Na Bulovce. Dopravní podnik skrze pojišťovnu proplatil rodině náhradu škody 3000 korun.

Oproti tomu otec dítěte, které přišlo o tři prsty a kus nártu na pravé noze, si po incidentu na chování Dopravního podniku stěžoval. Podle něj s ním bezprostředně po nehodě nikdo nekomunikoval a omluvný dopis obdržel až po tom, co se o celý případ začala zajímat média. Podal trestní oznámení na neznámého pachatele a případ v současnosti vyšetřuje policie.

"Dopravní podnik s panem Gaidošem komunikuje, v blízké době je naplánována schůzka generálního ředitele DPP s rodinou poškozeného," tvrdí ale mluvčí podniku Ondřej Pečený.

Nebezpečné eskalátory

Česko

 • Červenec 2009 Zraněný prst na noze mělo desetileté dítě, které se zaklínilo při výstupu z eskalátoru na stanici metra Náměstí Republiky.
 • Září 2008 Šestiletému chlapci schody zachytily a nohu a zhmoždily ji. Nehoda se stala na stanici Národní třída.
 • Září 2007 Šestiletá dívka strčila ruku pod pás madla eskalátoru. Ten jí rozdrtil článek ukazováčku.
 • Srpen 1978 Hned v první den provozu trasy metra A vtáhl eskalátor ženě kabát. Ta pak na schodech upadla a zranila se.

Ve světě eskalátory i zabíjely

 • Prosinec 1982 Přetržený řetěz eskalátoru ve stanici moskevského metra Aviamotornaja mělo za následek zranění téměř stovky lidí a 8 úmrtí.
 • Říjen 2003 Britská turistka v Římě se propadla do vnitřního soukolí eskalátoru. Ten ji rozdrtil.
 • Únor 2005 Američanovi, který na eskalátoru seděl, se mezi schody zamotala kapuce. Při pokusu o její vytrhnutí zachytil stroj i jeho ruku. Mladík následně zemřel na vykrvácení.