Čtvrtek 15. dubna 2021svátek má Anastázie 5 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Sovětské eskalátory jsou méně bezpečné, normy ale neporušují

Pražské metro - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pražské metro - ilustrační foto. | foto: Lidové noviny

PRAHA Staré eskalátory sovětské výroby v pražském metru jsou podle Dopravního podniku hlavního města Prahy (DPP) sice méně bezpečné, ale žádné normy neporušují. V souladu s normou byly i schody, které zranily v pátek na noze malého chlapce, řekl novinářům tiskový mluvčí dopravního podniku Ondřej Pečený. Chlapci se zaklínila noha do eskalátoru a musely mu být amputovány tři prsty.

Televize Nova dnes uvedla, že chlapcův otec se definitivně rozhodl podat na dopravní podnik trestní oznámení. Současně odvysílala záběry tragické události z kamerového systému metra, z nichž podle ní vyplývá, že chlapec se na eskalátoru choval neukázněně.

Na záběrech je vidět, že na eskalátor nastoupil dříve než jeho sestra a otec. Po chvíli začal po schodech stoupat v protisměru a šel jim naproti. Na konci eskalátoru, kde se mu nehoda stala, stál proti madlu a držel se ho oběma rukama. Levou nohou udělal úkrok, aby z eskalátoru sestoupil, ale pravá se mu přitom zaklínila.

Podle soudního znalce je ovšem málo pravděpodobné, že by zranění způsobila pouze chlapcova neukázněnost. "Může se stát, že u těch starých eskalátorů, které mají vysokou rychlost, stupeň podklesne," řekl Nově soudní znalec v oboru výtahy a pohyblivé schody Václav Vaněk.

Eskalátory v metru odpovídají podle Pečeného normám, včetně těch starých sovětských, které mají vyšší rychlost. "Je u nich zvýšená míra ohrožení bezpečnosti a podléhají přísnému dozoru," řekl. Vůle mezi bokem a schody i schody a podběhem je podle něj v pořádku.

Sedmiletý chlapec, kterého v pátek schody poranily, jel s otcem a sestrou do kina, na Můstku na trase B vystupovali. V metru zasahovali hasiči, kteří chlapce vyprostili a záchranka ho převezla do vinohradské nemocnice.

Případy zaklínění se podle Pečeného občas stávají, je ale podle něj výjimečné, aby to vedlo k amputaci. V červenci si prst na noze na náměstí Republiky poranilo desetileté dítě.

Podle Pečeného dopravní podnik právě pracuje na statistice nehod. Data zatím nejsou, ale podle jeho názoru je ve většině případů na vině neukázněnost pasažérů.

,

Němci mají covidu po krk. O Velikonocích létají k moři a obcházejí nařízení

Německá farnost Neuss-Süd organizuje na Velký pátek bohoslužbu přizpůsobenou... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je to až strašidelné. Velký pátek je jeden z největších křesťanských svátků, který v Bavorsku prostě nemůžete jen tak...

Kellnerovi vadilo sekání trávy ze sousedních zahrad, vzpomíná architekt Pleskot

Vila ve Vraném nad Vltavou od Josefa Pleskota pro Petra Kellnera. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mezi klienty Josefa Pleskota, jednoho z našich nejuznávanějších architektů, patřil i Petr Kellner. Pleskot pro něho...

Cíle Sparty? V první řadě úspěch v Evropě. Nejlepší sponzor je UEFA, říká Vrba

Pavel Vrba, nový trenér Sparty, pózuje nad potemnělou Letnou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Kdyby si psal bodový plán, u první položky si může udělat fajfku. Odškrtnout, že start se povedl. Ale když Pavel Vrba...