Čtvrtek 2. května 2024, svátek má Zikmund
130 let

Lidovky.cz

Estébáci hlídali svazky StB

Česko

  7:26
PRAHA - Těch osm lidí má mnoho společného. Pracovali pro Státní bezpečnost i pro polistopadové ministerstvo vnitra. Dokonce v archivu, který spravuje doslova kilometry dosud nezveřejněných spisů StB. Výpověď dostali téměř přesně sedmnáct let po pádu komunismu.

Svazek StB foto: David PortLidové noviny

Podle informací LN přišel pokyn k propuštění estébáků od vedení ministerstva vnitra. „Už nebylo možné, aby působili v bezpečnostních složkách. Vzhledem k tomu, že se o jejich minulosti vědělo, by to na veřejnost působilo jako rudý hadr na býka,“ řekl LN nejmenovaný zdroj z okolí ministra vnitra Ivana Langra (ODS).

Nový ředitel archivu bezpečnostních složek ministerstva vnitra Pavel Žáček, který je ve funkci od 1. listopadu letošního roku, potvrdil, že z jeho odboru v průběhu listopadu odešlo osm lidí. „Já sám jsem po jejich minulosti nepátral. Odešli v rámci reorganizace, která byla vyhlášena ke dni mého příchodu,“ řekl Žáček. Na práci archivu se podle jeho slov jejich odchod neprojeví.

Podle zdroje LN běží nyní bývalým estébákům, kteří dříve pracovali v operativních složkách komunistické tajné policie, tříměsíční výpovědní lhůta. Jedním z nich je i major StB Pavel Pekárek, na jehož minulost již loni upozornil deník MF Dnes. Pekárek, který pro komunistický režim pracoval v ochranné službě komunistických představitelů, po revoluci ze své funkce právníka bývalého odboru archivní a spisové služby MV přímo ovlivňoval metodiku zpřístupňování svazků StB.

Podílel se dokonce na tvorbě právního stanoviska ministerstva k návrhu zákona o zřízení Ústavu paměti národa, který by měl v budoucnu spravovat veškeré archivní dokumenty o éře komunistického totalitního režimu. I další z propuštěných osmi estébáků měli pracovat v ochranné službě ústavních činitelů, někteří pak na Krajské správě StB v Brně, a dokonce u komunistické rozvědky.

Za setrvání estébáků na ministerstvu vnitra až do dnešních dnů může podle badatele Radka Schovánka nedůslednost minulých vlád. „Bohužel to umožnila nečinnost bývalého vedení ministerstva vnitra. Místo toho, aby byli estébáci přinuceni odejít, často spíše povýšili,“ tvrdí Schovánek, který zkoumá archivy bývalé StB a působení jejích příslušníků v současných bezpečnostních složkách.  Bývalý sociálnědemokratický ministr vnitra František Bublan Schovánkova slova označil za nesmysl: „Ať uvede jediný příklad.“

Působení bývalých estébáků v resortu ministerstva vnitra podle exministra zkomplikovala také skutečnost, že na počátku 90. let prošli všichni, kteří zůstali, prověrkami. „Všimněte si, jakým způsobem je nové vedení ministerstva vyhodilo. Neudělali to normální cestou, ale prostřednictvím jakési reorganizace. K tomu není co dodat,“ řekl LN František Bublan.

V době, kdy bývalí příslušníci komunistické Státní bezpečnosti procházeli prověrkami, ale nikdo neznal obsah jejich personálních spisů. Ty jsou historikům, badatelům i veřejnosti k dispozici teprve až nyní, archiv bezpečnostních složek ministerstva vnitra teprve začíná s jejich postupným zpřístupňováním. A osm nedávno propuštěných bývalých příslušníků StB bylo zaměstnáno právě v tomto odboru.

Autoři: