18. prosince 2018 11:11 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Etická komise UK nevyloučila, že bývalý prorektor Kovář použil plagiáty

Prorektor Univerzity Karlovy Martin Kovář. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prorektor Univerzity Karlovy Martin Kovář. | foto: MAFRA – Františel VlčekiDNES.tv

PRAHA Etická komise Filozofické fakulty Univerzity Karlovy na svém prvním jednání nevyloučila, že se bývalý prorektor Martin Kovář dopustil plagiátorství. Podle ní po prostudování materiálů k případu naopak existuje důvodné podezření, že tak učinil. Bude proto požadovat od Kováře vysvětlení. Opět se komise sejde 3. ledna. Uvedla to v úterý ve svém prohlášení na webu fakulty.

Kováře, který vedl 15 let Ústav světových dějin na filozofické fakultě, obvinili z plagiátorství tři doktorandi ze stejné fakulty. Upozornili na shody mezi jeho publikacemi a knihou anglicky píšícího historika Barryho Cowarda. Kovář jejich obvinění odmítá. V souvislosti s případem minulý týden rezignoval na svou funkci prorektora a ke konci roku odejde i z fakulty. Škola nechce věc komentovat do konce jejího prošetřování.

Obvinění z plagiátorství Kováře projednává jednak etická komise Univerzity Karlovy, jednak etická komise Filozofické fakulty UK. První jednání etické komise fakulty se podle informací na jejím webu konalo 17. prosince a komise na něm nevyloučila to, že se Kovář dopustil plagiátorství.

„Etická komise FF UK konstatuje, že materiály předložené autory podnětu dne 4. prosince 2018 i všechny následně dodané a prezentované dokumenty zakládají důvodné podezření, že se profesor Martin Kovář opakovaně dopustil plagiátorství,“ stojí v jejím stanovisku.

Kovář se má nyní k obvinění vyjádřit

Komise nyní všechny podklady poskytne Kovářovi a zároveň ho vyzve, aby se k obvinění vyjádřil. Udělat to může písemně, nebo na dalším zasedání komise 3. ledna.

Doktorandi Marek Jandák, Tomáš Konečný a Ondřej Crhák vypracovali pro univerzitní orgány analýzu, ve které se snaží plagiátorství prokázat. Kovář podle nich opisoval nejméně ve třech svých textech, a to v knihách Anglie posledních Stuartovců (1998), Stuartovská Anglie (2002) a v loňském článku Jakub I. Stuart. Pro jednu ze svých knih převzal Kovář podle doktorandů poznámkový aparát z Cowardovy knihy The Stuart Age: A history of England 1603-1714 v rozsahu více než 40 procent.

Kovář již dříve uvedl, že považuje své obvinění za neetické. Podobnosti v textech zdůvodnil tím, že se danému tématu věnuje jen několik relevantních historiků.

ČTK

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.