Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Etická komise UK nevyloučila, že bývalý prorektor Kovář použil plagiáty

Česko

  11:11
PRAHA - Etická komise Filozofické fakulty Univerzity Karlovy na svém prvním jednání nevyloučila, že se bývalý prorektor Martin Kovář dopustil plagiátorství. Podle ní po prostudování materiálů k případu naopak existuje důvodné podezření, že tak učinil. Bude proto požadovat od Kováře vysvětlení. Opět se komise sejde 3. ledna. Uvedla to v úterý ve svém prohlášení na webu fakulty.

Prorektor Univerzity Karlovy Martin Kovář. foto: MAFRA – Františel VlčekiDNES.tv

Kováře, který vedl 15 let Ústav světových dějin na filozofické fakultě, obvinili z plagiátorství tři doktorandi ze stejné fakulty. Upozornili na shody mezi jeho publikacemi a knihou anglicky píšícího historika Barryho Cowarda. Kovář jejich obvinění odmítá. V souvislosti s případem minulý týden rezignoval na svou funkci prorektora a ke konci roku odejde i z fakulty. Škola nechce věc komentovat do konce jejího prošetřování.

Prorektor UK Kovář podezřelý z plagiátorství rezignoval, obvinění dál odmítá

Obvinění z plagiátorství Kováře projednává jednak etická komise Univerzity Karlovy, jednak etická komise Filozofické fakulty UK. První jednání etické komise fakulty se podle informací na jejím webu konalo 17. prosince a komise na něm nevyloučila to, že se Kovář dopustil plagiátorství.

„Etická komise FF UK konstatuje, že materiály předložené autory podnětu dne 4. prosince 2018 i všechny následně dodané a prezentované dokumenty zakládají důvodné podezření, že se profesor Martin Kovář opakovaně dopustil plagiátorství,“ stojí v jejím stanovisku.

Kovář se má nyní k obvinění vyjádřit

Komise nyní všechny podklady poskytne Kovářovi a zároveň ho vyzve, aby se k obvinění vyjádřil. Udělat to může písemně, nebo na dalším zasedání komise 3. ledna.

Doktorandi Marek Jandák, Tomáš Konečný a Ondřej Crhák vypracovali pro univerzitní orgány analýzu, ve které se snaží plagiátorství prokázat. Kovář podle nich opisoval nejméně ve třech svých textech, a to v knihách Anglie posledních Stuartovců (1998), Stuartovská Anglie (2002) a v loňském článku Jakub I. Stuart. Pro jednu ze svých knih převzal Kovář podle doktorandů poznámkový aparát z Cowardovy knihy The Stuart Age: A history of England 1603-1714 v rozsahu více než 40 procent.

Kovář již dříve uvedl, že považuje své obvinění za neetické. Podobnosti v textech zdůvodnil tím, že se danému tématu věnuje jen několik relevantních historiků.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat