Neděle 23. června 2024, svátek má Zdeňka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Fiala pozval lídry zemí EU do Prahy, budou jednat o pomoci Ukrajině

Premiér Petr Fiala přichází na jednání vlády 24. dubna 2024 foto: ČTK

V úterý přijedou do Prahy na pozvání premiéra Petra Fialy lídři některých zemí Evropské unie. Jednat budou o muniční pomoci, protivzdušné obraně Ukrajiny a spolupráci v obranném průmyslu. Fiala na síti X uvedl, že aktéry jednání spojuje aktivita a odhodlání udělat v době ruské agrese proti Ukrajině něco pro bezpečnost.
  10:26aktualizováno  10:31

Pracovní večeře v Kramářově vile se podle mluvčí vlády Lucie Ješátkové zúčastní například polský prezident Andrzej Duda, předsedkyně dánské vlády Mette Frederiksenová, nizozemský premiér vlády Mark Rutte a lotyšská premiérka Evika Siliňová.

„Hlavními tématy jednání budou česká muniční iniciativa, protivzdušná obrana Ukrajiny a obranně-průmyslová spolupráce v Evropě,“ uvedla Strakova akademie v tiskové zprávě.

Fiala ve videu na síti X dodal, že Rusko se netají tím, že jeho mocenské ambice sahají dál než na Ukrajinu, jsou mnohem větší. Evropa je ale podle něj bohatší a je schopna nebezpečí zvládnout, válce předejít.

„Úkolem politiků je zajistit, aby se nic takového nestalo, aby žádná válka vůbec nezačala. Je to reálné, stačí na to jediné - být připraveni. Tedy vyzbrojení, odhodlaní a jednotní,“ uvedl Fiala. Dodal, že hrubý domácí produkt EU je desetkrát větší než Ruska. Evropa je dostatečně bohatá, musí se ale chovat prozíravě, zdůraznil.

S návrhem na nákup munice pro Ukrajinu mimo členské státy unie přišel český premiér na mimořádném summitu EU na počátku února. Do iniciativy se dosud zapojilo na 20 zemí z celého světa, které už přispívají nebo chtějí přispívat. Česko funguje jako zprostředkovatel, který ví, co ukrajinská armáda potřebuje, a propojuje jednotlivé země s dodavateli vojenského vybavení. První dodávky z této iniciativy by měly na Ukrajinu zamířit začátkem léta.

Autoři: ,