Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Eurovolby v číslech: drtivá ztráta ODS, vítěz Pospíšil a skokan Ransdorf

Zprávy z EU

  0:35
PRAHA - Výsledky voleb tradičně svádí ke hře s čísly. Ta mimo jiné právě prozradila, že ve všech směrech zažívá nejtěžší porážku ODS, nejvíce slavit může "král kroužků" Jiří Pospíšil, ale třeba i skokani voleb Jaromír Štětina a Miloslav Ransdorf. Server Lidovky.cz udělal inveturu nejzajímavějších čísel českých eurovoleb.

Jiří Pospíšil získal nejvíce preferenčních hlasů- rovných 77 724. foto: MAFRA - Petr Topič

Skokani eurovoleb

Fenomén kroužkování tentokrát seznamy kandidátů nijak výrazně nezamíchal. Zatímco ve volbách do Poslanecké sněmovny kroužky pravidelně převracely kandidátky na ruby, v eurovolbách preferenční hlasy úřadovaly minimálně. Přesto poslaly do Štrasburku hned dva kandidáty.

Titulem skokan eurovoleb se tentokrát může pyšnit senátor Jaromír Štětina z TOP 09. Kandidoval z pátého místa, ale díky 19 tisícům preferenčních hlasů přeskočil Bořivoje Šarapatku a získal jedno ze čtyř křesel pro TOP 09 a po pěti letech se tak vrací do europarlamentu. Podobný kousek se podařil ještě Miloslavu Ransdorfovi. Komunisté sice získali jen tři mandáty a on byl na kandidátce až čtvrtý, ale 14 tisíc preferenčních hlasů ho poslalo vpřed. Ransdorfa tak čeká už třetí volební období v europarlamentu.

Vítěz "kroužkování"

Skokanem voleb je i Jiří Pospíšil, který však volebního lídra TOP 09 Luďka Niedermayera - kterého přeskočil - svým úspěchem neohrozil. Pospíšil získal bezmála 78 tisíc preferenčních hlasů a stal se tak absolutním vítězem "kroužkování". Na druhém místě v této disciplíně skončil volební lídr ČSSD Jan Keller - téměř 58 tisíc kroužků. A třetí "nejkroužkovanější" politik eurovoleb je pak Pavel Telička, volební lídr ANO, jehož jméno zaškrtlo téměř 51 tisíc lidí.

Kdo si líže rány?

Radost na jedné straně ovšem střídá mrzutost z výsledků jinde. Jeden ze vzkazů eurovoleb zní: v Česku se na eurovolby kašle. Volební účast ukazuje tristních 18,2 procenta, hůř na to jsou už jen Slováci (13 procent). Řečí čísel přišlo letos k eurovolbám o 841 770 lidí méně. Naprosto největší ztráty oproti roku 2009 pak utrpěla ODS. Totiž: před pěti lety dostala 741 946 hlasů, letos jen 116 389. Lízat rány si však mohou i v Lidovém domě, ČSSD přišla o 313 332 hlasů. Tratili i komunisté, kterým se v urnách sešlo o 168 099 hlasů méně. Nejméně mrzet může ztráta voličů Lidovce. Přišli sice o necelých 30 tisíc hlasů, ale získali tři mandáty, tedy o jeden více.

Stěhováci ze Štrasburku

S mandáty se to má vůbec zajímavě. Nejvíce křesel ve Štrasburku opustí samozřejmě občanští demokraté. Své šuplíky nemusejí vyklízet jen Jan Zahradil a Evžen Tošenovský. Jejich sedm kolegů však už začíná balit. Výrazně oslabila také ČSSD, která v součtu ztratila tři ze sedmi poslaneckých míst. O zpáteční jízdenku do evropského parlamentu přišel třeba bývalý odborář a údajně vlivný zákulisní pracant Richard Falbr, který seděl ve Štrasburku nepřetržitě deset let. O jedno místo přišli také komunisti. Pro upřesnění: oproti roku 2009 se v Česku bojovalo jen o 21 křesel (místo 22).

Eurovolební prognózy, komentáře, expertízy a diskuse
Autoři: ,

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...