13. prosince 2018 9:27, aktualizováno  12:46 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zmatek kolem nevyplácení evropských dotací. Problém se týká jen Agrofertu, zní od ministrů i eurokomise

Český premiér Andrej Babiš a předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Český premiér Andrej Babiš a předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. | foto: ČTK

Štrasburk Při svém středečním projevu měl komisař Günther Oettinger na mysli zastavení proplácení dotací pouze pro Agrofert, potvrdila podle Deníku N mluvčí eurokomisaře. Stejné stanovisko zastává také česká ministerstva i premiér Andrej Babiš. Nepotvrdila se tak čtvrteční interpretace ČTK, která z projevu Oettingera vyvodila, že má na mysli zastavení dotací pro celé Česko.

Dokud nebude vyjasněna situace okolo možného střetu zájmů českého premiéra Andreje Babiše, nehodlá Evropská komise vyplácet České republice dotace, měl podle ČTK prohlásit ve středu komisař EU pro rozpočet Günther Oettinger během debaty v Evropském parlamentu. Měl rovněž říct, že od začátku srpna, kdy platí nová pravidla posuzování střetu zájmů, nebyly Česku poskytnuty žádné dotace.

Jeho mluvčí však ve čtvrtek tuto interpretaci podle serveru Deník N dementovala s tím, že eurokomisař mluvil pouze o dotacích pro Agrofert. „Už je to jasné a můžu potvrdit, že se jedná pouze o platby týkající se Agrofertu,“ řekla serveru. 

Günther Oettinger.

Günther Oettinger.

Stejně už během dopoledne mluvili někteří čeští ministři i premiér. „Jediná informace, která je oficiální z Evropské komise je o tom, že se nemají předkládat dotace pro Agrofert. Žádnou takovou informaci (o zastavení dotací pro celou ČR) Česká republika nemá. Nechci to teď řešit. Letím do Bruselu a můžu se na to pana Junckera zeptat. Vše bylo o Agrofertu, z čeho vy vycházíte, to já nevím,“ řekl novinářům ve čtvrtek ráno premiér Andrej Babiš. 

Potvrdila to i ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.

Komisař Oettinger poslance informoval, že údaje o neposkytování dotací zaslal české vládě v dopise, v němž ji zároveň vyzval k urychlené nápravě situace. 

Ve čtvrtek ráno výklad zkomplikovala verze, se kterou přišla agentura ČTK. Ta vyložila Oettingerův projev tak, že by se zastavení proplácení mělo týkat všech dotací směřujících do České republiky.

Díky obecnějšímu charakteru eurokomisařova prohlášení se k interpretaci ČTK přidali ve svých prohlášení na sociálních sítí také někteří čeští europoslanci. Stanislav Polčák za STAN na Twitteru dokonce tvrdil, že má informace ověřené od kanceláře předsedkyně kontrolního rozpočtového výboru Ingerborg Grässelové.

Babiš z Bruselu: Nereaguji, není to pravda

„Moje reakce (na zastavení dotací pro Agrofert - pozn.red.) není žádná. Obraťte se na mou bývalou firmu. Není to pravda, šíříte lživé informace. Pan Oetinger řekl, že se zastavují dotace pro Agrofert. Žádná změna není. Pusťte si, co říkal pan Oettinger v parlamentu,“ tvrdí Babiš.

Ministerstvo financí mezitím  uvedlo, že nebude žádosti o platby spojené s Agrofertem zasílat Evropské komisi k proplacení. Jde o předběžné opatření, uvedl úřad. 

Prohlášení ministerstva financí

Platební a certifikační orgán Ministerstva financí rozhodl, že nebude žádosti o platby spojené s Agrofertem zasílat Evropské komisi k proplacení.

Jedná se o předběžné a opatrnostní opatření reagující na aktuální zkoumání stížností, které ve věci domnělého střetu zájmů Evropská komise obdržela. Toto opatření umožní Evropské komisi zajistit plynulé platby do České republiky za jakékoliv další výdaje. Tímto krokem se vyloučí ohrožení proplacení dalších žádostí. Toto opatření neznamená provedení finanční opravy, tzv. korekce ve smyslu Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1303/2013. Ministerstvo financí zároveň vyvrací spekulace o tom, že České republice byly nebo jsou celkové dotace ze strany EU pozastaveny.“

Michal Žurovec z tiskového oddělení ministerstva financí.

Místopředseda vlády Jan Hamáček mluvil o situaci kolem dotací pro Agrofert s Babišem, v pondělí ji projedná vláda. Klíčové je, aby nebylo ohroženo vyplácení pro ČR, řekl.

Podle europoslance za KDU-ČSL Tomáše Zdechovského bylo vyplácení dotací Agrofertu pozastaveno na základě platné evropské legislativy přijaté v srpnu. Podle jeho slov by měl komisař Oettinger předložit výsledky auditu, který včera oznámil v Evropském parlamentu, zhruba do půlky února. Oettinger ve středu uvedl, že s rozsahem auditu českou stranu v nejbližších dnech seznámí.

Níže si můžete pustit celý bod debaty o střetu zájmů Andreje Babiše, jak ho projednali europoslanci na plenárním zasedání ve Štrasburku.

Podle Zdechovského je momentálně pravděpodobnější možnost, že se zastavení týká všech dotací pro Českou republiku. Komise podle Zdechovského jedná na základě právního rozboru, který si nechala Komise vypracovat.

Níže si můžete pustit celý záznam z projednávání bodu o střetu zájmů českého premiéra na plenárním zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku.

111853 dec 18

Evropský parlament ve čtvrtek schválil usnesení vyzývající Evropskou komisi k přijetí kroků ve věci možného střetu zájmů českého premiéra Andreje Babiše. Přijatý text, který společně předložily kluby lidovců, konzervativců a Zelených, mimo jiné požaduje pozastavení evropských financí pro skupinu Agrofert. Pro se vyslovilo 434 poslanců, proti bylo 64 a hlasování se zdrželo 47 členů EP. Europarlament má celkem 751 poslanců.

Klíčový bod rezoluce vyzývá komisi, „aby se touto otázkou neprodleně zabývala na základě stanoviska své právní služby“ a přijala nezbytné kroky „včetně pozastavení veškerého unijního financování určeného koncernu Agrofert, dokud nebude střet zájmů plně vyšetřen a vyřešen“.

Na plenární zasedání se „pralo špinavé prádlo“

Ve středu EP řešil bod s názvem „Střet zájmů a ochrana rozpočtu EU v České republice“ na podnět klubu Zelených, který Babiše kritizuje na základě studie právní služby EK. Ta dospěla koncem listopadu k závěru, že český premiér s ohledem na zmíněná nová pravidla stále profituje z činnosti Agrofertu, ačkoli jej převedl do svěřenského fondu. 

„Vítáme studii právní služby a dopis (EK Babišovi), ale požadujeme činy. Žádné další peníze Agrofertu, dokud je narušena hospodářská soutěž,“ řekla ve středu poslankyně Grässlová, která se Babišovým vztahem k Agrofertu a jeho čerpáním dotací zabývá dlouhodobě. Český premiér, který v dopise komisi slíbil situaci řešit, podle poslankyně minulosti již několikrát podobné sliby dal, ale nikdy nedodržel.

Ze dvou desítek poslanců, kteří v následné mnohdy emotivní diskusi vyjádřili svůj pohled na čerpání evropských dotací firmami kolem českého premiéra, byla téměř polovina Čechů.

Zástupci TOP 09, KDU-ČSL či ODS vesměs vyzývali komisi k rázným krokům, které podle nich mají zabránit zneužívání evropských peněz. „Špinavé prádlo se sice má prát doma, ale v tomto případě jde o peníze z evropského rozpočtu a to je potřeba řešit zde,“ prohlásil občanský demokrat Jan Zahradil na výtku jednoho z diskutujících politiků, zda by se český případ neměl primárně řešit na domácí půdě.

K tomu vyzývaly například poslankyně Babišova hnutí ANO či komunisté, podle nichž nedostaly české orgány dostatek času k vyřešení případu.

„Česká policie, státní zastupitelství a soudy jsou nezávislé a mohou jednat... Politický tlak nezávislosti, stejně jako nikdy v minulosti, nepomůže,“ prohlásila komunistická poslankyně EP Kateřina Konečná.

Samotný Babiš, podle něhož je česká vláda v kontaktu s EK a celou záležitost se snaží vyřešit, ve středu označil snahu o přijetí rezoluce za poškozování Česka, k němuž poslance vede touha zviditelnit se před květnovými volbami do EP.

Poslanec TOP 09 a bývalý český ministr financí Miroslav Kalousek na twitteru upozornil, že zastavení dotací pro Agrofert z EU automaticky neznamená, že firma peníze nedostane. „Aby bylo jasno: Neexistuje žádný vztah EU-Agrofert. Peníze Agrofertu platí Česká republika a pak je účtuje EU,“ napsal. Propad příjmů podle něj bude mít ČR.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz