20. října 2015 7:56 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Evropská komise se ptá Česka: Proč u sebe necháváte ilegální migranty?

Do nově otevřeného uprchlického zařízení v Drahonicích na Lounsku bylo... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Do nově otevřeného uprchlického zařízení v Drahonicích na Lounsku bylo... | foto: ČTK

PRAHA Evropská komise chce po Česku vysvětlení, proč nedokáže vyhošťovat lidi, kteří jsou na jeho území nelegálně. Informuje o tom v úterý Český rozhlas s odkazem na dopis, který počátkem října zaslala komise českému ministerstvu vnitra. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček považuje přístup komise za zvláštní.

Upozorňuje ho v něm na to, že ČR vrací zpět jen 13 procent nelegálních migrantů. Průměr zemí Evropské unie je přitom 39 procent. Komise chce proto po vnitru, aby jí do měsíce předložilo seznam opatření, kterými chce situaci zlepšit. Podle Evropské komise je totiž vracení lidí, kteří jsou v zemích unie nelegálně, „klíčové pro snížení nelegální migrace“.

Komise uvádí v dopise statistiky Eurostatu, podle kterých Česká republika v roce 2014 nařídila 2460 lidem, aby opustili její území, reálně ale vyhostila jen 320 lidí. Podle ministerstva vnitra velkou část těch, kteří jsou v Česku nelegálně, představují lidé, kteří překročili povolenou délku pobytu.

Chovanec v úterý v reakci na Twitteru uvedl, že podle aktuálních čísel z letošního roku je v současnosti zadrženo 460 ze 7000 uprchlíků, kteří byli v Česku nelegálně. „Jsem zvědav, čeho se ti experti v teple svých kanceláří dopočítají letos,“ uvedl také na sociální síti Chovanec.

Čísla, která zveřejnil Chovanec, jsou podle mluvčího prezidenta Ovčáčka jasnou odpovědí na výtky z Bruselu. Ovčáček také označil stanovisko komise za zvláštní. „Přístup Evropské komise, vzhledem k aktuální situaci v Německu, Rakousku, Slovinsku nebo Chorvatsku, kde připomínám, že na území Chorvatska vstoupilo letos 200 000 imigrantů, je poněkud zvláštní,“ podotkl Ovčáček. „Musíme očistit údaj o osoby, kterým propadlo pobytové povolení, což je většina. Jsou to Ukrajinci, Libyjci, Vietnamci. To nejsou nelegální migranti, ti tady měli legální pobyt, ale uplynula jim lhůta platnosti,“ řekl v reakci na dopis EK Českému rozhlasu první náměstek ministra vnitra Jiří Nováček

„Musíme očistit údaj o osoby, kterým propadlo pobytové povolení, což je většina. Jsou to Ukrajinci, Libyjci, Vietnamci. To nejsou nelegální migranti, ti tady měli legální pobyt, ale uplynula jim lhůta platnosti,“ řekl v reakci na dopis EK Českému rozhlasu první náměstek ministra vnitra Jiří Nováček.

Podle komise ale v Česku nelegálně zůstává příliš mnoho lidí, aniž se ptá na konkrétní důvody. Česko by navíc za unijním průměrem zaostávalo i po odečtení lidí s propadlými vízy, protože podle Nováčka by pak jeho úspěšnost ve vyhošťování nelegálních migrantů byla 32 procent.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!