Sobota 11. července 2020svátek má Olga 17 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Evropská komise udělila Česku pokutu 22 milionů. Faltýnek byl podle ní ve střetu zájmů

Babišova pravá ruka v hnutí ANO: Jaroslav Faltýnek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Babišova pravá ruka v hnutí ANO: Jaroslav Faltýnek. | foto:  Petr Topič, MAFRA

BRUSEL/PRAHA Evropská komise zjistila pochybení při rozdělování dotací pro holding Agrofert, který patřil českému ministru financí a vicepremiérovi Andreji Babišovi, což Českou republiku přijde na 22 milionů korun. Ve střetu zájmů se ocitl místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek.

Informaci přinesl server Echo24, potvrdila ji mluvčí Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) Vladimíra Nováková. Sankce uložená komisí podle ní přesahuje 800 000 eur (přibližně 22 milionů korun). Fond chce rozhodnutí komise zvrátit, doufá v to, že Česko nakonec nic platit nebude.

Komise nechtěla kauzu komentovat. „Posuzování shody pokračuje. Jsme v pravidelném kontaktu s českými úřady a očekáváme, že procedura skončí do konce dubna 2017,“ sdělila komise.

Podobně se na pravidelné polední tiskové konferenci komise vyjádřil Daniel Rosario, mluvčí eurokomisaře pro zemědělství Phila Hogana. „Zůstáváme v kontaktu s odpovědnými orgány dotyčné země, v tomto případě České republiky, v průběhu celé procedury. Tato komunikace může mít různé formy a už to nebudu podrobněji komentovat,“ odpověděl Rosario na otázku, zda komise do Prahy odeslala dopis.

Podle mluvčí SZIF Vladimíry Novákové nemohl Faltýnek jako člen dozorčí rady fondu do rozdělování dotací zasahovat. Fond se proto podle Novákové pokusí rozhodnutí EK zvrátit. „Věříme, že ČR nebude muset platit nic,“ řekla mluvčí fondu ČTK.
Podobně argumentuje i předseda dozorčí rady SZIF Ladislav Velebný (ČSSD). Dozorčí rada podle něj schvaluje uzávěrku SZIF a vyjadřuje se k jeho rozpočtu. „Jako dozorčí rada ale nerozhodujeme o poskytování dotací. Na toto jsou jiné orgány SZIF,“ uvedl Velebný v tiskové zprávě.

Podle komise střet zájmů existuje i v případě, že Faltýnek nic nesprávného neudělal

Unijní prověrka ukázala, že bývalý člen představenstva holdingu Agrofert a nynější místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek se při rozdělování dotací dopustil střetu zájmů, což Evropská komise potrestala takzvanou korekcí ve formě dvou procent z přidělené částky.

Střet zájmů nastal tím, že Faltýnek byl člen představenstva holdingu a zároveň na rozdělování dotací dohlížel jako člen dozorčí rady Státního zemědělského intervenčního fondu. Experti Evropské komise zdůrazňují, že střet zájmů existuje i tehdy, pokud Faltýnek sám neudělal nic nesprávného.

Faltýnek již není ani členem fondu, ani orgánů Agrofertu. Společnost, kterou donedávna vlastnil Faltýnkův stranický šéf Andrej Babiš, nyní spravuje svěřenský fond, kam Babiš kvůli zákonu o střetu zájmů celý koncern převedl.

Fond se bude soudit, říká Faltýnek

Komise objevila i další problémy při rozdělování dotací v řádech statisíců korun. Výsledná sankce, kterou zaplatí daňoví poplatníci, je tak relativně nízká. Česko třeba nemusí celou dotaci vracet, což byla jedna z možností.

Faltýnek pokutu odmítá. „Mám pouze informace z médií, ale podle mého to je nesmysl. Dozorčí rada SZIF nemá vůbec vliv na dotace, nekontroluje dotace, nezabývá se dotacemi. Dozorčí rada kontroluje hospodaření. Myslím, že stejný názor na to má i SZIF jako organizace,“ řekl Faltýnek serveru Novinky.cz. „Fond s tím nesouhlasí a bude to rozporovat, eventuálně se soudit,“ podotkl Faltýnek, šéf poslanců ANO.

„Faltýnek by měl přiznat svou odpovědnost a vyřešit tuto situaci tím, že částku zaplatí on sám,“ řekla serveru Novinky.cz expertka ODS pro oblast zemědělství Veronika Vrecionová. „Pokud takovouto částkou nedisponuje, jistě mu ji rád věnuje Andrej Babiš. Třeba z výnosu jeho nedaněných dluhopisů.“

,

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...