Čtvrtek 20. června 2024, svátek má Květa
 • Premium

  Získejte všechny články
  jen za 89 Kč/měsíc

 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Eurovolby přehledně: poslední dny pro voličské průkazy, jak o ně požádat a co platí pro Čechy v zahraničí

Evropský parlament foto: ČTK

Volby do Evropského parlamentu vypuknou už příští pátek ve 14 hodin. Stejně jako v prezidentských volbách tvoří Česká republika jeden volební obvod. Ti, kteří by však čekali, že díky tomu budou moci jen s občankou volit kdekoliv, jsou na omylu. Lidé, kteří nebudou moci volit v místě trvalého bydliště, si musí požádat o voličský průkaz.
  14:10

Žádost lze podat místnímu úřadu buď osobně, nebo písemně, a to buď poštou, nebo elektronicky přes datovou schránku, pouhý e-mail nestačí. Lhůta pro podání písemné žádosti končí už zítra v 16 hodin.

Pokud budete o voličský průkaz žádat elektronicky, je třeba uvést jméno, datum narození a adresu trvalého bydliště, případně adresu pro doručení voličského průkazu. Papírová forma žádosti odeslaná poštou musí navíc obsahovat úředně ověřený podpis.

Eurovolby by vyhrálo ANO před SPOLU. Průzkum dává šanci i Stačilo! či Přísaze

Nestihnete-li žádost odeslat včas, nebo vám bude kvůli chybám zamítnuta, existuje ještě jedna cesta, jak si o voličský průkaz zažádat. Do středy 5. června se můžete dostavit osobně na obecní úřad v místě svého bydliště, kde vám průkaz vystaví. Při osobním vyřízení si ale musíte připravit doklad totožnosti – platný občanský průkaz nebo pas.

„Obecní úřad předá voliči voličský průkaz nejdříve 23. května 2024, a to buď voliči osobně, nebo osobě, která se prokáže plnou mocí s ověřeným podpisem voliče žádajícího o vydání voličského průkazu, anebo jej voliči zašle,“ uvádí na svém webu ministerstvo vnitra.

Do kdy musí průkaz voliči poslat, už není dané. Pokud vám tak průkaz nedorazí, nebo ho ztratíte, nebudete moci volit, a to ani v místě vašeho trvalého bydliště. Voliči, kteří si o průkaz požádají, jsou totiž vyškrtnuti ze stálého seznamu voličů.

KDY BUDOU VOLBY A JAK NA VOLIČSKÝ PRŮKAZ

 • Volby do Evropského parlamentu se budou konat v pátek 7. a v sobotu 8. června. V pátek budou volební místnosti otevřené od 14 do 22 hodin, v sobotu pak od 8 do 14 hodin. Výsledky budou v neděli 9. června po 23. hodině.
 • Hlasovat může každý starší 18 let, občané Česka i jiných států EU mohou volit za předpokladu, že jsou přihlášeni k trvalému nebo dočasnému pobytu v Česku, a to nejméně 45 dnů před volbami.
 • Hlasovací lístek bude možné odevzdat ve volební místnosti určené podle trvalého bydliště. Kdo bude chtít volit jinde, musí mít voličský průkaz.
 • Požádat o něj je možné přes datovou schránku, osobně na městském nebo obecním úřadě či poštou. Písemná žádost poštou musí obsahovat úředně ověřený podpis a musí být doručena v pátek 31. května do 16 hodin, osobně je možné požádat do středy 5. června též do 16 hodin.

Češi v cizině mají smůlu

Na rozdíl od krajských, obecních a senátních voleb lze s voličským průkazem volit v kterékoliv volební místnosti v Česku. Pokud ale v tu dobu budete v zahraničí, máte smůlu. I když se jedná o volby do Evropského parlamentu, volit lze jen na českém území. Volit tak nepůjde ani na českých zastupitelských úřadech.

Studentské eurovolby vyhrálo Spolu. Druhé místo obsadila Přísaha s Motoristy

Češi, kteří však mají trvalý pobyt v zahraničí, mohou požádat o vydání voličského průkazu osobně nebo písemně českou ambasádu, odvolit si už ale musí u nás.

Voličský průkaz je platný pouze pro jedny konkrétní volby a volební komise si ho před volbou ponechává u sebe.

Po příchodu do volební místnosti, která je uvedena na obálce s volebními lístky, případně na obecní vývěsce či na webových stránkách obce nebo městské části, je třeba se prokázat platnou občankou nebo pasem. Hlasovací lístky si z domova nosit nemusíte.

Rozdělené mládí. Studentské volby ukazují, že generace nejmladších voličů není jednolitá skupina

„Hlasovací lístky obdrží všichni voliči na adresu trvalého pobytu nejpozději 4. června. Hlasovací lístky si je možné vyžádat i ve volební místnosti,“ píše dále ministerstvo.

Kroužkování pouze pro dva

Ve volební místnosti pak volič obdrží úřední obálku. „S úřední obálkou a hlasovacími lístky vstoupí volič do prostoru určeného k úpravě hlasovacích lístků. Zde si vybere hlasovací lístek toho kandidujícího subjektu, pro který chce hlasovat.

Na vybraném hlasovacím lístku může volič nanejvýš dvěma kandidátům udělit preferenční hlas. Pokud volič zakroužkuje více než dva kandidáty, nebude se přihlížet k žádnému přednostnímu hlasu. Jiné úpravy hlasovacího lístku nemají na jeho posuzování vliv,“ vysvětluje ministerstvo.

Sólo akce Piráta Ferjenčíka: do voleb jde z 12. místa jako „Ježíš“. Za své peníze, straně se ale počítají do limitu

Nelze tak jako v krajských volbách hlasovat pro více kandidátů z různých stran. Pokud do úřední obálky vhodíte lístky dva, bude váš hlas neplatný, stejně tak, bude-li lístek přetržený nebo bude na jiném než předepsaném tiskopise. Hlas se nezapočítá ani, pokud vhodíte do urny lístek se špatnou obálkou.

Někteří voliči se ze závažných zdravotních důvodů nemohou do volebních místností dostavit. Jako u každých voleb, i u těch evropských mají možnost požádat o volbu mimo volební místnost, a to buď písemně, nebo telefonicky. V těchto případech dorazí volební komise k nim.

Černý kůň Motoristů pro eurovolby? Strana, která zazářila u studentů, sází na tvář ze sociálních sítí

Češi si do europarlamentu zvolí 21 europoslanců, volit je budou už po páté. Volby začínají v pátek 7. června ve 14 hodin. Volební místnosti budou otevřeny do 22 hodin, znovu se otevřou v sobotu 8. června v osm ráno, přístupné budou do dvou po obědě. Poté se začne sčítat.

Ačkoliv není v Česku v těchto volbách vysoká účast (nejvyšší byla v roce 2019, kdy dosáhla 28,72 procent) a sčítání by tak mělo proběhnout rychle, výsledky voleb mohou být oznámeny až po uzavření volebních místností ve všech členských státech Evropské unie. Kteří čeští politici tak budou vysláni na příštích pět let do europarlamentu, bude známo až v neděli pod 23. hodině, kdy se uzavřou volební místnosti v Itálii.

Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.
Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.

Máte ve své koupelně starou žehličku na vlasy nebo fén? V oblasti vlasové péče došlo v poslední době k obrovským inovacím. Je ale opravdu nutné...