Pátek 14. června 2024, svátek má Roland
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Názory

Rozdělené mládí. Studentské volby ukazují, že generace nejmladších voličů není jednolitá skupina


Studenti hlasují v studentských volbách do Evropského parlamentu 2024 ve Vyšší odborné škole a Střední průmyslové škole elektrotechnické v Olomouci, kterých se účastnilo 60 studentů ze dvou tříd, 22. května 2024, Olomouc. | foto: Profimedia.cz

Premium Názor
Kampaň před evropskými volbami zatím vyznívá poměrně fádně, a není tudíž příliš divu, že ji zastínilo mistrovství světa v ledním hokeji. Světový šampionát v českém národním sportu ostatně zastínil skoro všechno. Politický život se během něj scvrkl na otázku, kdo z politiků víc fandil, popřípadě, zda se zápasu zúčastnil jako prostý divák, anebo na VIP tribuně se sklenkou šampaňského.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Pondělí přinese návrat všednosti. Finišující kampaň do eurovoleb se jen těžko vymaní z dosavadních parametrů, tedy přehlídky obecných frází a osobních prezentací či útoků. Průzkumy však zatím vypovídaly o dosti roztříštěném rozložení voličských preferencí. Konečné rozdělení 21 mandátů, které na Českou republiku připadají, tak může hodně ovlivnit i skutečnost, kolika subjektům se podaří překonat pětiprocentní klauzuli, a kolik hlasů tedy propadne k faktickému přerozdělení mezi více než pětiprocentní šťastlivce.

Zajímavou sondu každopádně poskytly již tradiční Studentské volby, pořádané organizací Člověk v tísni mezi studenty gymnázií, středních odborných škol i odborných učilišť. Samozřejmě, nelze je považovat za průzkum veřejného mínění, poněvadž školy se do programu hlásí dobrovolně, dobrovolná je i účast studentů a většina z nich ještě nedisponuje volebním právem (hlasování se týká studentů ve věku 15+). Avšak o náladách mezi nejmladšími reálnými voliči, kteří jsou od účastníků studentského hlasování věkově jen nepatrně vzdáleni, přesto mnohé vypovídá.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se
Autor: