Čtvrtek 9. května 2024, svátek má Ctibor
130 let

Lidovky.cz

Exekucí u nás stále přibývá

Česko

K exekuci dochází často velmi zbytečně. Stačilo by totiž situaci se splácením řešit hned na začátku. Mnohdy tak stačí hodit za hlavu pokutu z tramvaje a exekutor klepe na dveře.

Podle údajů Exekutorské komory ČR roste počet exekucí rok od roku téměř skokově. Zatímco v roce 2001 bylo vykonáno více než čtyři tisíce exekucí, v loňském roce to bylo už přes půl milionu. Není těžké si domyslet, že za tato čísla mohou neuvážené půjčky, které si lidé ještě donedávna brali téměř na všechno. A pokud k tomu přičteme trvající hospodářskou krizi, která připravila mnoho lidí o zaměstnání, problém je na světě a čísla statistik počtu exekucí budou pravděpodobně růst i nadále.

Náklady exekuce hradí dlužník „Registrujeme asi dvojnásobný zájem klientů v porovnání s minulým rokem,“ uvádí David Šmejkal, ředitel Poradny při finanční tísni, jež lidem nabízí své služby bezplatně.

„Nejčastějších důvodem platební neschopnosti spotřebitelů je přecenění příjmové nebo nedocenění výdajové stránky vlastního rozpočtu v průběhu splácení úvěru. Častou příčinou finančních problémů je také ztráta zaměstnaní, přechod na hůře placenou práci, nástup na mateřskou dovolenou, úraz či nemoc a rozchod s partnerem, “ popisuje Šmejkal. Nechat situaci dojít až k exekuci je mnohdy zbytečné, nehledě na to, že se to dlužníkovi dost prodraží. Veškeré náklady na exekuci (tedy i odměnu exekutora) platí právě dlužník. „Obecně platí, že čím déle exekuce trvá a čím více úkonů musí exekutor učinit, tím bude dlužník muset zaplatit více. Ovšem i při výši dlužné částky v řádech stokorun je potřeba uhradit náklady exekuce, které se pohybují minimálně v řádech tisícikorun,“ upozorňuje soudní exekutor Tomáš Vrána z Exekutorského úřadu Přerov.

Odborníci se shodují, že nejlepší je držet se zaručené zásady: při prvních problémech se splácením situaci ihned řešit a neodkládat ji až na chvíli, kdy hrozí soud či exekuce. Exekutor u dveří nezazvoní z ničeho nic. Než se tak stane, předchází tomu řada jednání, obsílek a vymáhání. Exekuce je totiž až tím posledním krokem, jak se věřitel může svého práva domoci.

Poslední záchrana - bankrot „Nezaplatí-li klient splátku, posíláme mu SMS upomínku o nezaplacené splátce, kontaktujeme ho telefonicky, posíláme upomínku poštou. Právní vymáhání dlužné částky prostřednictvím soudního nebo rozhodčího řízení je až nejzazším stupněm celého procesu, ke kterému obvykle přistupujeme až po několika měsících,“ popisuje postup společnosti Home credit Eva Řimnáčová.

Také banky ocení klienty, kteří jsou ochotni řešit případné problémy zavčas. „Banky přikročí k exekuci opravdu až v případě, když klient nekomunikuje. Pohledávka je předána k vymáhání exekutorem (banky si je najímají). Každá banka má na svém ústředí tým právníků, kteří mají tyto klienty na starosti. Lze jedině doporučit s bankou začít komunikovat - ideálně s tímto oddělením právníků - a vypracovat dohodu o splácení pohledávky nebo využít insolvenční zákon (vyhlásit bankrot fyzické osoby) a pomocí soudu řešit svůj problém,“ říká Petra Horáková Krištofová z Asociace hypotečních makléřů.

Právě tyto tzv. osobní bankroty mohou být posledním možným řešením v případě hrozících nebo již probíhajících exekucí. Při splnění podmínek tak může soudce rozhodnout o splacení minimálně 30%závazků a zbytek může zůstat jako nevymahatelná pohledávka.

Exekutor za dveřmi „Ráno po flámu mě vzbudil strašný rachot - dobýval se mi do bytu exekutor. Zničili zámek, vzbudili pozdvižení v celém domě, za sebou policii - všechno kvůli údajné pokutě za jízdu načerno kdysi před 10 lety. Nikdo mě ale nekontaktoval,“ vzpomíná na překvapení Lucie Kovářová. Podle Petra Ustohala z Exekutorské komory ČR není možné, aby se exekutor v bytě zjevil jen tak a začal zabavovat majetek.

„Pokud člověk jede na černo, porušuje smluvní podmínky dopravního podniku a tím i zákon. Pokud člověk poruší zákon, tak jej poškozený - zde dopravní podnik - zažaluje u příslušného soudu. Soud vydá rozhodnutí, a pokud rozsudek nabude právní moci, může poškozený podat návrh na nařízení exekuce. O veškerých úkonech soudu je dlužník uvědomen a jsou mu doručovány. Notoricky často opakovaným tvrzením bývá, že dlužník o soudu nevěděl. To jsou případy, kdy se nezdržují v místě trvalého bydliště, kam je doručována soudní obsílka, popř. soudní obsílky vůbec nepřebírají,“ vysvětluje Ustohal.

O konkrétním způsobu vymáhání dlužné částky (srážky ze mzdy, z účtu, prodej movitých věcí atd.) rozhoduje sám exekutor. Bránit však vstupu exekutora do bytu nemá smysl. Exekutor a jím pověření zaměstnanci mají právo vstoupit do bytu, provozovny nebo prostor, o nichž se mohou důvodně domnívat, že v nich má dlužník svůj majetek. Zde pak mohou na základě exekučního příkazu vydaného exekutorem zabavit movité věci, o nichž se vykonavatel exekutora domnívá, že patří dlužníkovi. Zajištěné věci exekutor prodá v dražbě na základě zákonem stanovených podmínek. Movité věci jsou draženy za třetinu a nemovitosti pak za 2/3 odhadní ceny. O konání dražby musí exekutorské úřady informovat na úřední desce úřadu, ale mohou to veřejnosti oznámit i jinak - např. inzercí či na internetu.

Na podpis prezidenta nyní čeká novela exekutorského zákona, která počítá s mnoha změnami a platit by měla před koncem roku.

Co má změnit novela exekučního zákona

Zabavovaný majetek nebude moci mít mnohem vyšší hodnotu než dlužná částka. Hlavním způsobem, jak získat od dlužníka peníze, bude tzv. přikázání pohledávky, poté srážky ze mzdy a teprve pak bude moci exekutor sáhnout na majetek dlužníka. Dlužník v exekuci bude mít sice zablokovaný celý majetek, jakmile ale bude zajištěn dostatečný majetek pro uhrazení dluhu, bude uvolněn. Vstřícným krokem vůči věřitelům je stanovení lhůty, v níž bude exekutor povinen vyplatit oprávněné osobě vymoženou částku. Přestupky exekutorů má nově řešit kárný senát Nejvyššího správního soudu, v němž bude moci mít zastoupení Exekutorská komora. Ta by rovněž měla vypisovat místo ministerstva spravedlnosti výběrové řízení na exekutory. O zahájení exekuce by měl nadále rozhodovat soud, ale návrh na zahájení řízení by se měl nově podávat soudnímu exekutorovi. Ten se teprve se všemi náležitostmi obrátí na exekuční soud, který svým usnesením rozhodne. Exekutor bude také vyřizovat pouze takové věci, v nichž mezi účastníky panuje shoda. V opačném případě předloží věc k rozhodnutí soudu.

Exekutor:

- vymáhá na dlužníkovi povinnost, které dlužník řádně a včas nedostál - může poskytovat ve vymezeném okruhu záležitostí i právní pomoc - sepisuje exekutorské zápisy, přijímá věci do úschovy a vykonává další činnosti (např. zajištění majetku v trestním řízení z pověření soudu nebo státního zástupce) Exekutorů je omezený počet (stejně jako třeba notářů), jsou jmenováni vždy v určitém počtu pro obvod jednoho okresního soudu. V ČR je nyní 125 exekutorských úřadů a mají celorepublikovou působnost - mohou tedy vykonávat exekuci po celém Česku.

***

Jak roste počet exekucí:

Rady poslední záchrany pro dlužníky Už víte, že patříte do skupiny dlužníků, a váháte, jak se máte zachovat? Nevěšte hlavu, ještě není pozdě situaci zachránit. 1. Vybírejte doporučenou poštu - odmítnutím komunikace s úřady, věřiteli apod. nic nevyřešíte. Ani změna adresy či telefonního čísla vám nepomůže. Navíc od 1. 7. 2009 je přenesena odpovědnost za doručení písemností na adresáta, což znamená, že zásilka je po splnění zákonných podmínek považována za doručenou, i když jste si ji nepřečetli. 2. Pokud se dozvíte, že na vás byla uvalena exekuce, co nejdříve navštivte příslušný exekutorský úřad a domluvte se na zaplacení vašeho dluhu. Ušetříte si zbytečné starosti i finance (veškeré náklady na exekuci hradí dlužník). 3. Než pustíte exekutora do bytu, vyžádejte si jeho služební průkaz a listiny, na jejichž základě se vstupu do bytu domáhá. Máte-li pochybnosti, zavolejte policii a požádejte o pomoc. Pravý exekutor nebude mít námitek, nepravý rychle zmizí. Nicméně exekutor nebo jím pověření zaměstnanci mají právo do vašeho bytu vstoupit i bez vaší přítomnosti či bez asistence policie. 5. Pokud už k vám exekutor přijde, zachovejte chladnou hlavu a spolupracujte. Pokud odmítnete exekutora vpustit do svého příbytku, má pravo přivolat zámečníka, čímž se vám exekuční řízení dále prodraží. 6. Projevte snahu a dobrou vůli zaplatit. Dluh můžete zaplatit či snížit rovnou na místě a exekutor vám tak možná nebude nic odvážet. V každém případě na vaše návrhy exekutor může, avšak nemusí přistoupit. 7. Při soupisu majetku musí exekutor sepsat protokol, do kterého můžete uvést, že zabavený majetek vám nepatří. Exekutor vás pak musí poučit o právu podat u soudu vylučovací žalobu na tyto věci. 8. Pokud byl zabaven majetek náležící třetím osobám, je potřeba, aby tyto osoby exekutora neprodleně kontaktovaly. 9. Proti usnesení o nařízení exekuce se můžete odvolat k soudu, který ji nařídil. Odvolacím důvodem může být jen několik skutečností uvedených v zákoně. Odvolání nemá odkladný účinek a exekutora nezastaví. Do doby, než soud rozhodne o odvolání, jen zamezíte prodeji zabavených věcí. Pokud soud odvolání zamítne, exekuce se vám jen prodraží.

Zdroj: Exekutorský úřad Přerov soudního exekutora Tomáše Vrány

Autor:

Rozdáváme kojenecké mléko Hipp ZDARMA
Rozdáváme kojenecké mléko Hipp ZDARMA

HiPP rozšiřuje své portfolio kojeneckého mléka o nový typ obalu. Novinka přichází ve formě HiPP COMBIOTIK® v plechové dóze, 800 g, která nabízí...