Pátek 14. srpna 2020svátek má Alan 17 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Exekutoři mají políčeno na malé dluhy

Exekutor | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Exekutor | foto: Lidové noviny

PRAHA Dluhová past. Dvě slova, která na vlastní kůži pociťuje rekordní množství Čechů. Přestože se ministerstvo spravedlnosti pokouší vymahače krotit, exekucí ve velkém přibývá. Soudy loni nařídily 936 tisíc exekucí, tedy o čtvrtinu více než v roce 2010.

„Za nárůstem přitom nestojí jen ekonomická krize. Exekutoři a inkasní společnosti se teď zaměřují na malé pohledávky. A těch je samozřejmě nejvíc,“ vysvětluje šéf Asociace občanských poraden Stanislav Skalický. I za jeho dveřmi se každou chvíli objevují dlužníci žádající o bezplatnou radu. „Meziročně jich přibylo asi o čtyřicet procent. A zřejmě by to bylo i o sto, kdyby poradny měly větší kapacitu,“ vypočítává Skalický.

Ještě donedávna byly i malé pohledávky pro vymahačské firmy a exekutory velmi lákavé. Zákon umožňoval drobné částky navyšovat nejen o vysoké náklady na řízení, ale i o často neadekvátní odměny pro advokáty a exekutory.

Rekordní počet exekucí (grafika)

Rekordní počet exekucí (grafika)

Své by o tom mohla vyprávět například Anna Siváková, matka malé Natálie, která málem přišla o život při žhářském útoku ve Vítkově. Sivákovým až do včerejška hrozilo, že kvůli exekuci přijdou o střechu nad hlavou. Původně zhruba třítisícový dluh za telefon se vyšplhal na částku více než 20 tisíc korun.

ČTĚTE VÍCE:

„Začalo to před několika lety, ještě před žhářským útokem. Tehdy jsem uvěřila dealerům, kteří slibovali, že přístroj bude zadarmo,“ řekla LN Anna. Zřejmě jen díky osudu její dcery se nad ní nakonec operátor slitoval. Včera oznámil, že Annin dluh uhradí – přestože už jej v minulosti „odprodal“ jiné firmě. „Na základě posledních událostí u Anny Sivákové se společnost rozhodla přispět k ukončení exekučního řízení a vyjednat úhradu celého jejího dluhu. Výsledek bude oznámen v nejbližší době,“ vysvětlil Aleš Kacl z firmy MobilKom, provozovatele mobilní sítě U:fon.

Přestože rodina ještě nemá úplně vyhráno – podle mluvčí Exekutorské komory Petry Báčové má dluhů více, majetek Sivákových se zatím exekutor do dražby posílat nechystá. Anna podle svých slov dluh chtěla splatit. „Domluvila jsem si splátkový kalendář,“ říká. Velký kus z rodinného rozpočtu ale ukrajovala péče o nemocnou Natálii. Tu zanedlouho čekají další bolestivé operace.

SERIÁL O EXEKUCÍCH:

Od začátku března platí novela z dílny ministerstva spravedlnosti, která má právě neúměrný růst drobných dluhů zastavit. V budoucnu chce resort situaci dlužníků ještě vylepšit o takzvanou předžalobní výzvu. Má být součástí novely občanského soudního řádu, kterou v současné době projednává ústavně-právní výbor sněmovny. Pomoc dlužníkům slibuje i Exekutorská komora.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!