Vláda novelu zákona, která zpřísňuje pravidla pro soudem nařízené zabavování majetku. Rozšiřuje například seznam věcí, které se nesmí dlužníkovi zabavit. Exekutor si tak nebude moc odnést například domácí zvířata, hračky či náboženské a studijní knihy. Skončit by mělo i prodávání nemovitostí kvůli malému dluhu. Pokud pohledávka nepřesáhne 30 tisíc korun, exekutor nemůže dlužníkovi prodat obydlí.
Pro exekutory přibyla také jedna nepříjemná povinnost. Musí pořizovat záznam každé exekuce. Právě tento bod Exekutorská komora České republiky zkritizovala. „Pozitivně to rozhodně nehodnotíme,“ řekl serveru Lidovky.cz člen prezidia Petr Polanský.
Ministr Pelikán nechce rychlé zavedení exekutorských teritorií |
Změny se podle něj negativní odrazí na práci exekutorů. „Bude to finančně náročné. Záznamy se navíc musí zakládat do spisů, do kterých může nahlížet i třetí osoba. Hrozí tak, že záznamy mohou uniknou,“ tvrdí Polanský. Odhaduje, že vykonavatelům mohou kvůli natáčení narůst náklady i o 800 korun na exekuci.
Negativně vnímá novelu i exekutor z Kladna Petr Kučera. “Lidé budou mít obavy z toho, že tyto záznamy budou někde zveřejňovány. Kdo by chtěl mít nafilmovanou svou domácnost a to ještě při exekuci?“ míní.
Zhoršená atmosféra
Právě tyto obavy dlužníků by mohli vést k vyostření atmosféry během zabavování věcí. „Budou se množit útoky,“ je přesvědčený Kučera. „Lidé nebudou chtít pouštět vykonavatele s kamerami do svých příbytků a bude tam větší nervozita,“ hodnotí.
Rozjet natáčení všech exekucí nebude snadné. Na některých úřadech bude potřeba pořídit novou záznamovou techniku. „Zahájíme výběrové řízení na dodavatele kamerových systémů, aby si exekutoři mohli vybrat,“ popisuje zatím předběžné přípravy Polanský.
Poslanci schválili úpravu exekucí. Všechny poškodíte, říkají exekutoři |
Jen mobilní telefon totiž pro záznam nestačí. „Nedovedu si představit, že by třeba mobil zvládl natočit 10 hodin. Ideálně by se měla použít nějaká policejní kamera,“ vyjmenoval technické specifikace Polanský. „Všechny exekuce také probíhají uvnitř budov. „Musí se vybírat systémy, které zvládnou fungovat i v nedostatečném osvětlení,“ dodává.
Exekutorské úřady se budou muset rozhodnout, jestli najmou na záznamy speciálního kameramana nebo proškolí zaměstnance. „Už mě oslovili i nějaké firmy, že by nám ty výkony natáčeli,“ řekl Kučera. Exekutorská komora teď připravuje kamerové tréningy. „Úředník běžně s kamerou zacházet neumí. Budeme proto připravovat školení, jak má filmování probíhat,“ nastiňuje plány Polanský.
Dlužníci o záznam nežádají
Některé úřady už sice záznamy pořizují, ale jen na vyžádání. O takové služby však dlužníci nejeví téměř zájem. „V Liberci to chtějí tak jednou až dvakrát do roka,“ tvrdí Polanský. „Téměř jsem se s tím nesetkal,“ dodává Kučera.
Novelu nepříznivě hodnotil i Úřad na ochranu osobních údajů. „Novela je zbytečná. Dali jsme k tomu parlamentu i své stanovisko,“ řekl serveru Lidovky.cz šéf úřadu Igor Němec. Podle serveru Česká justice zaslal Němec 3. června dopis předsedovi Senátu Milanu Štěchovi, v němž označil změnu za nežádoucí.