Středa 15. května 2024, svátek má Žofie
130 let

Lidovky.cz

Exemplární trest pro gymnázium

Česko

Inspektoři navrhují zrušit soukromé gymnázium kvůli podivné maturitě. Kauza má „odstrašit“ další školy

PRAHA Důrazné varování před podivnými praktikami, které se mohou uplatňovat zejména na soukromých středních školách, vyslala včera Česká školní inspekce. Rozhodla se totiž podat ministerstvu školství návrh na vyškrtnutí pražského Soukromého gymnázia Pod Vyšehradem z rejstříku škol.

Důvod? Podivná maturita studenta Martina Bartáka a vše, co se v souvislosti s ní nyní objevuje.

„Podat tento návrh je vlastně naším jediným represivním nástrojem, který máme k dispozici,“ vysvětlil LN mluvčí školní inspekce Libor Vacek.

Případem sporné maturity a možného úplatku šéfky přezkušovací komise Markéty Šimkové se nyní začne zabývat i policie.

Školní inspekce se k ne příliš obvyklému kroku rozhodla hlavně proto, že školu téměř nemůže jinak potrestat. Přitom při své nedávné kontrole na gymnáziu Pod Vyšehradem inspektoři zjistili, že z dvanácti kontrolovaných předpisů jich bylo porušeno hned osm. Za sedm z nich nesla odpovědnost přímo ředitelka školy.

„Je to problém,“ přiznal Vacek. „Inspekce nemůže soukromé školy trestat, pouze napíše hodnocení jejího fungování a zda zjistila nějaké chyby. Krátké je na soukromé školy i ministerstvo školství,“ dodal. Právě proto si Vacek myslí, že už jen návrh na zrušení gymnázia by mohl další školy od podvodů odradit. „Důvody návrhu jsou i odstrašující. Ostatním školám musí být jasné, že jim podobné věci nebudou procházet,“ upřesnil Vacek.

To, zda škola nakonec opravdu zrušena bude, však jisté není. Rozhodnout o tom musí právě ministerstvo školství. Jeho mluvčí Kateřina Böhmová to ale nevylučuje. „Pokud má inspekce natolik závažné důvody pro podání návrhu, pak vyškrtnuto být může,“ řekla.

Pokud by ministerstvo návrh potvrdilo, bylo by gymnázium Pod Vyšehradem prvním, které zaniklo kvůli podvodům a možným úplatkům.

Pokračování na straně 2

Protekce u maturity

Gymnázium Pod Vyšehradem je podezřelé z manipulace při přezkušování studenta Martina Bartáka. Šéfka přezkušovací komise Markéta Šimková navíc řekla, že jí za přezkoušení studenta jeho otec Jaroslav Barták zaplatil.

Exemplární trest pro...

Dokončení ze strany 1

Od roku 2005, kdy Česká školní inspekce funguje, zatím podala ministerstvu návrh na vyškrtnutí tří škol z rejstříku. Ve dvou případech její návrh ministerstvo potvrdilo. Zrušena již byla soukromá Vyšší odborná škola obchodně právní v Ostravě a základní škola Tři Dvory v Kolíně. Soukromá škola umělecko-manažerská vyškrtnuta nebyla, je ale pod drobnohledem ministerstva i inspekce.

„Vyškrtnutí školy z rejstříku je krajním řešením. Přikloníme se k němu jen v případech, když by se prokázalo závažné porušení právních předpisů,“ vysvětlila mluvčí ministerstva školství Kateřina Böhmová.

Jediným trestem, kterého se školy mohou bát, je, že jim bude odebrána část státních dotací. Každá soukromá škola totiž dostává od státu šedesát procent normativu. Pokud navíc dobře funguje a je kladně hodnocena školní inspekcí, dostane dalších až třicet procent. A právě tyto peníze navíc mohou být „problémové“ škole odebrány. Zbytek peněz ale ne, ty jdou na platy učitelů.

Autor: