22. června 2012 16:30 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Budu kandidovat na prezidenta, oznamuje Dlouhý v rozhovoru pro LN

Bývalý ministr průmyslu a obchodu Vladimír Dlouhý chce kandidovat na prezidenta. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý ministr průmyslu a obchodu Vladimír Dlouhý chce kandidovat na prezidenta. | foto: Lidové noviny

PRAHA Bývalý ministr první Klausovy vlády Vladimír Dlouhý se rozhodl, že vstoupí do přímé prezidentské volby. "Sděluji vám tímto, že jsem se již definitivně rozhodl: vstoupím do boje o prezidentský úřad," řekl Dlouhý v rozhovoru pro LN.

Bývalý nejpopulárnější politik, tehdejší ministr průmyslu a obchodu, se ale nevidí jako stranický kandidát. "Budu usilovat o padesát tisíc podpisů. Jsem tedy stále omezen tím, jak bude vypadat prováděcí zákon," řekl Dlouhý v exkluzivním rozhovoru pro LN.

"Nicméně rozhodl jsem se to oznámení učinit nyní, protože se domnívám, že sběr padesáti tisíc podpisů nebude vůbec nic lehkého ani super rychlého," dodal.

Vladimír Dlouhý

Vladimír Dlouhý

Ekonom Vladimír Dlouhý byl ministrem hospodářství v první porevoluční vládě. V letech 1992 až 1997 zastával funkci ministra průmyslu a obchodu ve vládě Václava Klause.

V roce 1978 vstoupil do KSČ, členství ukončil v prosinci 1989. Po rozpadu Občanského fóra vstoupil na podzim 1991 do Občanské demokratické aliance (ODA) a stal se jejím místopředsedou.

Po odchodu z politiky v roce 1997 působil v soukromé sféře. Od roku 1997 pracuje jako mezinárodní poradce investiční banky Goldman Sachs.

ČTĚTE TAKÉ: Dlouhý úřaduje v zahradním domku

V roce 2009 založil obecně prospěšnou společnost Prague Twenty, zaměřenou na pořádání odborných přednášek v oblasti politiky, společenských věd a kultury.

Velký rozhovor s Vladimírem Dlouhým najdete od pátečních 22 hodin ve svém iPadu či iPhonu nebo v sobotním vydání deníku Lidové noviny.