Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Exministr Němec vyráží do protiútoku, brání se odstřižení od tendrů

Česko

  10:47
PRAHA - Advokátní kancelář exministra Pavla Němce si stěžuje u antimonopolního úřadu kvůli tomu, že přišla o šanci na zakázku, jejíž vítěz by za 120 milionů vymáhal dluhy vzniklé soudům. Jde o jeden z tendrů, které zastavil nový ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

Pavel Němec foto: Lidové noviny

Sám Němec říká, že o stížnosti k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) nic bližšího neví a že vše řeší jeho společníci. Informaci přinesl deník Hospodářské noviny (HN).

Podle jeho sestry, advokátky Jany Navrátilové, s níž kancelář provozuje, se Němec a spol. chtěli do tendru přihlásit a pracovali na nabídce. "Zrušení veřejné zakázky tak znamenalo nejen značné marně vynaložené náklady související s přípravou nabídky, ale též ztrátu příležitosti získání zakázky," odpověděla deníku Navrátilová e-mailem.

Čtěte více

ÚOHS tak podle HN asi bude muset zkoumat, jestli ministerstvo mělo právo zakázku ještě před podáním nabídek zrušit. "Probíhá správní řízení. Víc informací nelze sdělit," řekl mluvčí antimonopolního úřadu Kristián Chalupa.

Pospíšil v létě podnikl několik kroků, kterými omezil spolupráci svého úřadu s Němcovou advokátní kanceláří. Zrušen byl například tendr na provozování elektronického systému domácího vězení, který vyhlásila předchozí ministryně Daniela Kovářová.

Čtěte také

Pravidla tendru se podle Pospíšila měnila v neprospěch státu a do řízení vstoupila Němcova advokátní kancelář.

Premiér Petr Nečas tehdy prohlásil, že ministerstvo je potřeba "odněmcovat" a exministr Němec označil věc za osobní mstu. "Nenávist Jiřího Pospíšila ke mně zjevně nezná mezí," uvedl někdejší šéf Unie svobody-DEU.

Deník píše, že také ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský slibuje, že Němce "odstřihne od úřadu". Podle deníku po svém předchůdci zdědil smlouvu, podle níž měl Němec ministerstvu radit v právních otázkách. "Všechno zrušíme," cituje list Jankovského.

Autoři: ,

Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde
Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde

Na cestách může být péče o pleť a pokožku náročná. Abyste s sebou nemusela neustále nosit denní a noční krém, sérum, balzám či masku, přišla...