17. září 2015 11:57 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Exnáměstek hejtmana Mačák rezignoval i na funkce v Prostějově

Volby 2012 - den vyhlášení výsledků. Oslavy ČSSD po vyhlášení výsledků. Zprava... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Volby 2012 - den vyhlášení výsledků. Oslavy ČSSD po vyhlášení výsledků. Zprava... | foto: Tomáš FraitMAFRA

PROSTĚJOV Bývalý náměstek hejtmana Olomouckého kraje Alois Mačák (ČSSD), který v úterý kvůli nejasnostem ohledně více než milionového daru od několika firem odstoupil, rezignoval i na funkce prostějovského radního a zastupitele.

Už v pondělí odstoupil z funkce dlouholetý primátor Prostějova Miroslav Pišťák (ČSSD), který od místního podniku dostal darem čtvrt milionu korun. Oba politici tvrdí, že peníze použili na svoji předvolební či osobní prezentaci.

Mačákova rezignace na funkci prostějovského radního a zastupitele byla magistrátu doručena ve čtvrtek. O obsazení volného místa primátora a radního by se mělo začít jednat příští týden, kdy se z dovolené vrátí první náměstkyně primátora Alena Rašková (ČSSD). V Prostějově nyní vládne koalice ČSSD, hnutí PéVéčko a KSČM.

Peníze na soukromých účtech

Pišťák a jeho stranický kolega Mačák podle Mladé fronty Dnes v posledních třech letech dostali od firem na soukromé účty celkem 1,6 milionu korun. ČSSD věnovali jen několik tisíc korun. Na Mačákův účet v letech 2012 a 2013 podle jeho majetkového přiznání několik regionálních podniků poslalo 1,35 milionu korun. Pišťák loni přiznal od firmy DT výhybkárna a strojírna Prostějov dar 250 tisíc korun.

Pišťák a Mačák listu řekli, že darované peníze použili na financování volební kampaně. Vedení ČSSD ale o darech pro Mačáka a Pišťáka nic neví a už se začalo o okolnosti finančních transakcí zajímat. Pišťák později svoje vyjádření poopravil. „Možná jsem se uřekl. Tvrdím, že peníze byly použity v podobě, o jaké hovoří darovací smlouva. Na moji prezentaci a moje PR. To je vše. V žádném případě nebyly použity na volební kampaň sociální demokracie,“ řekl v pondělí Pišták.

Jednání na radnici

O situaci na radnici v pondělí jednala prostějovská ČSSD. „Vzali jsme na vědomí rezignaci Miroslava Pišťáka na funkci primátora Prostějova. Členové městského výboru také vyjádřili podporu Aloisi Mačákovi, ale vzali na vědomí jeho odstoupení ze všech veřejných funkcí,“ řekla předsedkyně prostějovské organizace ČSSD Zuzana Bratterová, podle níž ani jeden z mužů neporušil zákon. Pišťákovi výbor podporu oficiálně nevyjádřil, protože o to nepožádal.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz