15. září 2015 11:20 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Náměstek hejtmana Mačák odstoupil. Od firem dostal více než milion

Volby 2012 - den vyhlášení výsledků. Oslavy ČSSD po vyhlášení výsledků. Zprava... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Volby 2012 - den vyhlášení výsledků. Oslavy ČSSD po vyhlášení výsledků. Zprava... | foto: Tomáš FraitMAFRA

OLOMOUC Náměstek hejtmana Olomouckého kraje Alois Mačák kvůli nejasnostem ohledně více než milionového daru od několika firem rezignoval. Řekl to hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD). Už v pondělí odstoupil z funkce dlouholetý primátor Prostějova Miroslav Pišťák (ČSSD), který od místního podniku dostal darem čtvrt milionu korun. Oba politici tvrdí, že peníze použili na svoji předvolební či osobní prezentaci.

„Tato moje osobní záležitost může poškozovat dobré jméno ČSSD, Olomouckého kraje, ale i osob v mém okolí, kterých si vážím. Proto jsem se rozhodl k dnešnímu dni rezignovat na všechny veřejné funkce,“ zdůvodnil odstoupení Mačák.

Mačák podle hejtmana rezignoval na veškeré funkce ve vedení Olomouckého kraje, včetně člena krajského zastupitelstva. „Pan Mačák už není mým náměstkem pro oblast dopravy,“ uvedl Rozbořil, podle kterého Mačákova rezignace byla za dané situace nejlepším řešením. „Po seznámení se s okolnostmi kolem této kauzy jsem přesvědčen, že se nejednalo o korupční jednání, že tato kauza nemá spojitost ani s financováním ČSSD a už vůbec se netýká fungování v rámci Olomouckého kraje,“ dodal hejtman.

Financování veřejně činné osoby soukromou firmou je podle Rozbořila ale minimálně

neetické. „I z tohoto důvodu jsem postoj pana Mačáka přivítal,“ podotkl. O obsazení uvoleného místa v krajském zastupitelstvu a radě bude 25. září jednat zastupitelstvo Olomouckého kraje. Uvolněný post obsadí některý z kandidátů ČSSD.

Peníze sloužily na financování kampaně

Bývalý primátor Pišťák a dosavadní hejtmanův náměstek Mačák, který pochází z Prostějova, podle Mladé fronty Dnes v posledních třech letech dostali od soukromých firem na své soukromé účty celkem 1,6 milionu korun. ČSSD věnovali jen několik tisíc korun. Na Mačákův účet v letech 2012 a 2013 několik regionálních firem poslalo 1,35 milionu korun a Pišťák loni od firmy DT výhybkárna a strojírna Prostějov dostal 250.000 korun.

Pišťák a Mačák listu řekli, že peníze použili na financování volební kampaně. Vedení ČSSD ale o darech pro Mačáka a Pišťáka nic neví a už se začalo o okolnosti finančních transakcí zajímat. Pišťák později svoje vyjádření poopravil. „Možná jsem se uřekl. Tvrdím, že peníze byly použity v podobě, o jaké hovoří darovací smlouva. Na moji prezentaci a moje PR. To je vše. V žádném případě nebyly použity na volební kampaň sociální demokracie,“ řekl v pondělí ČTK Pišták.

Bývalý primátor tvrdí, že DT výhybkárna a strojírna Prostějov, která mu finanční dar poskytla, žádnou zakázku od města nedostala. Předsedou představenstva firmy je Bedřich Grulich, který je členem ČSSD a prostějovským radním. Opoziční Změna pro Prostějov upozornila, že Grulich je také členem dozorčí rady městské společnosti Lesy města Prostějova a od května 2013 jednatelem firmy .A.S.A. TS Prostějov, která v Prostějově zajišťuje komunální služby a ročně za to inkasuje 120 až 130 milionů korun. Radnice nyní připravuje tendr v hodnotě stovek milionů korun na dodavatele komunálních služeb v několika příštích letech.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
ODBORNÝ OPERÁTOR VE VÝROBĚ

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 34 000 - 38 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz