3. srpna 2012 13:10 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policejní hádka. Ničení důkazů k opencard? Nesmysl, říká exnáměstek

Opencard | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Opencard | foto: Fluger René ČTK

PRAHA Mezi současným a bývalým vedení protikorupční policie se strhla slovní přestřelka. Současný šéf útvaru Tomáš Martinec v rozhovoru pro HN řekl, že bývalé vedení zdržovalo vyšetřování kauzy opencard. Na magistrátu prý mezitím zničili důležité materiály. Tehdejší náměstek ředitele protikorupční policie Tomáš Krůl obvinění odmítá a přechází do protiútoku.

Byl to naopak Martinec, kdo chodil za Bémem na magistrát, řekl Krůl v rozhovoru pro server Lidovky.cz. Vedení protikorupční policie podle něj nemohlo vyšetřování ovlivňovat, řídilo se pokyny státního zastupitelství.

Co říkáte na vyjádření šéfa protikorupční policie Martince, že bývalé vedení zdržovalo záznam o zahájení úkonů v trestním řízení v kauze opencard a že během této dvoutýdenní obstrukce zničili na magistrátu důležité materiály?
Rozhodně s tím musím nesouhlasit. To je nesmysl, od kterého se distancuji. K žádnému záměrnému zdržení ve věci opencard z naší strany nedošlo. Ze strany městského státního zastupitelství v Praze nám byl zrušen „zahajovák“ s tím, že jej potřeba ho doplnit, aby byl v dostačujícím stavu pro zahájení úkonů trestního řízení. Tak jsme ho doplnili a trestní řízení zahájili znovu. Pak už pokračovalo dál standardně.

ČTĚTE TAKÉ:

Zdržení jste tedy nemohli ovlivnit?
Nejsme schopni ovlivnit, pokud se to zdá státnímu zástupci nedostačující. Musíme postupovat podle jeho pokynů, jsou pro nás závazné.

Co se tedy stalo se zmíněnými skartovanými materiály?
Netuším, že by došlo k zničení nějakých materiálů na magistrátu. Všechny podklady, které k tomu byly, jsem následně získali.

Zažil jste nějaké tlaky od svých nadřízených, jak zmiňuje Martinec v rozhovoru? Museli jste citlivé případy hlásit tehdejšímu náměstku policejního prezidenta Houbovi?
Je to totální nesmysl. Rozhodně se žádné případy nikdy nehlásily náměstkovi Houbovi. Neumím si vůbec představit, že by něco takového bylo.

Proč to tedy současný šéf protikorupční policie v rozhovoru řekl?
Netuším, proč to říká. Pokud někdo chodil na magistrát, tak to byl pan Martinec, který dostal od Béma (exprimátor Pavel Bém – pozn. redakce) nabídku na místo ředitele krajského ředitelství policie v Praze.

Zdržování odmítají i pražští žalobci

Podle Martince mezi největší brzdy vyšetřování korupce patřila státní zastupitelství. V kauze opencard policie podle něj stíhá deset lidí, mezi nimi jsou prý jen řadoví úředníci. Stíhání prý mělo mířit výš.

S tím ale Městské státní zastupitelství v Praze nesouhlasí. "Dozorová státní zástupkyně v práci policistů, s nimiž na případu od počátku úzce spolupracuje, žádné průtahy nezjistila, nikdy jí nebyly signalizovány žádné poznatky o tom, že by došlo ke skartaci materiálů, které se týkaly veřejných zakázek vyhlášených v souvislosti s projektem opencard. Rovněž tak jí policisté nesignalizovali, že by na počátku případu ze strany jejich nadřízených bylo šetření zdržováno, což ani nevyplývá z obsahu spisového materiálu," reagovali hned pražští žalobci.

zizMarkéta Žižková