Úterý 7. května 2024, svátek má Stanislav
130 let

Lidovky.cz

Experti: Zákon je na anonymy krátký

Česko

Poslanci se předhánějí v tom, jak zákonem zrušit anonymní akcie a omezit v Česku možnost korupčního jednání. Firmy, které chtějí tajit své majitele, ale poslanecké návrhy snadno obejdou.

PRAHA Česko je jednou z mála zemí, ve kterých jsou v Evropě povolené takzvané listinné akcie na majitele. Tyto anonymní akcie mohou obíhat jako bankovky a firmu vlastní ten, kdo je právě drží. Jejich vlastníci nejsou nikde evidováni.

I proto je tato forma vlastnictví velmi oblíbená u žadatelů o veřejné zakázky. Prokázat, že vítěznou firmu vlastní spřátelený podnikatel politika či úředníka, který zakázku zadával, je totiž takřka nemožné.

Akciím na majitele ale zřejmě odzvoní již před volbami. Do sněmovny půjdou příští týden dva návrhy změn obchodního zákoníku, které by je měly zrušit. První z poslanecké dílny ČSSD a Strany zelených, druhý od lidovců.

Firmy, které chtějí své majitele tajit, se ale podle právníků oslovených LN nemají příliš čeho obávat. Poslanecké iniciativy je totiž sice přinutí změnit anonymní akcie na akcie znějící na jméno, neřeší ale už, že mohou znít klidně na jméno zahraniční společnosti – třeba z karibského daňového ráje. Kdo nakonec firmu vlastní, by tak mohlo být stejně nejasné jako dnes.

„Obávám se, že navrhované změny představují spíš jen komplikaci pro korupční jednání než řešení podstaty problému,“ hodnotí iniciativu poslanců Aleš Kubáč z advokátní kanceláře Ambruz & Dark. „I po případném zrušení akcií na majitele bude existovat celá řada způsobů, jak skutečnou vlastnickou strukturu zakrýt, například založením české společnosti, jejímž majitelem bude zahraniční firma založená podle právního řádu, který akcie na majitele povoluje. Jinou možností je jednoduše založit společnost s účelově dosazenými lidmi,“ dodal Kubáč. Akcie na majitele mohou mít v EU kromě Česka firmy v Německu nebo v Polsku. Náměstek ministryně spravedlnosti Marek Görges, pod nějž spadá obchodní zákoník, příliš z podoby navrhovaných změn nadšený není. „Pakliže je touto právní úpravou sledováno to, aby firmy ucházející se o veřejné zakázky měly otevřenou majetkovou strukturu, jsem přesvědčen o tom, že návrhy nepostihují veškeré případy a je ještě celá řada způsobů, jak majetkovou strukturu zatemnit,“ dodal Görges. Podle něj by bylo lepší změnit zákon o veřejných zakázkách tak, aby uchazeč byl povinen prokázat svou majetkovou strukturu až k jednotlivým fyzickým osobám.

O to se pozměňujícím návrhem budou snažit sociální demokraté, kteří chtějí změnit zákon o veřejných zakázkách. „Chceme přesvědčit vládu, aby návrh zpracovalo ministerstvo pro místní rozvoj nebo spravedlnosti a příslušné formulace nedělali na koleně poslanci,“ řekl LN poslanec ČSSD Jeroným Tejc. Cílem návrhu má být to, aby firmy účastnící se tendrů musely odhalit svou strukturu až k posledním fyzickým osobám. „Změna zákona o veřejných zakázkách by mohla platit hned,“ dodal Tejc.

Takovou změnu v zákoně o veřejných zakázkách by zřejmě podpořili i lidovci. „Dokážeme si představit podporu novely zákona, která by tento problém definitivně vyřešila,“ řekl místopředseda strany Pavel Horák.

Naopak ODS se tváří zdrženlivě. Podle poslance Michala Doktora je neúčelné popisovat v zákoně všechny možné varianty. „Je třeba spíše tyto podmínky vložit do zadávací dokumentace v jednotlivých výběrových řízeních,“ uvedl Doktor. Pokud se návrhy na zrušení akcií na majitele dostanou na jednání sněmovny, pak bude ODS podle něj prosazovat dostatečně dlouhé přechodné období a podpoří i to, aby se firmy s neznámým vlastníkem nemohly účastnit tendrů organizovaných státem.

***

Komu patří?

Akcie na majitele

Akcie v listinné podobě na majitele patří tomu, kdo ji aktuálně drží. Vlastník společnosti tak není znám a akcie mohou kolovat stejně jako bankovky. Tato podoba vlastnictví je zvláště oblíbená u firem, které se ucházejí o státní zakázky. Mezi „nejslavnější“ firmy s akciemi znějícími na majitele patří Haguess, který získal od pražského magistrátu stamilionovou zakázku na kartu Opencard. Majitelem firmy mohou být i pražští radní, zjistit to ale není možné. Nejasné je vlastnictví severočeského Viamontu, který údajně opustil před nástupem do funkce exministr dopravy Aleš Řebíček. Viamont poté výrazně zvyšoval tržby a zisk. Další neznámá se vznáší nad vlastníky firmy Stavby, a. s., která bohatne z mnoha menších státních zakázek. Neznámý je i vlastník makléřské firmy Buckley Associates, se kterou podepsalo minulé vedení Českých drah obtížně vypověditelnou a velmi nevýhodnou smlouvu.

Autor: