Úterý 3. srpna 2021, svátek má Miluše
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Expolicista předložil padělek vysvědčení, policie po něm chce miliony

Česko

  16:12
PLZEŇ - Obžalobu z podvodu a z padělání a pozměnění veřejné listiny si u Okresního soudu Plzeň-město vyslechl bývalý policista Karel Čada. Podle spisu v roce 1996 při přijetí k policii předložil neplatné maturitní vysvědčení. K řízení se připojily policie i ministerstvo vnitra. Žádají náhradu škody ve výši šest milionů Kč.

Policisté- ilustrační foto: Šárka Kabátová, Lidovky.cz

Soud by měl rozhodnout 20. srpna. Čadovi hrozí až desetileté vězení, je ale možné, že soud změní právní kvalifikaci. Padesátiletý Čada, jenž se nyní živí jako traktorista Národního parku Šumava, působil u západočeské policie od roku 1996, tehdy použil padělané vysvědčení o maturitě. Podle státního zástupce věděl, že jde o padělek.

Kopii vysvědčení předložil také v roce 2006 při přijímacím řízení na právnickou fakultu v Plzni. Tam následně získal bakalářský titul. Čada, který sloužil mimo jiné u zásahové jednotky nebo později jako operační důstojník, odmítl vypovídat. V přípravném řízení řekl, že si není vědom toho, že by něco porušil, neví, že by jeho vysvědčení bylo padělané nebo nepravé. "Do školy jsem chodil a studoval, jednalo se o dálkové studium," uvedl.

Napálili mě

Podle maturitního vysvědčení studoval na gymnáziu v Podbořanech, škola ho ale nemá v protokolech a uvedla, že nikdy žádný obor s dálkovým studiem nenabízela. Čada vypověděl, že jezdil vždy v pátek nebo v sobotu na konzultace, studenti se scházeli ve vícero budovách. Vysvědčení mu přišlo poštou poté, co vykonal zkoušku. Podle svých slov tak zřejmě naletěl. "Někdo na nás udělal podvod, tedy na ty lidi, co tam jezdili studovat," dodal.

K řízení se připojila i policie, která škodu vyčíslila na více než 6,3 milionu Kč, jde o součet hrubé mzdy za léta 1996 až 2011, ošatné, odchodné atd. Škodu vzhledem k vyplácení výsluhy vyčíslilo i ministerstvo vnitra, a to na necelých 115 000 Kč.

ČTĚTE DÁLE:

Soudkyně Lucie Bočková provedla listinné důkazy a zamítla výslechy svědků, které navrhl státní zástupce. Během jednání přečetla zprávu policie z letošního května, podle níž Čada v letech 1996 až 2006 sloužil na pozicích, pro které maturitu nepotřeboval. Škodu za roky 2007 až 2011 policie v této nejnovější zprávě neuvedla. Soudkyně případ odročila na 20. srpna, kdy zazní závěrečné řeči a zřejmě i rozsudek.

Obžaloba byla původně podána ke Krajskému soudu v Plzni, a to vzhledem k výši škody. Vrchní soud ale věc delegoval na soud Plzeň-město, škoda podle něj není velkého rozsahu.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat