31. května 2016 11:30 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Exředitel litoměřické věznice Líbal odmítá, že vydíral šéfa Vězeňské služby

Exředitel litoměřické věznice Tomáš Líbal | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Exředitel litoměřické věznice Tomáš Líbal | foto: Vězeňská služba

TÁBOR Bývalý ředitel litoměřické vazební věznice Tomáš Líbal popírá, že by se pokoušel podplácet a vydírat někdejšího šéfa Vězeňské služby Pavla Ondráška. Líbal to uvedl před táborským soudem, který se případem zabývá. Obžalovaný vnímá celou záležitost jako spiknutí proti své osobě. Líbalovi hrozí za vydírání, podplácení a nedovolené ozbrojování až šestileté vězení.

„Byl jsem mu solí v očích a vybral si cestu, jak mě zlikvidovat,“ řekl dnes před soudem Líbal na adresu Ondráška. Bývalý ředitel litoměřické vazební věznice podle obžaloby nabízel Ondráškovi úplatek, pokud by mu zařídil návrat do užšího vedení Vězeňské služby. Líbal v minulosti vykonával funkci ekonomického náměstka, z níž byl ale odvolán. Dále státní zástupce Roman Tibitanzl uvedl, že Líbal navrhoval Ondráškovi, že dokáže ovlivnit, aby Česká televize nevysílala negativní reportáže o Vězeňské službě.

Státní zástupce tvrdí, že Líbal Ondráška vydíral a nabízel mu úplatek loni v létě ve zotavovacím zařízení v Pracově na Táborsku. Obžalovaný nepopírá, že tam oba muži spolu jednali, ale hovořili prý o agendě spojené s Vězeňskou službou. Líbal uvedl, že jej pak ještě Ondrášek pozval na několik schůzek v Praze. Před nimi však už celou záležitost Ondrášek oznámil Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS) a průběh setkání si nahrával. „On byl lídrem těch rozhovorů, několikrát se ptal na případný úplatek a já jsem vždy jen neurčitě říkal hmm, hmm,“ uvedl dnes před soudem Líbal.

GIBS loni v srpnu Líbala zadržela a soud ho poslal do vazby. Tam obžalovaný strávil zhruba dva měsíce. Ondrášek loni v srpnu novinářům řekl, že už po svém nástupu do funkce se stal nepohodlným určitým zájmovým skupinám a politikům, protože prohlásil, že prověří všechny zakázky Vězeňské služby a že bude usilovat o to, aby za jeho působení byly zakázky transparentní. Podle Líbala však Ondrášek na funkci nestačil a řadu svých podřízených s letitou praxí zbytečně propustil.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
STRATEGICKÝ NÁKUPČÍ Praha-východ

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha, Středočeský kraj
nabízený plat: 45 000 - 55 000 Kč